Elektriğe Büyük Zam

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
TETAŞ'ın toptan elektriğe yüzde 12.7 zam yapmasının ardından nihai tüketicilere elektrik satan TEDAŞ da zam için EPDK'ya başvurdu. TEDAŞ yüzde 22.9 zam talep etti. Bu artış, kârı azalan sanayiciyi de, klima çalıştıran ev sahibini de vuracak

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), maliyetlerindeki artışın ardından nihai tüketiciye yansıtacağı elektrik tarifesine yüzde 22.9 zam yapılmasına yönelik talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) iletti. EPDK, söz konusu talebi Perşembe günü yapacağı toplantıda karara bağlayacak.

EPDK, Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş.'nin (TETAŞ) toptan elektriğe 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere toptan elektrik satışına yüzde 12.7 zam yapılmasına ilişkin tarife başvurusunu bu ayın başında onaylamıştı.

Son söz Başbakan'ın
Reuters'a bilgi veren EPDK'dan bir yetkili, “Yeni tarife talebi kurulun Perşembe günü yapacağı toplantının gündemine alındı. Kurulun uygun bulması durumunda, elektrik satış fiyatı 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 22.9 oranında artacak” dedi.

Ancak elektrik zammı ile ilgili son sözü yine Başbakan'ın söylemesi gerekiyor. TEDAŞ bu yılbaşında da elektriğe en az yüzde 20 zam yapılmasını istemiş ancak Başbakan Erdoğan, “Bir kerede zammı yapıp, vatandaşımızı sanayicimizi üzmeyelim” diyerek zam oranını sanayide yüzde 10, konutta ise yüzde 15'de bırakmıştı. Ancak bu zamlar enflasyon güncellemesinin etkisiyle sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 19.5 olarak tüketicilere yansımıştı.
 

Benzer konular

Top