1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

En bilinmeyen sorun "uyku hastalığı"

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.920
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.325 ÇTL

  "Kırmızı ışıkta beklerken bile uyuyanlar var"

  Yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının sebebi, kalp krizi ile felcin tetikleyicisi, sinsi "uyku hastalığı", en bilinmeyen hastalık olarak insanların yaşamını farkında olmadan olumsuz etkiliyor. Uyku Apne Sendromu'na maruz kalan vatandaşlar, farkında olmadıkları hastalık sebebiyle sorunlar yaşıyorlar. Poliklinikte bir gece sabaha kadar misafir ettikleri hastalarının hareketlerini gece boyunca canlı olarak izlediklerini ifade eden poliklinik doktoru Abdülkadir Erbağcı, bu hastaları toplumda yüzde 1 ila 4 olarak tahmin ettiklerini belirtti.
  Uykuda solunum problemlerini tespit ederek akciğer hastalığı bulgularına eriştiklerini ifade eden Erbağcı, "Hastalarımızı uykuya yatırıp hastalığı ölçüyoruz. Bizim özellikle üzerinde durduğumuz konu hastalarımızın uykuda yaşadıkları sorunları ve solunumsal olaylar ile bazı hastalıkları tespit etmek. Uyku Apne Sendromu, uykuda solunum bozukluğu hastalığı gibi değişik isimlerle anılan hastalık. Hastalığın toplumda yüzde 1 ila 4 arasında göründüğü tahmin ediliyor. Neredeyse astım hastalığına yakın oranda
  uyku hastalığı var. Burada kast ettiğimiz uyku değil. Daha çok akciğer hastalığı yüzünden uykuda solunum problemini tespit etmek" dedi.

  "AMAÇ, FARKINDALIĞI ARTIRMAK"


  Geceleri iyi uyuyamayan, uykuda solunum duraksaması yaşayan, sürekli uyanan ve kötü uyku profiline uygun insanlarda 'uyku hastalığı' olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren Dr. Abdülkadir Erbağcı, amacın farkındalığı artırmak olduğunu söyledi. Gün boyunca aşırı uykusuzluk çeken insanların polikliniğe başvurması gerektiğini dile getiren Dr. Erbağcı, şöyle devam etti: "Geceleri, iyi uyuyamayanlar, uykuda sorun yaşayanlar, uykuda solunumları duranlar, sürekli uyanan insanlar, kötü uyku profiline
  uygun olan insanlar sabahleyin zor kalkıyorlar. Uyanmada güçlük çekiyorlar. Başağrısı duyuyorlar ve gün boyunca uyku hali oluşuyor. Geceleri aşırı horlaması olan, solunum kesikliği yaşayan, sabahları zorla uyanan, sürekli uyku hali olan insanlarda bu testi yapmamız gerekiyor. Toplumda yüzde 1 ila 4 oranında görülen hastalığa karşı ciddi bir tespit yöntemi gerekiyor. Hastayı bir gece laboratuarda misafir ediyoruz. Hastalarımıza tedaviden önce alkol almamalarını öneriyoruz. Tespit ettiğimiz hastalarımızı cihaz bağlayarak onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hastalarımızın el ve ayak hareketlerini, solunum fonksiyonlarını, çene hareketlerini, göğüs ve karın kaslarının hareketlerini kaydediyoruz. Tedavide bazı hastalarda sadece ilk gece sendromu yaşanıyor. Hastalar ilk 15 dakika boyunca rahat bir şekilde uyuyor. Vücutlarına bağlanan elektrotlar uykularına sebep olmuyor. Aynı zamanda infrared kamera ile görüntülüyoruz. 7-8 saat kayıt yapıyoruz. Bilgisayardan pek çok parametreyi görebiliyoruz. Laboratuarda 2 yatak var ve bu sebeple en fazla 2-4 hastaya ulaşabiliyoruz. Büyük merkezlerde 1-1,5 aya yakın sıra beklendiğini biliyoruz. Bu arada derneklerimiz uzmanlarımızı eğiterek laboratuar sayısının arttırılması hedefleniyor."

  "KIRMIZI IŞIKTA BEKLERKEN UYUYANLAR VAR"


  Hastalığın genellikle kilo sorunu olan ve kısa boylu insanlarda yaşandığını anlatan Erbağcı, zayıf ve uzun boylu insanlarda da uyku hastalığı olduğunu belirtti. Doktor Erbağcı, hastalık hakkında tedavi yöntemlerini anlatırken ilginç bir noktaya işaret etti. İnsanların kırmızı ışıkta beklerken dahi uyuduğuna değinen Erbağcı, kaza yapan yolcu otobüslerindeki insanların 'şoför uyuyordu' gibi sözlerinin, hastalığın belirgin ancak bilinmeyen bir yönünü de ortaya koyduğunu dile getirdi. Erbağcı, "Öyle bir an oluyor ki kırmızı ışıkta beklerken bile uyuyanlar var. Araç kullanırken uyuyorlar, ağır iş makinesi kullanırken uyuyorlar. Uykuları geldiği zaman ciddi iş kazaları ve trafik kazaları meydana geliyor. Bu da hayatı tehdit eder hale geliyor. Genelde hastaların büyük çoğunluğu kilo sorunu olan kısa boylu hastalarımız. Bunlarda olay daha sık görülüyor. Tabii zayıf, ince ve uzun boylu hastalarda da uyku apnesi yok değil. Geceleri sık sık otobüs devrilmelerinin meydana geldiği kazalarda 'Şoför uyuyordu' ifadesini çok duyduğumuz için sanırım o insanlarda da bir uyku problemi, uyku apnesi olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

  ABD'DEKİ ZORUNLU YÖNTEM
  Meydana gelen trafik kazalarının bazıalrının uyku hastalığı sebebiyle oluştuğunu söyleyen Abdülkadir Erbağcı, hastalığın insanların hayatını tehdit eder hale geldiğini anlattı. Amerika Birleşik Devletleri'nde ağır iş makinesi kullanan operatörlere uyku hastalığı testi yapıldığını anlatan Erbağcı, bu testin de zorunlu tutulduğunu söyledi. Eski Bakan Mustafa Taşer'in de uyku hastalığı sebebiyle kazada yaşamını yitirdiğini hatırlatan Abdülkadir Erbağcı şunları kaydetti: "Bazı ülkelerde özellikle ABD gibi ülkelerde ağır iş makinesi kullanacak olanlara test uygulanıyor. Ve bu test zorunlu tutuluyor. Böylelikle iş kazaları oranının düşmesi planlanıyor. Eski Bakan Mustafa Taşer'de de uyku apnesi vardı ve o da kazaya gitti. Bu hastalık vatandaşların sosyal hayatlarına da etki ediyor. Televizyon başında bir şekerleme yapılırsa kimseye zarar vermeyebilir ama araç kullanırken uykunuz gelirse, kaza yaparsanız birçok insana sorumluluk yüklemiş oluyorsunuz. Gece boyu sık uyanıyorsanız, uykuda terliyorsanız, ağzınız kuruyorsa, sık uyku pozisyonu değiştiriyorsanız, uyandığınız zaman yorgun, bitkin hissediyorsanız, gün boyunca uykunuz geliyorsa, oturduğunuzda uykuya dalıyorsanız mutlaka uyku laboratuarına gelip bu testi yaptırmanız gerekiyor. Uyku hastalığı sinsi bir hastalık ve yıllarca sürüyor. Yaşlandığınızda vücuttaki kasların gevşemesine bağlı olarak şikayetler daha da çok artıyor. Yapılan araştırmalarda, uyku hastalığı olan insanlarda kalp krizi ve felç riski normal insana göre yüzde 50-60 daha fazladır. Bu hastalık iş başarınızı etkiler, aile hayatınızı, çevre ilişkilerinizi etkiler, araç kullanırken kaza yapmanıza yol açabilir. Ayrıca uzun vadede kalp krizi gibi ciddi hastalıklara sebep olarak yaşam konforunuzu bozabilir. Bizim amacımız farkındalığı artırmak. İnsanların, hastalığın farkına varmasını sağlamak ve tedavilerini sağlamak. Hem de oluşabilecek trafik kazalarını önlemek." Uzmanlar, cinsel iktidarsızlığın bile uyku apnesinden kaynaklandığının tespit edildiğini bildiriyorlar.
   

Sayfayı Paylaş