el,ayak ve trnak bakımı

AHSEM

....EnDl-LeS....
Katılım
27 Ksm 2012
Mesajlar
1,207
Beğeniler
6
#1
El Bakımı İçin Öneriler

Akhuş ve karakavak tomurcukları iki saat boyunca sıcak su*da demlenir. Süzülerek elde edilen posaya bal mumu ilâve edile*rek krem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğrulur. El*de edilen krem belirli aralarla ellere sürülür.
Taze salatalık, kabuklanyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya bal mumu ilâve edilerek merhem kıvamına gelinceye kadar bademyağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu merhemden ellere sürülür.

apatya sütle beraber kaynatıldıktan sonra ince bir tülbent*te sıkılır. Elde edilen posaya akhuş ağacının tohumlan ilâve edi*lerek merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu merhemden ellere masaj yapılır.
 

AHSEM

....EnDl-LeS....
Katılım
27 Ksm 2012
Mesajlar
1,207
Beğeniler
6
#2
Manikür
Tırnaklarınızı temizledikten sonra elinize yumuşatıcı bir krem uygulayın. Böylece elleriniz nemlendirilmiş, tırnakları*nız da canlandırılmış olur.
Tırnaklarınızı orijinal şekline sadık kalarak torpilleyin; oval, kare veya yuvarlak.
Yumuşak bir törpü kullanın, sert törpüler tırnakları bozar. “Git gel” şeklindeki törpülemeden kaçının. “Dıştan içe” doğ*ru törpülemeye çalışın.

Dört yüzeyli bir törpüyle tırnaklarınızın çiziklerini yok ede*cek şekilde yüzeyini düzeltin.
Manikür çubuğunun ucuna (tahtadan yapılmış çubukları tercih edin) pamuk dolayarak oksijenli suya batırırı ve tırnağınıza doğru uzamış olan etlerinizi iterek yumuşatın. Bir manikür pensiyle bu ölü etleri düzgünce kesin.
Manikürü, tırnaklarınıza kalsiyum bazlı bir kuvvetlendiri-
V ci sürüp kurumaya bırakarak bitirin.
 

AHSEM

....EnDl-LeS....
Katılım
27 Ksm 2012
Mesajlar
1,207
Beğeniler
6
#3
Tırnak Bakımı

Tırnakları ve etleri yumuşatmak için elleri bir süre ılık, tercihe göre sabunlu ya da kremli bir suda bekleterek başlayın. Yumuşayan etler iyi bir makasla kolay*lıkla alınabilirler, ancak fazla derinden almamaya dikkat edin. Bunda pek başarılı olamıyorsamz üzülmeyin yaptıkça el alışkanlığı kazanacaksınız, ama yine de istemiyorsanız et*leri tırnak diplerine doğru itmekle yetinebilirsiniz.

Tırnaklarınızı törpülemeden önce istediğiniz uzunlukta kesin. Eğer kırılmış bir tırnağınız varsa diğerlerini de aynı oranda kısaltın, çok uzun tırnaklar arasında birinin kısa ol*ması daha çok göze batar. Hatta bu durumda koyu ojeler yerine beyaz, açık pembe ya da ten rengi gibi daha az dikkat çeken renkleri tercih edin.
Törpülerken fazla sivri yapmaktan kaçının İlle küt tırnak*lardan hoşlanmıyorsanız önce küt törpüleyin sonra köşeleri yuvarlatm. Tırnaklarınız kısa ise küt törpülemek daha çok yakışacaktır. Tırnaklarınızın etli kısmı kısa ise yani sıfır kesil*diği zaman ince uzun değilse arkadan bakıldığında birkaç milim gözükecek kadar uzatın, mümkün olduğu kadar ince uzun görünmelerine çalışın. Ayrıca tırnaklarınız çok geniş değilse sürdüğünüz ojenin kapatıcı yani şeffaf olmayan bir renk olmasına dikkat edin.
Oje rengi konusunda oldukça fazla seçeneğiniz var. Ge*nellikle kırmızı, pembe ve beyaz tonları daha çok kullanılma*sına rağmen, lacivert, mor, yeşil, bordo gibi alışılmamış renkler çok moda. Daha çok gençlerin tercih ettiği bu renk*leri fazla uçuk bulsanız bile koyu bir bordoyu ya da koyu bir kahverengini her yaştaki kadınlar kullanabilir. Henüz ülke*mizde fazla yaygınlaşmamış olsa da cesaretiniz ve yeteneği*niz varsa ojenin üstüne desenler yapmayı, minik boncuklar*la ya da ince parlak şeritlerle süslemeyi deneyebilirsiniz.
 

AHSEM

....EnDl-LeS....
Katılım
27 Ksm 2012
Mesajlar
1,207
Beğeniler
6
#4
El Bakımı

• Fazla sıcak ve fazla soğuk su
• Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri
• Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hır*palar.
Elleri nasıl korumalısınız?
• Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin.
• Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.
Elleriniz için küçük yardımcılar

• Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın. El kremi ya da losyon sürün.
• Ellerinizi günde iki-üç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulayım Günde bir kere parmakları, tır*nakları fırçalayın.
• Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı gibi lekeleri de çıkarır.
• Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice
sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unut*mayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir.
• Arada bir ellerinize kalın tabaka krem, vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorla*nabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok ba*kımlı olacaktır.
• El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri aç*mak için çok yararlıdır.
• Limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.
Özel bakım gerektiren durumlar
1. Esmer lekeler: Bunlara yaşlılık lekeleri denir. Ellerde kahverengimsi lekeler oluşur. Bu lekelerin çıkmasını geciktir*mek, hatta önlemek mümkündür. Bunun için filtreli güneş ilacı kullanabilirsiniz. Eldeki benekler için de pigment renk*lerini açan bir krem yararlı olur. En kötü ihtimalde suda çık*mayan fondötenle kapatabilirsiniz. Bu yöntem aynı zaman*da damarların gözükmesini engeller.
2. Soğuk kabarcıkları: Parmakların yeteri kadar hareket etmemesi, soğuk ve nemden yeterince korunmaması bun*lara neden olur. En iyi yol, egzersiz yapmaktır. Çünkü bu eg*zersizler kan dolaşımını hızlandırır.
3. Sert deri ve çatlaklar: Bunlara soğuk hava, elleri fazla zorlayan işler yol açar. Çatlaklara kir dolabilir. Bu kirleri li*monla çıkarabilirsiniz. Sonra da bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı sürün. Bir süre bekledikten sonra ellerinizi sabun*lu suyla yıkayıp iyice durulaym. Tabii ki sonra krem sürmeyi unutmayın. Bunu her gün yaparsanız elleriniz düzelir.

El ve parmak egzersizleri
1. Yumruk açma: Yumruğunuzu iyice sıkın. Sonra par*maklarınızı öne doğru mümkün olduğunca açın. İki eli de aynı zamanda yapın. Bu hareketi en az 6 kere yapmalısınız.
2. Parmak ayırma: Ellerinizi avuçlarınızın yere bakacağı şekilde tam önünüze koyun. Parmaklar birbirlerine sıkıca yapışmış olsun. Sonra parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın.
 

AHSEM

....EnDl-LeS....
Katılım
27 Ksm 2012
Mesajlar
1,207
Beğeniler
6
#5
Doğru Ayak Bakımı

Sağlıklı ayaklara sahip olmak için öncelikle tırnakların dü*zenli olarak (tercihen küt) kesilip törpülenmesi gerekir. Törpüleme yapılırken tek yöne doğru yapılması tırnakların çat*lamasına mani olacaktır. Tırnakların altı fazla sert olmayan bir tırnak çubuğuyİa temizlenmelidir. İyi bir cilt kremi de ayakların nemlenmesini sağlayarak onların canlılığını koru*yacaktır.

Haftada 1-2 kez kendinize 10 dakikalık ayak ban*yosu lüksünü tanıyın. Bu seanslar ayaklarınıza olduğu kadar moralinize de iyi gelecektir. Sportif faaliyetlerin çoğu ayak*lara yük bindireceğinden nasır ve yaralara yol açabilir. Bun*ları önlemek için tabanlarınızda anti-perspirant kullanmanız ve ayak bakımınızı aksatmamanız önerilir.
Son olarak; zaman buldukça ayak bileklerinizle iki yana doğru dairesel hareketlerle egzersizler yapın. Gündelik yor*gunluklardan ayaklarınızı arındırmanıza faydası olacaktır.
 

AHSEM

....EnDl-LeS....
Katılım
27 Ksm 2012
Mesajlar
1,207
Beğeniler
6
#6
Ayak Altında Deri Sert İse

Ayaklar yaz aylarında açık ayakkabılar nedeniyle oluşan dış saldırılara karşı kendilerini oluşturdukları koruma taba*kasıyla korur. Kış aylarında çorap ve kapalı ayakkabılar sa*yesinde bu tabaka yok olur. Ayaklarınızın altındaki sert ta*bakayı yok etmek için AHA içeren kremler kullanın. Bunlar ölü hücreleri zarar vermeden yok ederler.

Topuk törpüsü kullanmayın çünkü ayak kendini bu yönteme karşı korumak için sert bir tabaka oluşturacak ve eskisinden daha sert şekil*de yapılanacaktır. Daha yumuşak bir ponza taşı işe yaraya*bilir.
 

Benzer konular

Top