Elektrik akımı kaynakları nedir? Doğru akım kaynakları - Alternatif akım kaynakları

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Elektrik akımı kaynakları nedir?

Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, elektrik motoru vb. araçların çalışması için bu araçların bağlı oldukları elektrik devresinde, yük akışının devamlı olmasını sağlayan düzenekler vardır. Bu düzenekler devrenin iki noktası arasında potansiyel fark oluşturarak yük akışının sürekli olmasını sağlarlar. Bir elektrik devresinde, yüklerin hareketinin sürekli olmasını sağlamak için, devrenin iki noktası arasında potansiyel farkı oluşturan düzeneklere elektrik akım kaynakları denir
Akım kaynakları verdikleri akımın türüne bağlı olarak; doğru akım ve alternatif akım kaynakları olarak ikiye ayrılır.


Doğru akım kaynakları
Kapalı bir elektrik devresinde elektrik akımının yönü ve şiddeti zamanla değişmiyor ise bu akıma doğru akım denir. Kapalı bir elektrik devresinde doğru akım sağlayan kaynaklara doğru akım kaynakları denir. Günümüzde kullanılan en yaygın doğru akım kaynakları piller, akümülatörler, dinamolar vb.dir.

Alternatif akım kaynakları

Sürekli ve düzenli bir biçimde yön değiştiren akıma alternatif akım denir. Alternatif akım AC simgesi ile gösterilir. Alternatif akım sıfırdan başlayarak kısa bir sürede belli bir değere yükselir. Sonra tekrar sıfıra düşerek yön değiştirip ters yönde akmaya başlar. Alternatif akımın üretilebilmesi için elektrik santrallerine ihtiyaç vardır. Alternatif akım üreten santraller, kullandıkları kaynaklara göre hidroelektrik, termik ve nükleer santraller olmak üzere üç grupta incelenir.
 
Top