En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
(14 Ekim 2008) Blade Runner yönetmeni Ridley Scott, The Forever War ile bilim kurgu sinemasına geri dönüyor. İtiraf edelim, Beyazperde Haber olarak, hiç vakit kaybetmeden projenin uyarlandığı kitabın bir kopyasını bulduk.

Joe Haldeman imzalı Bitmeyen Savaş kitabını bulmak hiç kolay değil. Fakat, uzaydaki bir savaşın ardından dünyaya dönen bir askerin, dönüşte çok farklı bir dünya bulmasını anlatan ve Vietnam savaşına göndermelerle dolu olan kitabı tüm okuyucularımıza tavsiye ederiz. Beyazperde Haber, The Forever War'un şerefine bilim kurgu sinemasının en iyi beş filmini seçti:

1. Blade Runner
Çünkü; bilim kurgu sinemasının estetik kodlarını belirlemekle kalmadı, türün en usta yazarının derdini çarpıcı bir şekilde beyazperdeye aktararak, bilim kurgu sineması ne anlatır, sorusuna da ölümsüz bir cevap vermiş oldu.

2. Metropolis
Çünkü; sinema tarihi önemlidir. Çünkü bize bilim kurgu ihtiyacının ne kadar eskilere gittiğini ve tüm olanaksızlıklara rağmen, hayalgücünün önemini hatırlatır. Üstelik söylendiği gibi temaları da eskimemiştir.

3. Stalker
Çünkü; bilim kurgu sinemasının sınırlarının sonsuzluğunu hatırlatır bize. Tıpkı insan düşüncesinin sınırsızlığı gibi. Üstelik Amerika'nın bilim kurgu söz konusu olduğunda her zaman ciddi bir rakibi olmuştur.

4. Matrix
Çünkü; belki de Blade Runner sonrası en önemli bilim kurgu filmi. Çünkü 2000'ler sinemasının görsel kodlarını belirledi ve çağdaş bilim kurgunun temalarını beyazperdeye taşıdı.

5. Star Wars serisi
Çünkü; etkileri beyazperdenin dışına taşan, yaşam biçimlerine sızan bir evren ortaya koydu. Hayranlarının her zaman yeni filmlerini izlemek isteyeceği bir seri bu.
 
Top