Emmanuel Chabrier, Fransız besteci, piyanist

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Emmanuel Chabrier
(d. 18 Ocak1841, Ambert, Puy-de-Dôme , Fransa – ö. 13 Eylül 1886, Paris).
Fransız Romantik dönem besteci ve piyanist.

Emmanuel Chabrier özellikle hazırladığı España ve Joyeuse marche adlı iki orkestra eseri ile çok tanınmış olmakla beraber, operalar, piyano müziği ve şarkılar da bestelemiştir. Sayıca küçük olan eserleri gayet yüksek kaliteli olup sonraki birçok besteci tarafından (örneğin Debussy, Ravel, Richard Strauss, Erik Satie, Florent Schmitt, İgor Stravinski) çok beğenilmiş ve bu bestecilere ilham sağlamıştır.


Yaşamı
Emmanuel Chabrier merkezi Fransa'da Auvergne bölgesinde "Ambert" adlı bir köyde bir avukatın oğlu olarak doğdu. Altı yaşında iken müzik dersleri almaya başladı. Fakat 1852de ailesi Clermont-Ferrand'a yerleşinde hukuk kariyerine girmek için liseye devam etti. Bu arada bir Polonyalı kemancı ve besteci "Alexander Tarnowski"'den teori ve pratik müzik dersleri almaya devam etti. 1856da ailesi Paris'e yerleşince Chabrier bakuleryasını almak için prestijli Lise Saint-Luis'e devam etti ve sonra Hukuk Fakültesine devam ederek 1861de üniversite dipolması aldı.


1861de Fransa İçişleri Bakanlığı'na memur olarak girdi ve bu memuriyette 1880e kadar kaldı. Bu arada küçük besteler hazırlayarak müzik sevgisini de unutmadı. Paris'de iken "Parnasian" ismini taşıyan kültür ve edebiyat grubu içinde bulunuyordu. Bu siradalar da ünlü Fransız şairi Paul Valery Chabrier'in bitiremediği iki opera eseri için libretto hazırlamıştır. 1870-1871 Fransa-Prusya Savaşı sırasında çalıştığı bakanlık icin sirayla Tours, Bordeaux ve Versailles'da çalışmıştır. 1873de, Marie Alice Dejean adlı bir hanım ile evlendi ve biri çok genç yaşta ölen üç oğulları oldu. 1870li yıllarda Chabrier sahnede temsil edilen birkaç eser tamamladı. Bunlarda 1877de hazırladığı "Le Etoile" operası "Théâtre des Bouffes Parisiens" tiyatrosunda 48 defa başarılı olarak temsil edildi.

Chabrier zamanının avantgart Fransız empresyonist (izlenimci) ressamları ile (özellikle Claude Monet ve Édouard Manet ile) yakın arkadaşlık kurmuş ve bu stilde resimler moda olmadan birçok izlenimci tablo satın almistri. Günümüzde dünyanın önde gelen sanat galerilerindeki Fransız empresyonist tablolar Chabrier'in şahsi koleksiyonundan gelmiştir.

1180den sonra Chabrier memuriyetten ayrılarak tam zamanlı olarak bestecilik kariyerine başladı. Önce Richarda Wagner'in eserleri ve müzik stili üzerinde önemli çaliamslara yaptı ve Avrupa'nın birçok şehrine bu eserlerin temsillerini görmek için seyahat yaptı. 1882de İşapanya'ya yaptığı seyahat "Espana" adlı orkestralı rapsodi eserine ilham sağladı. Hazırladığı Gwendoline ve Le roi malgré lui adlı operalar Fransa'da pek ilgi görmediği ve diğer ülkelerde temsillerde de bazı talihsiz olaylar sonucu fazla temsil edilmedi. Chabrier kendi ülkesinin bu ilgisizliğinden, yaptığı mali yatırımların bankerlerin iflası ile hiçe inmesi ile ve yakalandığı frengi hastalığının son safhasından dolayi son yıllarını cok fena bir durumda geçirmiştir. 1893de tam bir inme inip hayatının son yılında tam paraliz halinde yatalak olmuş ve 53 yaşında 13 Eylül 1894de Paris'de hayata gözlerini yummuştur. Mezarı Paris'deki Montparnasse Mezarlığında bulunmaktadır.
 
Top