Eklem Ağrısı Nedir

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Eklem Ağrısı Nedir - Eklem Ağrısı Hakkında - Eklem Ağrısı TedavisiDaha çok sabahları yataktan kalkarken belirginleşen eklem ağrıları, önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Uzmanlar, bu tür eklem ağrılarının, hareket ettikçe azalması durumunda iltihaplı romatizmadan şüphenilmesi gerektiğini belirtiyor.

Omurga, kalça, diz, ayak ve el bileği ağrılarında bir de şişlik söz konusu ise iltihaplı romatizma ihtimali akla gelebiliyor.

Eklem ağrısı hareketsiz kalındığında artıp, hareket edilince azalıyorsa hastalık şüphesi daha da artıyor. İltihaplı romatizma, önemsenmesi gereken bir rahatsızlık. İltihaplı romatizmalar, zamanında tedavi edilmez ise kalıcı şekil bozukluklarına neden olabiliyor

Hastalıkla ilgili bilgi veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülen Hatemi, "Bu hastalıklar uzun dönemde kalıcı hasar bırakabiliyor. Eklemlerde hareket kısıtlılığına ve hastanın farklı fonksiyonlarını yerine getirememesine yol açıyorlar" dedi.

Tedavide Önemli Aşamalar Kaydedildi


Hastalığa fiziksel muayene, film çekimi ve laboratuvar incelemeleri ile tanı konabiliyor. Son dönemde tedavisinde de önemli aşamalar kaydedildi. Doç. Dr. Gülen Hatemi, bu konuda ise şunları söyledi:

"Artık günümüzde eskiden olduğunun aksine çok iyi ilaçlar var. Yani eski ilaçlara dirençli olan vakalarımızda dahi tedavi edebildiğimiz biyolojik ajanlar var. Uygun tedavi ile hiç bir hasar kalmadan hastalıkları ile yaşamaları mümkün."

Erken Tanı ve Tedavi Önemli


İltihaplı romatizmada erken tanı, hastanın yaşam kalitesini de etkiliyor. Doç. Dr. Hatemi, "Bu hastalıkların hepsinde biliyoruz ki kalıcı hasar hastalığın en başında özellikle ilk 2 yıl içinde ortaya çıkıyor. Erken dönemde tedaviye başlamak çok önemli" uyarısında bulundu.
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,809
Beğeniler
6,481
Şehir
Seattle.
#2

Eklem Ağrıları
Eklemlerde Ağrılar


Eklem ağrıları, eklem ağrıları devamlı şikayet edilen sağlık sorunlarının başında gelir. Hayat akışını genel anlamda etkilemese de bazı durumlarda ciddi problemlere yol açarak kaliteli yaşamı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Özellikle bilek, omuz, diz, bel ve boyun bölgesine ait olan büyük eklemler olarak adlandırılan alanlarda meydana gelen ağrılar karşısında dikkatli olunmalıdır.
Toplumda çoğu zaman bu bölgelerde ortaya çıkan ağrılar önemsenmemektedir. Bu nedenle de zamanla eklem ağrıları şiddetini arttırarak kişiyi esir edebilmektedir.

Tedavisi geciktirilmiş eklem ağrıları son aşamaya geldiği zaman tek tedavi seçeneği olan cerrahi şeklinde yapılabilmektedir.

Eklem Ağrısı Nedir?


Eklem ağrısı, bedende yer alan iki kemiğin birbiri ile birleştiği alanlarda oluşan ağrılardır. Genellikle sızlama şeklinde açığa çıkar. Eklem ağrısına yol açan faktörler kişiden kişiye farklılık gösterse de, En önemli faktör eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun ve kıkırdaklarda bulunan sıvı ile beraber kas yapılarında yaşanan zayıflıktır. Daha çok ayak topuklarında, diz kapaklarında, kalça, boyun, bilek gibi bölgelerde görülen ağrılar karakteristik özelliktedir. Oluşan eklem ağrılarını gidermenin en etkili yolu erken tanı ve müdahale ile mümkün olmaktadır.

Eklem Ağrısı Belirtileri

Eklem ağrıları bazı vakalarda oldukça şiddetli seyretse de, bazı vakalarda çok şiddetli olmayabilir. Kişilerde nöbet şeklinde ortaya çıkabilecek eklem ağrıları nedeni ile kişide bazı yakınmalar orta çıkabilir. Bu yakınmalar;


Hareket bozuklukları
Hareketlerde kısıtlanma
Eklemlerde şişlik ve sertlik
Hareketleri gerçekleştirebilmekte güçlük


Eklem Ağrısı Kimlerde Görülür?


Eklem ağrısı her yaş grubunda ortaya çıkabileceği gibi, daha çok ailesinde eklem ağrısı sorunu görülen kişilerde görülür. Buradan da anlaşılacağı gibi eklem ağrıları irsi olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca eklem ağrılarına özellikle;

Fazla et tüketen kişilerde

Dengesiz ve aşırı yük kaldıran kişilerde
Ufak da olsa devamlı eklem ağrılarına maruz kalanlarda
Metabolizması zayıf olan kişilerde
Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde daha fazla rastlanmaktadır.


Eklem Ağrısı Tedavisi

Eklem ağrısı belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden bir doktora başvurması gerekir.
Doktor öncelikle muayene ederek ağrının tam olarak nereden kaynaklandığını tespit ederek, eklemlerde hareket kontrolü yapacaktır. Ardından bazı laboratuvar testleri ile hastalık için tanı koyulacaktır.

Eklem ağrısını tedavi edebilmek için farklı yöntemler uygulanabilir.
Tedavi aşamasında eklemlerin güçlenmesini sağlayacak egzersizler başlatılarak şikayetlerin azalması sağlanacaktır. Ayrıca ağrı oluşan bölge tespit edilerek ağrıya yol açan sinirlerin bulunduğu yere ilaç yerleştirilerek ödem nedeni ile oluşan ağrıların ortadan kaybolmasına yardımcı olunabilmektedir. Eklem içine uygulanan bu ilaç sayesinde yüksek oranda iyileşme sağlanabilmektedir.

Akupunktur Tedavisi: Akupunktur tedavisi eklem ağrıları için iki farklı türde uygulanabilir. Birinci yöntemde standart akupunktur uygulanırken, ikinci yöntemde şok tedavi seçeneği kullanılabilir. Bu tedavi şekli sayesinde eklem ağrıları önlenebilir ya da azaltılabilir.

Kaplıca Tedavisi: Kaplıca tedavisi sayesinde eklem ağrıları hafifleyebilir.

Eklem Ağrıları İçin Bitkisel Tedavi

Zeytin yağı
Badem yağı
Ceviz yağı


Hazırlanışı: Tüm yağlar eşit ölçülerde uygun bir kabın içinde karıştırılarak ağrıların yaşandığı bölgelere sürülür. Strech film ile sarılarak gece boyunca bekletilir. Bu yağlar sayesinde ağrılı bölge gevşeyerek ağrılar hafifler. Bu işlem ağrılardan kurtulana kadar uygulanabilir.


Alıntıdır.

 

Benzer konular

Top