1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

En Prestijli Sosyolog Ödülü Bir Türk'ün

Konusu 'Sosyoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 2 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [​IMG]
  Prof. Dr. Akın Ünver

  Sosyal bilimler alanındaki en prestijli ödüllerden Malcolm H. Kerr ödülü, Princeton Üniversi-tesi'nde görev yapan genç Türk siyaset bilimci Prof. Dr. Akın Ünver'in oldu.


  İngiltere Essex Üniversitesi'nde yaptığı "Kürt Sorununu Tanımlamak: ABD Kongresi'nde, Avrupa Parlamentosu'nda ve TBMM'deki Söylemler, 1990-1999" başlıklı doktora teziyle ödülü kazanan Ünver, tezinde Kürt sorununu 7 ana başlıkta irdeliyor ve sürecin başlangıcından günümüze kadar objektif fotoğrafını çekiyor. İngiltere Princeton Üniversitesi'nde bulunan Ertegün Kürsüsü'nde çalışan Ünver, "Ortadoğu konusunda çalışan akademisyenlerin Oscar'ı" olarak tanımlanan ödülü kazandı. Yakın tarihe ışık tutan tezlere verilen ödülü kazanmayı beklemediğini söyleyen Ünver, "Başvuru yaptığımı bile unutmuştum." diyor. Kürt sorunu hakkında çalışmayı başta hiç düşünmediğini belirten Ünver, Amerikan, Avrupa ve Türk dış politikalarının karşılaştırmalı bir analizini yapmak için teze başlamış. 1920'lerden itibaren Kürt sorunu ile ilgili gizli olmayan devlet içi yazışmaları, beyanatları inceleyen Ünver, mecliste bulunan milletvekillerinin bu meseleyi nasıl tanımladıklarını araştırmış. Sadece Türkiye'yi ele almanın sorunu objektif olarak yansıtmayacağını düşünen Ünver, Türkiye'nin 1990'lardaki en yakın müttefikleri ABD ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini de dikkate almış. 1990'ların TBMM'sinde tüm siyasi görüşlerin meseleye benzer yaklaştığını vurgulayan Ünver, tüm partilerin meseleyi iktidar olunca "güvenlik ve terör'', muhalefete geçtiklerinde ise 'insan hakları' ve 'demokrasi' ekseninde tanımladıklarını tespit etmiş.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.911
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  551
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  777
 4. Tukat Bilişim
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  710
 5. Çağlayağmur

  Sosyolog

  Çağlayağmur, 22 Haziran 2012, Paylaşıldığı Yer: Kariyer
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  741
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş