1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Edebiyat Etkinliği

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Edebiyat Etkinliği

  Çeşitli topluluklarda edebiyatın dinle yakın ilişkisi olmuştur. Sözgelimi, Eski Hindistan'da ve Sümerlilerde edebiyat etkinliği, dine sıkı sıkıya bağlıdır. Öte yandan Eski Çin'de, edebiyatın ahlaksal ve toplumsal sorunlardan ayrılmadığı bilinir. Kolomb öncesi'Amerika'da, Zenci Afrika'da, Madagaskar'da ve Güneydoğu Asya adalarında şiir, dinsel törenlerin ve toplumsal etkinliklerin bir bölümünü oluşturur. Türklerin İslâm dinini benimsemeleriyle, İslâm uygarlığının Türk edebiyatı üstünde etkili olduğu görülür (hattâ birçok edebiyat tarihçisi, Türk edebiyatını çağlara ayırırken "İslâm uygarlığı etkisinde gelişen Türk edebiyatı"ndan söz ederler).

  Eski Yunanlılar Homeros'u, yaşama yol gösteren bir usta ve kılavuz gibi görüyorlardı ve Atina'da, tragedya yarışmaları, sitenin yaşamında önemli bir olaydı. Latin edebiyatıysa, başlangıçta tarihlerden, siyasal ve askerî söylevlerden, mahkeme savunmalarından oluşuyordu. Avrupa'da, Ortaçağ boyunca, "mystere"ler (dinsel konuları sahneye koyan oyunlar) Eskiçağ dramlarının oynadığı rolü oynuyor, yani halkın dinsel coşku içinde kaynaşmasını sağlıyorlardı. Chanson de geste'ler, Ayada'da görüldüğü gibi kahramanları yüceltiyor ve Roman de Renart gibi halk öyküleriyse, halk kaynaklarından yararlanıyorlardı. Rönesans'la ve Yeniçağ'la birlikte, edebiyatta bir dönüşüm gözlendi: Matbaanın bulunması, bir yandan, kitapların çoğaltılmasını ve daha büyük bir okur kitlesinin okumasını sağladı; öte yandan, edebiyat, topluluk bilincinden koparak kendine özgü yasaları olan bağımsız bir gerçek olmaya, gün geçtikçe bireyselleşmeye yöneldi.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  6.796
 2. Çağlayağmur
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  2.085
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.368
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.049
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  487
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş