1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Einstein'in Buzdolabı Tasarımı Neden Başarısız Oldu.

Konusu 'İcatlar ve Keşifler' forumundadır ve wien06 tarafından 1 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  153
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.567 ÇTL
  1930 yıllarda Einstein ve fizikçi arkadaşı Macar Aslani Szilard tarafından patenti alınan buzdolabının benzerini yapan Oxford'lu elektrik mühendisi Malcolm McCulloch,bu modeli geliştirmeyi planlamakta.Bu buzdolabının yani Einstein ve arkadaşının tasarladığı buzdolabı modelinin ilginç yanı hiçbir hareketli parçasının olmamasıydı.Çalışma şekli olarakta soğutma işlemi tamamiyle gazlar tarafından yapılmaktaydı.

  Bu tasarım ilk buzdolabı modellerinde kullanıldı.Ama 1950'lili yıllarda verimli kompresörlerin buzdolaplarında seri bir şekilde kullanılarak üretime geçilmesi,eski tasarım modelini rafa kaldırdı.Einstein ve Szilard ortak yapımı bu tasarımda en önemli eksiklerden biride buzdolapların verimli olmamasıydıydı.
  Oxford'lu elektrik mühendisi 1930'larda ki bu modelde kullanılan gazların türlerini değiştirerek daha da verimli olacağı düşüncesi ile çalışmalar yapmakta.Ayrıca bu mühendisin başka bir düşünceside elektrikten mümkün olduğunca az faydalanarak,güneş enerjisini buzdolapların çalışması aşamasında kullanmaktır.

  Einstein ve Macar fizikçinin bu modelde başarısız olmasının tek nedeni verimlilikti.Ama günümüzde bu verimliliği artıracak yeni tasarımlar mevcut.Bunlardan biride Oxford'lu mühendisinde tasarladığı gaz yapılarını değiştirmek ve güneş enerjisini kullanmaktır.Artık bu yeni tasarım ne derece başarılı olacak göreceğiz.  [KAYNAK: fizikbilim
   

Sayfayı Paylaş