Elektrikli Ev Aletlerinin Gücü (8.Sınıf)

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Elektrikli Ev Aletlerinin Gücü (8.Sınıf)

Kullandığımız elektrikli cihazlar eşit süreli çalıştırıldıklarında farklı miktarlarda elektrik enerjisi harcarlar. 10dakika çalışan bir saç kurutma makinesi 10 dakika boyunca açık kalan bir ampulden daha fazla elektrik enerjisi harcar.

Eşit süre çalışan iki elektrikli cihazın harcayacağı enerjiyi araçların elektriksel gücü belirler. Bir elektrikli aracın birim zamanda harcadığı elektrik enerjisi miktarı o aracın elektriksel gücüne eşittir. Elektriksel güç birimi vatt (vat) ya da kilovattır. Watt kısaca W harfiyle kilowatt kW harfleriyle gösterilir. 1 kilovat, 1000 vata eşittir. Kullandığımız elektrikli aletlerin üzerinde bulunan kabartma ya da etiketlerde aletin gücünün kaç vat olduğu yazılıdır. Bu yazıya bakarak elektrikli aracın birim zamanda harcadığı elektrik enerjisini anlayabilirsiniz.

Gücü fazla olan elektrikli araçlar fazla elektrik harcadıklarından bunların daha kısa süre kullanırsak enerji sarfiyatını azaltmış oluruz. Elektrikli aracın harcayacağı elektrik enerjisinin gücüyle ve çalışma süresiyle doğru orantılıdır. Güçleri 60 vat olan iki ampulden biri bir saniye diğeri iki saniye çalıştırıldığında bir saniye çalışan 60 joule enerji harcarken iki saniye çalışan 120 joule harcar. Güçleri 60 vat ve 120 vat olan iki ampulün her ikisi de birer saniye çalıştırılırsa, gücü 60 vat olan 60 joule enerji harcarken 120 vat olan 120 joule harcar.

Elektrikli aletin elektriksel gücünün birimi vat, zaman birimi saniye alınırsa, harcadığı elektrik enerjisi birimi vat x saniye olur. Bu birim saniye-vat şeklinde belirtilebileceği gibi Ws şeklinde yazılabilir. Elektriksel güç birimi kilovat zaman birimi saat alınırsa harcanan elektrik enerjisi birimi kilovat x saat olur. Bu birim kilovat-saat şeklinde yazılabileceği gibi kWh şeklinde de yazılabilir. Harcadığımız elektrik enerjisi miktarı elektrik sayaçlarıyla ölçülür. Elektrik enerjisi evimize sayaçtan geçerek girer. Sayaçtan geçen akım şiddetine bağlı olarak sayaç üzerindeki disk döner.

Akım şiddeti arttıkça disk daha hızlı döner. Disk döndükçe numaratör atar. Bu okunarak bir aylık sürede kaç kilovat-saat elektrik harcadığınız anlaşılır. Araçlarımızı kullanmayı bitirdikten sonra tamamen kapatmalıyız. Stand-by durumunda bırakılmış elektrikli araçlar bir miktar elektrik harcamaya devam eder. Dünya genelinde bir yıl içinde bu durumda bırakılmış araçların harcadığı toplam elektrik miktarı oldukça yüksektir.
 
Top