1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Ege Bölgesi Özellikleri

Konusu 'Türkiye Coğrafyası' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  EGE BÖLGESİ


  Ege Bölgesi, Türkiye'nin denize doğru geniş bir biçimde açılan tek bölgesidir. Yaklaşık 79.000 km²'lik yüzölçümü ile Türkiye topraklarının % 11'ini oluşturur. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 8 milyon 938 bin 781 kişinin yaşadığı bölgede, nüfusun 5 milyon 495 bin 575'i kentlerde, 3 milyon 443 bin 206'sı ise köylerdedir. Nüfus artış hızı binde 16.29'la Türkiye ortalamasının altındadır.

  Ege Bölgesi, sanayileşme bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırayı alır. Tekstil, gıda ve otomotiv sanayi başta olmak üzere makine, yedek parça ve diğer sanayi kuruluşları İzmir'de; yağ sanayisi ise Ayvalık ve Edremit yöresinde yoğunlaşmıştır. Uşak, Kütahya ve Afyon'da şeker, Kütahya'da azot fabrikaları vardır. Pamuklu dokumacılık İzmir, Uşak, Aydın, Nazilli ve özellikle Denizli'de yaygınlaş-mıştır. Denizli, bölgenin en önemli tekstil ve ihracat merke-zidir. Halıcılık ise İç Batı Anadolu kesiminde Uşak, Kula, Gördes, Simav ve Demirci'de gelişmiştir.


  [​IMG]
  Asansör - İZMİR  Afyon, mermeri ve mermer üretim tesisleriyle tanınır. İzmir Körfezi'ndeki Çamaltı Tuzlası, Türkiye'nin en önemli tuz üretim merkezidir. Bölge, Soma, Tunçbilek ve Yatağan'daki termik; Kemer ve Demirköprü'deki hidroelektrik santralle-riyle Türkiye'nin toplam elektrik üretimine önemli katkılarda bulunur. İzmir yakınlarındaki Aliağa'da büyük bir petrol rafinerisi vardır.

  Bodrumlu ünlü tarihçi Heredot, Ege bölgesi için “Dünyanın en güzel gökyüzüne ve en iyi iklimine sahip” demiştir. Bölgede doğa kadar tarih de zengindir. Antik tiyatrolar, mabetler, agoralar ve kaleler, Ege'yi, mitolojinin soluk alıp verdiği bir bölgeye dönüştürmüştür.
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  [​IMG]Ege’nin İncisi İzmir. Ünlü destan yazarı Anadolulu Homer’in doğum yeri olan “Güzel İzmir”, önemli bir turizm, sanat, kültür, ticaret ve sanayi merkezidir.

  İzmir’in ilk yerleşim merkezinin adı Bayraklı’dır (M.Ö. 3000). Kent, M.Ö. 1500’lü yıllardan sonra Hitit Devleti’nin etkisi altı-na girmiş; M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender, Kadifekale’de bugün hala var olan kaleyi inşa ettirerek, şehri Kadifekale eteklerinde yeniden yapılandırmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde önem kazanan kentte, Bizans döneminden sonra Osmanlı egemenliği başlamıştır. Kurtuluş Savaşı’yla birlikte 9 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtarılan İzmir, kısa zamanda Türkiye’nin üçüncü büyük kenti konumuna gelmiştir.

  Kültürpark, kentin merkezinde yer alır. Büyük ilgi gören Uluslararası İzmir Fuarı her yıl burada düzenlenmektedir. Kent ayrıca Türkiye’nin en etkin festivallerinden olan Uluslararası İzmir Festivali ile tanınır.

  Çeşme; İzmir’in en güzel, Türkiye’nin en popüler tatil yöreleri arasındadır. Urla İskelesi ve Çeşmealtı, güzel plajları ve adaları ile tanınır. Balıklıova taze balıkları; Mordoğan ve Karaburun bakir, el değmemiş sahilleri ve dağlarında kış aylarında nergis ve sümbüllerin yetiştiği doğasıyla ünlüdür.

  [​IMG]
  Çeşme Plajı - İZMİR

  Görkemli Çeşme Kalesi 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılmıştır. Kalenin yanında yer alan ve restore edilerek otel haline getirilen Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı da 16. yüzyıla aittir. Yatçılığın geliştiği ilçede, Altın Yunus Marina başta olmak üzere yatlar için ideal etaplar ve geceleme koyları bulunmaktadır. Çeşme’de her yıl uluslara-rası şarkı yarışması da düzenlenmektedir.

  Çeşme yakınlarında bulunan Ilıca, gelişmiş bir termal merkezidir. Denizin içinde dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen ılıca kaynakları bulunur. Yalnızca Ilıca Koyu’nda 250’nin üzerinde sıcak su kaynağı belirlenmiştir.

  Çeşme Yarımadası'nın güneyindeki Sığacık, önemli bir yatçılık merkezidir. Çevresinde birbirinden güzel koylar uzanır. Sığacık yakınlarında Şarap Tanrısı Diyonisos’un inanç merkezi olan Teos ile Apollo Mabedi’nin bulunduğu Claros antik kentleri yer alır. Sığacık’ın güneydoğusundaki plajları ile tanınan Gümüldür ise önemli bir turizm beldesidir.

  Antik dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Foça, İzmir’in kuzeyinde bulunan bir diğer gözde tatil beldesidir. Denizcilikle de ünlü olan Foçalıların, Akdeniz’in çeşitli yerlerinde ticaret kolonileri kurdukları bilinmektedir.

  [​IMG]
  Foça - İZMİR

  Bergama yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da yakından tanıdığı bir ilçedir. Eski çağlarda büyük bir kültür, sanat ve tıp merkezi olan ilçenin batısında, tarihin en eski ve en büyük hastanelerinden biri olan Asklepion yer alır. Sağlık Tanrısı Asclepios adına yaptırılan hastane girişinde, onun sembolü olan ve daha sonra da tıp biliminin sembolü haline gelen yılan rölyefleri bulunmaktadır. Ünlü Bergamalı tıp alimi Galen burada görev yapmıştır.

  [​IMG]
  Bergama Kızılavlu - İZMİR​


  Kentin en önemli mimari anıtları akropol üzerinde yer alır. 200.000 kitabıyla ünlü kütüphane, Athena ve Trojan Mabetleri ile dünyanın en dik tiyatrosu ve dünya sanat harikaları arasında bulunan Zeus Sunağı’nın temeli burada bulunmaktadır. (Bugün bu muhteşem sunak tümüyle Berlin Bergama Müzesi’ndedir.)

   
 3. İLkİm*

  İLkİm* MaviKuş ~ Özel üye

  Katılım:
  22 Kasım 2009
  Mesajlar:
  3.475
  Beğenileri:
  169
  Ödül Puanları:
  3.480
  Banka:
  508 ÇTL
  teşekkürler paylaşım için :)
  **Güzel İZMİR :) :P
   
 4. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  [​IMG]İç Ege Bölgesi. Ege Bölgesi’nin İzmir’den sonraki ikinci büyük kenti olan Denizli, Ege Bölgesinin iç kısımlarında yer alır. Dokuma sanayi konusunda büyük ilerlemeler kaydeden kent ve çevresinde 40.000 tezgâh bulunmaktadır. Halkın % 30’u geçimini tekstil sanayi ile sağlamaktadır. Muhteşem görüntüsünden ve yararlı kaplıcalarından ötürü Pamukkale, Roma döneminden bu yana birçok kültürün uğrak yeri olmuştur.

  [​IMG]
  Hieropolis - DENİZLİ

  Çevresinde Laodikya ve Colossai gibi birçok antik kentin yer aldığı Denizli ilçelerinden Güney, şarapları ve şelalesi; Buldan, dokuma tezgâhları; Çal ise üzüm bağları ile tanınır.

  Spil Dağı eteklerinde kurulu olan Manisa, İzmir’e 40 km uzaklıktadır ve etrafı üzüm bağlarıyla çevrilidir. Spil Dağı Milli Parkı, Manisa’nın güneyindedir.

  “Mesir Şenliği” Manisa denince akla ilk gelenler arasındadır. Her yıl mart ayında düzenlenen şenliğin başlangıcı çok çok eskilere dayanır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Sultan’ı iyileştirdiğine inanılan ve çeşitli baharatların karışımı ile yapılan “Mesir Macunu”, Sultan Camisi’nin verandasından şenlik süresince halka dağıtılır.


  [​IMG]
  Sart - MANİSA

  Manisa’nın en gösterişli antik kenti Sart’tır. Lidya Krallığı’nın başkenti olan ve doğuya doğru uzanan ünlü “Kral Yolu”nun başlangıç noktasında bulunan Sart, tarihteki önemli ticaret merkezlerinden biridir. Madeni para, ticari değer olarak dünyada ilk kez burada kullanılmaya başlanmıştır. Artemis Mabedi ile restore edilmiş olan Jimnazyum da (M.S. 3. yüzyıl) kentte en fazla ziyaret edilen yapılardır.

  [​IMG]
  Artemis - MANİSA

  Türk geleneklerinin yaşatıldığı eski bir şehir olan Kütahya, Osmanlı mimari eserleriyle bütünleşmiş olup, en çok da çinileriyle ünlüdür. Macar halk kahramanı Lajos Kossuth’un 19. yüzyılda kaldığı ev, Kossuth Müzesi haline getirilmiştir.

  Halı dokumacılığı ile ünlü Uşak ise önemli bir kavşak noktasındadır. Dünyaca ünlü Karun Hazineleri Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

  Afyon, üzerinde kale bulunan bir tepenin eteklerine kurulmuştur. Çevredeki tarihi eserler Afyon Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzenin en önemli bölümünü Frig Çağı eserleri oluşturur. Kentin kuzeyinde anıtsal boyutlardaki Aslankaya, Aslantaş, Maltaş ve Yılantaş Frig Açık Hava Mabetleri yer alır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  790
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  876
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  869
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  4.585
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  1.551
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş