Elektronik Sigara Nedir ?

Katılım
27 Ags 2013
Mesajlar
35
Beğeniler
1
#1
Sigarayı bıraktırma yönetemleri her geçen gün artmaktadır.
Nikotin bantları sakızlar ilaçlar hipnoz mora terapisi ve daha nicelerini sayabiliriz. Türkiye de sigara bıraktırma yöntemleri arasına her ne kadar yer almasa da; kullanıcıların ve Avrupa'da yapılan araştırmalar neticesinde elektronik sigara da sigarayı bırakmatırmada çok etkili bir yöntem üründür.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi sigarayı bırakmak isteyenler arasında son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan elektronik sigara konusunda araştırma başlatmış Türkiye de kullanan kişiler bu araştırmaya destek vermek için üniversite ile iletişim halindedir.

Elektronik sigara genel itibari ile üç parçadan oluşur. Pil buharlaştıcı ve kartuştan oluşmaktadır. Elektronik sigaralar likit denilen sıvılar ile kullanılır ve buharlaştıcı sistem ile likitin teması sonucunda buhar oluşur. Nefes çekimi sigara gibi duman değil buhardır. Dolayısı ile koku sararma yanma gibi etkileri söz konusu değildir.

Elektronik Sigara likitleri; pg vg su ve nikotin içeriklidir.

PG: Propylene Glycol (Propilen Glikol) - Tadı olmayan ince bir sıvıdır. Likitteki PG oranı ne kadar yüksekse çektiğiniz buharın sertliği de o kadar yüksek olur.
VG: Vegetable Glycerin (Bitkisel Gliserin) - Yoğun ve tatlı bir sıvıdır; bol hacimli buhar oluşmasında ana etkendir. Likitteki VG oranı arttıkça buharın yoğunluğu ve tatlılığı da artar.

Nikotin miktarları 0 mg, 9 mg ve 16 mg olarak değişmektedir. elektronik sigara ile nikotin miktarınızı düşürerek nikotin bağımlılığınızdan kurtulabilir; ayrıca manule olarak nitelendirirlen elektronik sigara modelleri ile el alışkanlığınızda değişmekte sigara ile oluşmuş alışkanlıklarınızı törpülemektedir.
 

Benzer konular

Top