1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Empatinin Önemi

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 13 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Empatinin Önemi

  Kadızade Musa ll. Murat Döneminde Bursa'da yaşıyor. Astronomiye Matematiğe ilgi duyuyor. Yanına gittiği hocalara değişik sualler sorup öğrenmeye meraklı olan Kadızade bir süre sonra Bursa'da kendisini geliştiremeyeceğini anlıyor. Semerkant'ta gidip ilim tahsil etmeye karar veriyor. Eve gelerek babasından ve annesinden gitmek için izinbir miktar da para istiyor. Lakin babası sonra annesi izin vermediği gibi kendisinden habersiz gider diye verdikleri haşlıkları da kesiyorlar. İçi ilim öğrenmekle yanan Kadızade Musa kararlı çaresiz gibi görünse de gitmeye kararlı. Mahcup bir şekilde ablasının odasına çıkıyor. Evvela üzgün bir şekilde yaşadıklarını anlatıyor ve “Ablacığım sana bir sırrımı vereceğim bu sırrımı 3 gün sakla ben Semerkant'a gidip ilim tahsil edeceğim gideceğimden kimsenin haberi olmasın sırrımı yola çıktıktan 3 gün sonra anneme babama söyle” diyor. Erkek kardeşinin gidecek olmasına üzülen ablası söz verdiği için kimseye bir şey söylemiyor. Kadızade Musa bir başına heybesinde birkaç kitap ile Bursa'dan yola çıkıyor. Yolculuk zor hava güneşli gidilecek yol tehlikelerle dolu. Uzun bir süre yol aldıktan sonra bir hanın gölgesine sığınıyor bitkin ve yorgun. İçeri giremiyor zira bir kuruş parası yok. Heybesini açıp kitapları çıkartıyor ve o anda şaşkınlıktan elindeki heybeyi yere düşürüyor. Nasıl düşürmesin ki ! Meğerse Kadızade'nin ablası kardeşinin yola çıkacağı gece kardeşi uykudayken bütün parasını ve mücevherlerini kadızade'nin heybesine koyup kardeşine unutulmayacak bir jest yapıyor. Kadızade bu paralar sayesinde yolculuğunu rahatlıkla bitiriyor. Kadızade ilim tahsiline geldiği Semerkant'ta büyük bir Astronomi uzmanı olup Semerkant Rasathanesinin müdürü oluyor. Sonrasında ise meşhur Uluğ Bey'in ve Ali Kuşçu'nun hocası oluyor. Ablasının yaptığını ise ömür boyu unutmuyor. Kadızade Musa'nın ablası kardeşinin bir an ne kadar çaresiz olduğunu anlıyor. Kendisini onun yerine koyarak yolda hazırlıksız nelerle karşılaşacağını tahmin edip yardım ediyor. Acaba bizler bunu ne kadar başarabiliyoruz. Kendimizi birilerinin yerine koyup ne kadar fedakarlıkta bulunuyoruz.
  Aslında empati kavramı İnsanlar ve toplumlar arası iletişimde büyük önem taşıyor. Son yirmi yılda insanların eğitim ve gelir düzeyleri bir miktar yükseldi ama işyerlerindeki gerginlikler ve aile içindeki şiddette dişe dokunur bir azalma görülmedi. Teknolojinin ilerlemesi bireylere mutluluk değil işsizlik yalnızlık ve sevgisizlik getirdi. Davranış bilimi uzmanları bu aşamaya gelişin bir sebebinin de empati eksikliği olduğunu belirtiyorlar.
  Peki acaba bütün insanların kendisini dahi unuttuğu günümüzde empati yapmayı nasıl başaracağız. Empatide karşımızdakini anlamak ve kendimizi onun yerine koymak esas alınıyor.

  İyi-Kötü-Çirkin isimli western filminde İyi adamı oynayan Oscar ödüllü oyuncu-yönetmen Clint Eastwood hem aktör olarak hem de yönetmen olarak nasıl başarılı olduğu şeklindeki soruya “Tarih okudukça kendimi başka insanların yerine koymaya çalıştım. Oyuncu olarak bunu yıllardır yapıyorum. İnsanların geldiği yeri anlamaya çalışıyorum. Bunu başardığım için farklı kültürden oyunculardan oluşan kadroları idare etmekte hiç zorlanmıyorum.” cevabıyla başarısının sırrını açıklıyor. O halde empati yapabilmek bunu başarabilmek bir takım kapıları sonuna kadar açıyor. Acaba empatinin bize iletişim ve ilişkilerde nasıl bir faydası olacaktır.

  Empati başarının anahtarlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.İletişim stratejilerinden önemli bir aşaması olan karşı tarafın hislerini anlamaya çalışmak ve ona hitap edebilmek için onun bakış açısından olayı değerlendirmek ve görmek önemlidir.

  Empati bir başkasının duyguları içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmektir. Bebekler üzerinde yapılan incelemelere göre doğuştan ve çocukluk döneminde empati yeteneğimiz yüksek olmakla birlikte yaş ile birlikte ilerleyen dönemde hızla kaybedilebilen bir yetenek olarak tanımlanmakta.

  Diyalog halinde olduğumuz insanlarla empati yapabilmek için neler gerekiyor. Empati yeteneğini sonradan kazanabilmek için diyalogda olduğumuz kişilere sorular sormak aldığımız cevapları kendi içimizde değerlendirmek karşı tarafın bakış açısını anlayabilmek hızlı yargılara varmaktan kaçınmak geçmişten ders almak gerekiyor.

  Sağlıklı bir empati için;
  Kendimizi karşısındakinin yerine koymalı olaylara onun bakış açısıyla bakmayı bilmelidir. Başka bir deyişle karşımızdaki kişinin psikolojik (fenomenolojik) alanına girmesi gereklidir. Psikolojiye göre herkesin böyle bir alanı vardır. Her insan gerek kendisini gerekse çevresini kendine özgü bir biçimde algılar kişiye özgüdür. Her insandünyaya kendi bakış tarzıyla bakar. Empati kurmak isteyen kişi de karşısındakinin dünyaya bakışıyla bakması gerekmektedir.

  Empati için karşımızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız gereklidir.

  Kendimizi karşıdaki kişinin yerine koyarak sorular sorup içsel değerlendirme yapmamızın neticesinde zihnimizde oluşan empatik anlayışın karşıdaki kişiye iletilmesi gerekmektedir. Eğer karşımızdakinin duygularını ve düşüncelerini ona ifade etmezsek empati kurma sürecini tamamlamış sayılmayız.

  Bir spor müsabakasına katılan bir atlet bir futbolcu bir basketbolcu hayal edin. Kendisi başarılı olamamış yahut takımı yenilmiştir. Kendimizi onun yerine koyup neler yaşamakta olduğunu anlarız. Onun duygularını hissederiz. Sıra ona karşı ifade etmeye geldiğinde ise hiçbir şey yokmuş gibi gülümseyerek “Boşver unut gitsin!” dersekyüzümüzdeki ifade ile söylediğimiz sözler arasında çelişki yaşamız oluruz. Böylece de hem karşımızdakine yardımcı olamayız hem de empati süreci tamamlanmamış olur.

  Empatik etki bırakmanın başlıca iki yolu vardır. Bunlardan birincisi yüzümüzü ya da bedenimizi kullanarak onu anladığımızı ifade etmek; diğeri ise sözlü olarak onu anladığımızı ifade etmek. Empatik etki bırakmanın en etkili yolu herhalde ikisini birden kullanmaktır. Böylece daha etkili bir şekilde amacımıza ulaşabiliriz.

  Empatide karşı tarafa saygı duymak önemlidir. Empati duygusu kadınlarda daha güçlüdür.Bu duygu insanlarda duygusal zekayı güçlendirir karşı tarafı dinlemeyi gerektirir. Empatiyi uygulayan personel daha hızlı terfi eder. Empatik yaklaşım satış pazarlamasında tüketiciye odaklanma imkanı verir. Empatik yaklaşım insanlardaki önyargıları yok eder.

  Empati Olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği üretkenlik refah ve mutluluğu artıran bu yetenek kötü amaçlar için kullanıldığında manipulasyonculuk şeklini alır.

  Aslında gündelik hayatta zaman zaman bunu başarabiliyoruz. Pek çok kişi farkında olmadan yapabiliyor. Hatta empati için karşımızdakinin bir insan olmasına da gerek yok. Nietzsche bir gün sahibi tarafından at arabasını saplandığı çamurdan çıkartması için kırbaçlanan atı gördüğünde kendini tutamayıp sahibinin ellerine dolanmış ve vurma diyerek ağlamaklı olarak yalvarmıştır.

  Kızılderililerin tabiatla kurdukları diyalog onların empati yeteneklerinin ne kadar gelişmiş olduğunun göstergesidir. Kızılderililer ihtiyaçlarından fazla ağaç kesmezler ve ihtiyaçlarından fazla bizon öldürmezlerdi. Her çam yaprağıvızıldayan her böcek onlar için kutsaldı. Geyik at büyük kartal kayalıklar ve yeşil çayırlar hepsi Kızılderili ailesinin parçasıydılar.

  Sonuç olarak empati yapabilmek bunu başarabilmek sağlam bir kalenin kapılarını açan sihirli bir dokunuştur. Bunu yapabildiğin oranda kapalı kapıları zorlamadan açabilirsiniz. Bu kalenin kapılarını açmak bazen Kadızade Musa örneğinde olduğu gibi dünyaya ışık saçan insanlara fırsat vermek olacaktır.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  812
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.172
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  793
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  581
 5. ÇağanCan
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  429
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş