Elektrik faturası nasıl iner?

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1


Elektrik fiyatlarına 1 Temmuz'dan itibaren gelecek yüzde 21'lik zam faturaları şişirecek. İşte tasarrufun basit yolları...
Yılbaşında elektiğe yapılan yüzde 15 zamdan sonra, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına konutlar için yüzde 22, sanayi için ise yüzde 22 oranında zam yapıldı. Böylece 6 ayda elektriğe yapılan bileşik zam oranı konutlarda yüzde 39’a ulaşacak.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, tüketicilerin faturalarını azaltması için bazı önerilerde bulunduklarını, ancak bunların geçici iyileşmeler sağladığını, asıl çözümün düşük enerji harcayan beyaz eşya kullanılması olduğunun altını çizdi.

Evde enerji tüketimini nasıl azaltabilirsiniz?
Buzdolabı
Buzdolabının kapağını çok uzun süre açıp tutmamak gerekiyor. Açık kalınca içeri dolan sıcak havanın soğutulması için harcanacak enerji miktarı artıyor. Buzdolabında çok boş alan bırakmak zorunda kalıyorsanız, ağzı bantlı kutularla dolabı doldurarak enerji kullanımını azaltabilirsiniz.

Lambalar
Kullandığınız lambaları mümkün oludğu kadar kaliteli ve kompaktlardan seçin.

Klima
Klima çalıştırmadan önce varsa evdeki panjurları kapatmak gerekiyor. Panjur yoksa açık renk perdelerle ısı engellenmeli.

Bulaşık makinesi
Bulaşık makinesi iyice doldurulduktan sonra, iki günde bir çalıştırılmalı.

Çamaşır makinesi
Çamaşır makinesini de iyice doldurduktan sonra iki günde bir çalıştırmak lazım.

Saç kurutma makinesi
Saç kurutma makinelerinin yüksek güçte olanlarını kullanmak elektrik tüketimini artırır. 1800 vatt’lık saç kurutma makineleri yerine daha düşük enerji tüketenleri tercih edilmeli.

Ütü
Ütülenecek eşyaların nemliyken ütülenmesi önemli. Kırışıkları sertleşmiş bir gömleğin ütülenmesi daha çok buhar tüketimine, fazla enerji kullanımına yol açar.
Ütüyü fişten çektikten sonra cihazda depolanan sıcaklıkla son eşyanızı da ütüleyebilirsiniz.
Çok zamanlı elektrik tarifelerine dikkat
 

Benzer konular

Top