En iyi PhotoShop alternatifleri - 10 Adet

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#1
Değişik tasarımlar yapmak istiyor fakat Photoshop'a o kadar para vermek istemiyorsanız, Photoshop'a alternatif ve ücretsiz en iyi 10 program karşınızda.

Adobe Photoshop, profesyonel fotoğraf düzenlemek için bir tasarımcının ihtiyacı olan herşeye sahip bir program. Fakat her tasarımcının o kadar parası olmayabilir ya da Photoshop'a o kadar para vermek istemeyebilir. Bu durumda kurtarıcı olarak alternatif ve ücretsiz programlar devreye giriyor. Bu alternatiflerin bazıları neredeyse Photoshop'un yaptıklarını yapabilecek yeteneğe sahip.

Bu alternatif programlar, Photoshop kadar büyük bir üne sahip değiller fakat kullandıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz programlar arasına girmeleri çok muhtemel.

1) GIMP

GIMP, açık kaynak kodlu ve neredeyse Photoshop kadar eski bir resim düzenleme programıdır. İlk başta sadece Linux üzerinde çalışan GIMP, daha sonra Windows ve Mac sürümlerini çıkartarak çapraz platformlarda kullanılabilen bir program halini almıştır.GIMP'i incelediğinizde, Photoshop'ta bulunan bir çok özelliğe sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer Photoshop'daki arayüz ve menülere alıştıysanız benzer yapıda olan GimpShop programını da kullanabilirsiniz.

Downoad: GIMP indir (Güncel sürüm 2.8.10)

Kaynak: programlar.com
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#2
2) Paint.NET

Paint.NET, Microsoft'un basit seviyede resim düzenleme aracı olan Paint programından doğan ve severleri tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu fotoğraf düzenleme programıdır.Paint.NET'in çok geniş eklenti desteği bulunuyor ve katmanlı (layer) çalışmaya imkan vermesiyle Adobe Photoshop alternatifleri arasında önemli bir yere sahip. Paint.NET'i indirip çalıştırdığınızda gelişmiş özellikleri ile kendisini farkettirmeyi başaracaktır. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Download: Paint.NET indir (Güncel sürüm: 4.0)
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#3
3) Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express, Adobe'un ücretsiz olarak sunduğu web tabanlı ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Photoshop'un temel özelliklerine ve bir kaç gelişmiş özelliğine de sahip fakat katmanlarla (layers) çalışma desteği bulunmuyor.Web tabanlı olması sayesinde Windows, Mac ve Linux desteğine sahip. Kolay bir kullanıcı arayüzü bulunan Adobe Photoshop Express üzerinden doğrudan dosya paylaşımı da yapabilirsiniz. Programa aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Adobe Photoshop Express link: http://www.programlar.com/adobe-photoshop-express/
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#4
4) ChocoFlop

Mac kullanıcılarını da unutmamak lazım. ChocoFlop tamamen Mac kullanıcıları düşünülerek tasarlanmış ve Mac'e göre optimize edilmiş bir fotoğraf düzenleme programıdır. Aynı şekilde bu program ile de Photoshop'ta yapabileceğiniz bir çok şeyi yapabilirsiniz.Mac kullanıcılarını da unutmamak lazım. ChocoFlop tamamen Mac kullanıcıları düşünülerek tasarlanmış ve Mac'e göre optimize edilmiş bir fotoğraf düzenleme programıdır. Aynı şekilde bu program ile de Photoshop'ta yapabileceğiniz bir çok şeyi yapabilirsiniz. Tek sorun sonsuza kadar ücretsiz bir şekilde kullanamayacaksınız. Şimdilik ücretsiz bir beta olan ChocoFlop, kararlı sürüme geçtiğinde ücretli olan programlar arasına girecek. Emin olun beta sürümü bile yeterli olacak.

Downlod: ChocoFlop indir (Güncel sürüm: 0.909)
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#5
5) Cinepaint

Cinepaint daha çok ufak video stüdyoları için tasarlanmış bir video ve resim düzenleme programı. Hem MAC OS X hem de Windows sürümü bulunuyor.Programın Windows sürümü daha eski. Buna rağmen Cinepaint, denemek için hiç de fena olmayan programlar arasında. Cinepaint'i aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Download: Cinepaint indir (Güncel sürüm: 0.17)
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#6
6) Pixia

Pixia aslında tamamen Japonca tasarlanmış bir fotoğraf düzenleme programı. Fakat artık İngilizce versiyonu da çıkmış durumda. Japonca tasarlanmış hali ile anime/manga'lar için çizim yapmayı hedefliyordu.İngilizce versiyonu ile bir çok özelliği de içine katmış olan Pixia, son derece kabiliyetli ve kapsamlı bir programdır. Pixia'nın internet sitesinden programa yeni eklenen geliştirmeleri takip edebilir ve indirebilirsiniz. Programa aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Download: Pixia indir
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#7
7) Pixen

Apple Mac kullanıcıları için bir diğer programda Pixen. Daha çok animasyon çizimleri için geliştirilmiş olan Pixen, diğer özellikleri de geliştirilerek tam bir resim editörü haline geliyor.Pixen'i kullanabilmek için Mac OS X 10.4 ve daha üst sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Programa aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Pixen İndir link: http://pixen.en.softonic.com/mac/download
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#8
8) PhotoPlus

Ücretsiz fotoğraf düzenleme programı PhotoPlus, dijital fotoğraflar ve resimler üzerinde profesyonel düzeyde düzenleme yapmanıza olanak sağlıyor.PhotoPlus programın sunduğu araçları kullanarak fotoğraflarda gözükmesini istemediğiniz şeyleri kaldırabilir, eski ve hasarlı resimleri onarabilir, artistik efektlerle resimleri güzelleştirebilirsiniz. Programın ücretsiz sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Photo Plus indir - email adersi girerek indirebilirsiniz. http://pixen.en.softonic.com/mac/download
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#9
9) Splashup

Bir diğer web tabanlı uygulama olan Splashup, son derece güçlü araçlara sahip ve Photoshop gibi katmanlar ile çalışmaya imkan sağlıyor.İçerisinde barındırdığı fotoğraf paylaşım özelliği ile fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Web tabanlı olduğu için Windows, Mac ve Linux desteğine sahip. Programa aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Splashup - http://splashup-light.en.softonic.com/download
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,716
Beğeniler
8,960
Takım
GALATASARAY
#10
10) Pixlr

Pixlr, web tabanlı programlar arasında kolay kullanım, hızlı çalışma ve Türkçe desteği sayesinde en iyi alternatif programlardan birisi.

Bu onine programı bir ara forumda bir eklenti olarakta kuanmıştık.Pixlr, flash tabanlı bir yapı üzerinde çalışıyor fakat sanki bilgisayara kurmuş olduğunuz bir program kadar hızlı ve net tepkiler veriyor. Katman desteği (layer) var ve onlarca filtre ve ayara da sahip.

Pixlr.com - http://pixlr.com/editor/
 

Benzer konular

Top