1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Elektromıknatıs ile kapı zili nasıl yapılır?

Konusu 'BilgiBANK' forumundadır ve Suskun tarafından 17 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Kapı zilinin yapısında bir elektromıknatıs, elektromıknatısın karşısında demir palet (armatür), armatürün ucunda tokmak, tokmağın vurduğu çan ile elektromıknatısın bağlı olduğu üreteç ve anahtar bulunur.

  Anahtar kapatılınca, akım üretecin (+) kutbundan çıkar ve ok yönünde üretecin (–) kutbuna giderken elektromıknatısa gelir. Elektromıknatıs elektrik akımının etkisiyle mıknatıslık özelliği gösterir ve karşısındaki demir paleti çekerek paletin ucundaki tokmağın çana vurmasını sağlar. Tokmak çana vururken demir palet hareket edeceğinden paletin A noktasında akım kesilir ve elektromıknatıs mıknatıslık özelliğini kaybedip demir paleti bırakır. Demir palet A noktasına dokununca tekrar akım geçer ve elektromıknatıs mıknatıslık özelliği gösterip demir paleti çeker ve paletin ucundaki tokmak çana vurur.

  Demir paletin ucundaki tokmağın çana her vuruşunda A noktasındaki akım kesilir.

  [​IMG]

  Gördüğünüz gibi basitçe;
  --> çan,çekiç,elektromıknatıs ve kontak elemanlarından oluşmuştur.Zile basılı tutulunca elektromıknatısta oluşan manyetik etki,çekici kendine doğru çeker.
  --> Bu sırada çekiç çana vurarak zil sesini çıkarır.Aynı esnada çekiç kontaktan ayrıldığı için elektrik akımı kesilmiştir.
  --> Bu yüzden çekiç yayın etkisiyle eski durumuna döner ve kontak yaparak tekrar devreyi tamamlar.
  --> Bu işlemler ardarda zile basıldığı sürece pek çok kez tekrarlanır.Biz de bu sayede sürekli bir zil sesi duyarız.
   

Sayfayı Paylaş