Ege Denizi’nde cephanelik bot; İzmir'e saldıracaklardı

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,541
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#1
İzmir’e yönelik bombalı saldırı hazırlığı yapan ikisi yunan, ikisi Türk 4 DHKP-C’li Sakız adaları açıklarında bir botta patlayıcılarla birlikte yakalandı.Botta yapılan aramada patlayıcıların yanısıra 2 tanksavar havan mermisi, 4 el bombası, 2 tabanca, 200 mermi bulundu.

Yunan Sahil Güvenlik güçleri, Yunanistan’ın Sakız adası açıklarında silah ve patlayıcı madde taşıyan bir bot ele geçirdi. Türkiye’ye giderken durdurulan botta yakalanan ve DHKP-C’li oldukları tahmin edilen 2’si Türk 4 kişi gözaltına alındı. İzmir’de bir bombalı saldırı düzenleme hazırlığında olduğu düşünülüyor. Operasyonun ardından gözaltına alınanların sayısının 12’ye yükseldiği bildirildi. Yunan Sahil Güvenlik güçleri bu sabaha karşı Ege’de Çeşme’nin karşısındaki Sakız adası ile İnuses adası arasında seyreden ve Türkiye’ye gitmekte olan yedi metrelik botta yaptıkları aramada iki adet tanksavar havan mermisi, dört adet el bombası, iki adet tabanca, 200 mermi ve bol miktarda patlayıcı madde buldu. Gözaltına alınanlar arasında bulunan, Atina yakınlarındaki Aspropirgos Deniz Ticaret Okulu öğrencisi olan 22 yaşındaki Yunan’ın ilk ifadesinde, botta silah bulunduğunu bilmediğini ve sadece botu Türkiye’ye götürmek için iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile 500 euro’ya anlaştığını ileri sürdü. Yunan medyasına göre, diğer Yunan’ın da yakalanan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile ilişkisi bulunuyor. İki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da daha önce Türkiye’deki bazı silahlı eylemlere katıldıkları sanılıyor.

12 kişi daha gözaltına alındı

Yunan Terör polisi yakalananların ifadelerine dayanarak Atina, Selanik ve Korint şehirlerinde bazı evlere baskınlar düzenledi. Yunan haber ajansı ANA-MPA’nın polise dayandırdığı haberine göre, Atina’da 9, Selanik’te ise 3 kişi gözaltına alındı.

Başbakan’a rapor sunuldu

Başbakanlık’ta Resmi Konut’ta dün yapılan Suriye zirvesinin ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Erdoğan’a DHKP-C raporu sundu. DHKP-C’nin büyük bir eylem hazırlığı içerisinde olduğu bilgisinin ulaştığı istihbarat raporlarını Erdoğan’la paylaşan Güler, Ege’de yakalanan silahların arka planına ilişkin de bilgi verdi. Öte yandan Güler’in dosyasında yer alan istihbarat raporlarında, Adalet Bakanlığı’na el bombası ile saldıran Hasan Biber’in tekrara eyleme gönderildiği bilgisinin yer aldığı ifade edildi.
 

Benzer konular

Top