Elinize Bakarak Sağlığınızı Test Edin

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Önce bu haberi okuyun ardından da ellerinize bakın..

Ellerimiz, bize hakkımızda pek çok şey anlatıyor. Eğer bir hastalığımız varsa, bize belirtilerini önceden gösterebiliyor. Ellerimizin şişmiş olması ya da sürekli terlemesi önemsiz gibi gelse de, bu belirtiler çok ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Bizim size önerimiz, yazımızı okuduktan sonra size vermiş olduğumuz ipuçlarıyla, ellerinizi düzenli aralıklarla kontrol etmeniz. Kendi kendinizin muayenesini yapmanız, belki de çok ciddi bir hastalığı erkenden fark ederek hafif atlatmanızı sağlayabilir. Ellerinizi kontrol ettikten sonra, bahsedilen hastalıkların belirtisini taşıdığınızı görürseniz, hemen doktorunuza başvurun.

Terleyen eller: Bazı insanların ellerinde daha fazla ter bezi bulunur ve bu da onların daha çok terlemesine yol açar (hiperhidroz). Tiroidin fazla çalışması da, buna neden olabilir. Elleriniz sürekli terliyorsa alüminyum klorit içeren kremler size çok yardımcı olur. Yine aşırı terlemelerde, dermatolog doktorunuzun uygulayacağı Botox enjeksiyonu ile en az 4-6 ay rahat edebilirsiniz. Sorunun tiroitten kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ancak doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz.

Elleriniz sürekli soğuksa: Ellerin her mevsim ya da her sıcaklık ortamında sürekli soğuk olması, kansızlık, dolaşım bozukluğu ve romatizmal hastalıkların habercisi olabilir. Ellerinizi ısıtmak için el cimlastiğinden faydalanabilirsiniz. Ellerinizi 20 defa yumruk haline getirin, sonra parmaklarınızı yeniden açın. Eğer sigara kullanıyorsanız, mutlaka bırakmayı deneyin.

Şişkin ve kızarmış eklemler: Artrozda sürtünmelerden dolayı kıkırdak tabaka zedelenir ve eklemler birbirine değmeye başlar. Eğer iltihaplanma arterit olursa, eklemler kızarmaya ve ısınmaya başlar. Eğer eklemlerde ürik asit bulunuyorsa guttan söz edilebilir. Parmak egzersiziyle şişen ellerinizi rahatlatabilirsiniz. Bunun için 30 saniye parmaklarınızla masaya vurun. Ağrılar içinse doktorunuzdan ilaç önermesini isteyin. Beslenmenize de mutlaka dikkat etmelisiniz. Daha az alkol tüketin ve daha az kırmızı et yiyin. Yerine daha çok meyve ve sebze yerseniz ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Elleriniz sürekli şişkin ve sıcaksa: Lenfleriniz hareketsizlikten dolayı kasılabilir. Derinizde kızarıklık varsa dermatologa, yoksa damar cerrahisi uzmanına görünmeniz gerekir.

Güneş
 

Benzer konular

Top