1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Emlak vergisinden geçici muaf binalar

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.522 ÇTL
  Emlak vergisinden geçici muaf binalar

  Aşağıda yazılı bulunan binalar Emlâk Vergisi Kanununun 5’nci maddesinde geçici süre ile emlâk vergisinden muaf tutulmuş binalar belirtilmiş bulunmaktadır.
  a) Mesken olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin 2.500 Y.T.L. den az olmamak üzere vergi değerinin 1/4'ü, inşalarının sona erdiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.
  İnşa tarihleri itibariyle 5 yıllık süreyi aşmamış bulunan binaların, bina apartman ise dairelerin, satın alma veya sair suretle iktisap olunması halinde de yukarıdaki muaflık hükmü, kalan süre için uygulanır. Bu durumda da binaların mesken olarak kullanılması şartı aranılmaktadır.
  Mevcut binalara ilave yapılması halinde, 33'üncü maddenin (1) sayılı bendine göre beyan edilen değerin bu kısma isabet eden kısmı için, yukarıda yazılı muafiyet aynı şart ve süre ile uygulanır.
  Binanın, bina apartman ise dairenin, kısmen veya tamamen mesken olarak kullanılmaması halinde bu binaya veya daireye tanınmış bulunan muafiyet, bu durumun meydana geldiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren düşer.
  b) Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu hükümleri dairesinde turizm müessesesi belgesi almış olan Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerinin adı geçen kanunda yazılı maksatlara tahsis ettikleri ve işletmelerine dahil bulunan binaları, inşalarının sona erdiği veya mevcut binaların bu maksada tahsisi halinde turizm müessesesi belgesinin alındığı yılı takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.
  c) Deprem, su basması, yangın gibi tabii afetler sebebiyle binaları yanan, yıkılan veya kullanılmaz hale gelen veya yangın, su baskını, yer kayması, kaya düşmesi, çığ ve benzeri (deprem hariç) afetler dolayısıyla zarar görmesi muhtemel binaların vergi mükellefleri tarafından, afetin meydana geldiği tarihten veya afete maruz bulunduğunun yetkili kuruluşça tebliği tarihinden itibaren en geç 5 yıl içinde ve afetin vuku bulduğu yerde veya kamu kuruluşlarınca gösterilen yerlerde inşa edilmesi durumunda bu binalar;
  -İnşalarının sona erdiği yılı,
  -Kamu kuruluşlarınca ilgili kanunlarına göre inşa olunup hak sahiplerine teslim edilmesi durumunda devredildikleri yılı,
  takibeden bütçe yılından itibaren 10 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır. Bu durumda (a) fıkrası gereğince uygulanan 5 yıllık muafiyet hükmü uygulanmaz.
  Şu kadar ki, kamu kuruluşlarınca afet bölgesi olduğu nedeniyle inşaat yasağı konulan yerlerde yapılan binalar için bu muafiyet uygulanmaz.
  Muafiyetten faydalanacak mükellefler, İmar ve İskan Bakanlığından veya bu Bakanlığın yetkili kıldığı kuruluşlardan afete maruz kaldıklarına dair alacakları bir belgeyi vergi dairesine ibraz etmeye mecburdurlar.
  d) Fuar, sergi ve panayır yerlerinde inşa edilen binalar (bu yerlerin açık bulunmadığı zamanlarda da kullanılanlar hariç), bu maksada tahsis edildikleri süre için vergiden muaftır.
  e) Planlama teşkilatınca tespit ve tayin edilen geri kalmış bölgelerde inşa edilen sınai tesisler, inşalarının sona erdiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.
  f) Organize sanayi bölgeleri ile sanayi ve küçük sanat sitelerindeki binalar, inşalarının sona erdiği tarihi takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.
  (a), (b), (c) ve (d) fıkralarında yazılı muafiyetlerden faydalanabilmek için, söz konusu hallerin meydana geldiğinde durumun bütçe yılı içinde ilgili vergi dairesine bildirilmesi şarttır. Ancak, bu olaylar bütçe yılının son üç ayı içinde meydana gelmesi durumunda bildirim, olayın meydana geldiği tarihten itibaren üç ay içinde yapılır.
  Süresinde bildirimde bulunulmadığı takdirde muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takibeden bütçe yılından itibaren geçerli olur. Bu takdirde bildirimin yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar geçen yıllara ait muafiyet hakkı düşer.

   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  480
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.956
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.323
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  638
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  544
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş