Einstein İle Aynı IQ'da

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1
Adı Oscar Wrigley, henüz iki yaşında, gülen gözlerle dünyaya bakıyor. Ama dünyayı yaşıtlarından çok farklı gördüğü kesin. Çünkü o, Albert Einstein ve Stephen Hawking ile aynı IQ düzeyine sahip...

Oscar Wrigley, bilinen en eski ve en büyük organizasyon olarak bilinen ve yüksek zeka seviyesine sahip kişilerin üye olduğu Mensa'ya kabul edilen İngiltere'deki en genç kişi unvanına sahip oldu.

Solihull'daki Üstün Zekalı Çocuklar Danışma Merkezi, Oscar'ın 160'ın üzerinde IQ seviyesiyle gelmiş geçmiş en zeki çocuklardan biri olduğunu bildirdi.

Oscar'ın 29 yaşındaki Bilgi Teknolojileri uzmanı babası Joe, "Oscar geçenlerde eşime penguenlerin üreme döngüsünü anlatıyordu. Her zaman sorular soruyor. Her anne baba çocuklarının özel olduğunu düşünür, ama biz Oscar'da bilhassa dikkat çekici bir şey olduğunu biliyorduk. Onun bana gelip bir aptal olduğumu söyleyeceği günü bekliyorum" derken, 26 yaşındaki annesi Hannah ise, "Herkesi şaşkına çeviriyor. Kelime hazinesi inanılmaz. Karmaşık cümleler kurabiliyor. Geçen gün bana 'Anne sanki sosisler ağzımda bayram ediyor' dedi" diye anlatıyor.

Oscar'ın IQ testini yapan Doktor Peter Gongdon, "Çok üstün zekaya sahip bir çocuk. İnanılmaz bir yetenek sergiliyor" açıklaması yaptı.

Mensa yöneticisi John Stevenage, Oscar'ın iki yaş, beş aylık ve 11 günlükken kabul edileceğini doğrulayarak "Oscar büyük potansiyel gösteriyor. Bu potansiyeli başarıya dönüştürmek ailesi için güç. Desteğimize başvurdukları için mutluyuz" diye konuştu.

Oscar böylece, İngiltere'de Mensa'ya 156 IQ düzeyiyle iki yaşında, dört ay ve 14 günlük iken katılan Elise Tan Roberts'ın tahtına da oturmuş oldu.

(YAŞAM ÖZEL / GAZETEPORT)
 

Benzer konular

Top