El Yapımı Uçurtma yapımı

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
El Yapımı Uçurtma yapımı

Herhangi bir mağazadan uçurtma satın almak birazcık pahalı gelebilir. Bunun yerine evde kendi uçurtmanızı kendiniz yapmaya ne dersiniz? Satın almak yerine kolay şekilde elmas uçurtmanızı kendiniz tasarlayabilirsiniz. Uçurtma yapmadan evvel bir kere akıldan çıkartılmaması gereken en önemli şey; tıpkı uçaklarda olduğu gibi uçurtmaların da temel fizik kanunlarını itaat ettiğidir. Bu yüzden uçurtma tasarlanırken, terazisi, kuyruğu ve kanatları ona göre tasarlanmalıdır.


1. ADIM: Elmas uçurtma gövdesini oluşturmak için kalın kağıt veya naylon cilt kağıdı kullanın. Bununla birlikte 2 adet çıta diye tabir edilen tahta kullanın! Dikdörtgen şeklindeki kağıdınıza kalemle resimde görüldüğü gibi elmas şekli çizin ve tahtaları önce bantla yapıştırın! Tıpkı kravat bağlar gibi, sopaları doğru şekilde elmas şeklini verdiğiniz kağıt üzerinde hizalayın. Elmas şeklini çizerken sağ ve sol tarafta kalan oranlara dikkat edin! Yoksa, uçurtmanın terazisi bozuk olacak ve rüzgarda dengede durması zorlaşacaktır.


2. ADIM: Uçurtmanın gövdesini oluşturan kağıdın, sopa ile birleştirilecek kısımlarına bir şiş yardımıyla her iki tarafından delik açın! Şiş veya iğne kullanırken kendinizi de yaralamamaya dikkat edin. Daha sonra, uçurtmanın iskeletini oluşturacak olan sopa uçlarını delik kısımlarına denk gelecek şekilde kağıt üzerine yerleştirin. Şimdi işimiz iplerle... Sopa uçları ile kağıdı birleştirmek için kullanmış olduğunuz ipi mümkün olduğunca sıkı bağlayın!


3. ADIM: Hem dikey, hem de yatay olarak kullandığınız 2 adet çıtayı merkezinde de iple birleştirmemiz gerekiyor. Artı şeklini alan tahta sopaları merkezinden birbirine iple sıkıca bağlayın! Kuyruk oluşturmak için de gem elmas şeklini alan iskeletin alt uç noktasına, hem de sağ-sol uç kısımlarına bantla kağıt kurdele yapıştırın. Şimdi ise sıra, uçurtmanın terazisini oluşturacak olan ve uçurtmamızı kontrol etmemize yardımcı olacak olan İP-GÖVDE bağlantısına kurmaya geldi. Elmas uçurtmanın sağ ve sol tarafındaki sopaları birbiriyle birleştirerek üçgen şeklini alacak şekilde ip bağlayın! İp çok gergin olmamalıdır. Bu ölçüyü kurmak için elinizle test ederek ayarlama yapabilirsiniz. İpin tam ortasından da ana ipimizi bağlayarak uçurtmamıza direksiyon yapabiliriz. İpinizin uzunluğu 30-50 mt olabilir. Kurdele şeritler ne kadar uzun olursa, uçurtmanızın havadaki performansı o kadar iyi olacaktır. Artık uçurtmanız uçurulmaya hazır:)


Uçurtma Uçurmak İçin: Aşırı sıcak günlerde veya hiç esinti olmayan havalarda uçurtmayı göklere dikmek çok zor bir şey! Bu yüzden de hafif bir esinti ya da rüzgar bulunmanız şart. Rüzgar yakaladığınızda ise sırtınızı rüzgara dönün ve hava akımının (rüzgarın) uçurtmanızın altından geçecek şekilde olmasına dikkat edin! Yapımı yaklaşık 30 dk. kadar süren El Yapımı Elmas Uçurtmanın en önemli handikapı, çok yükseklerde uçuş keyfi vermemesidir. Örneğin en fazla 30-40 mt. uçuşlar için kullanılabilir. Diamond şeklinde küçük uçurtmaların yapımı çok basit olduğu için piknik gibi çok ağaçlı ortamlar için düşünülebilir.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
çok güzel ya içimden geldi şöyle hepimiz yapsak bundan forumca uçurtsak ne güzel olurdu :) teşekkürler beren canım
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,479
Beğeniler
9,015
Takım
GALATASARAY
#6
Ben bir ay önce uçurmayı denedim bir türlü uçmadı üstelik bir sürü tanıdık vardı :/ Etraf tenhalaşınca denedim mükemmel bir performanstı ama sadece ben görebildim :D:D
 
Top