Emzirmek hem anneyi hem bebeği koruyor

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
Anne sütü alan bebekler daha sağlıklı oluyor.
Emzirmenin hem bebek hem de annenin sağlığı için son derece yararlı olduğu belirtildi.

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, doğumdan sonra bebeğin biyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını beslenme ile karşıladığı belirtilerek, emzirmenin hem bebek hem de anne için son derece yararlı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, anne sütünün yeni doğan bebek için doğal, taze ve en ideal besin olduğu vurgulanarak şu görüşlere yer verildi: "Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuz olup kolaylıkla sindirilir. Anne sütü daima hazırdır; ekonomiktir, özel harcama gerektirmez. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen sarı süt (kolostrum) bebeği hastalıklardan korur. Anne sütü bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar. Ayrıca ilk 6 ay anne sütü alırken demir eksikliği anemisinden (kansızlıktan) korunurlar."

Emzirmenin bebek sağlı yanı sıra anne sağlığını da koruduğuna dikkat çekilen açıklamada, doğumdan hemen sonra emzirmenin anne rahminin ilk büyüklüğüne dönmesine yardımcı olacağı, bunun kanamanın azalmasını sağlayıp anneyi anemiden (kansızlık) koruyacağı ifade edildi.
Emzirme annede over (yumurtalık) kanseri riskini azaltmakla birlikte meme kanseri riskini de azalttığının altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Doğumdan sonra ilk 30 dakika içinde bebeğin emzirilmeye başlatılması gerekmektedir. Bu ağız sütündeki koruyucu faktörlerin bebeğe aktarılmasına ve süt salgısının arttırılmasına yardımcı olacaktır. Sütün yeterince gelmesi için emzirmenin sık sık yapılması gerekir. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalık. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler. "

BEBEĞİ EMZİRME YÖNTEMİ

Açıklamada sağlıklı ve doğru bir emzirme için şu tavsiyelerde bulunuldu: "Emzirirken bebeğin vücudu anneye yakın olmalı, baş ve vücudu düz bir şekilde tutulmalı, gerekirse omuz ile birlikte poposundan desteklenmeli ve burnu anne memesi hizasında olmalı. Emzirmede sadece meme başını değil, meme başı çevresindeki koyu renkli bölgeyi de çocuğun ağzına alması ve çenesinin memeyi bastırması ve böylece destek olması sağlanmalı. Emzirildikten sonra bebek dik olarak omuza dayandırılıp yuttuğu hava çıkartılmalı. Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenilmeli, 6. ayda ek gıdalara da başlanarak, 2 yaşına kadar emzirilmeye devam edilmelidir."
 

Benzer konular

Top