Engelli Oyuncak Engelsiz Yaşam

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Hayatta hiçbir şey kusursuz değil ama çocuklar için üretilen oyuncaklar nedense hep kusursuz! Bu duruma tepki gösteren bazı ebeveynlerin girişimleri yerleşik kalıpları kırıyor.

Çocuk hassasiyeti bizim toplumumuzda maalesef pek önemsenmiyor. Oysa her insan çocukken yaşadığı şeyleri geleceğe taşıyor, onlarla büyüyor. Küçük hassasiyetler iyi ve umut dolu insanlar yetiştirebilir. Eğer bu hassasiyetler gözetilmezse, toplumdaki tatminsizlik de artar.


Hayatta hiçbir şey kusursuz değil ama çocuklar için üretilen oyuncaklar nedense hep kusursuz! Oysaki gözleri görmeyen, kulakları duymayan, eli ayağı olmayan engelli çocuklar var. Bazı çocuklar doğum lekeleri ile dünyaya geliyor ve bu lekelerle yaşamaya başlıyor, kimisi ise bedensel başka bir engelle yaşamaya çalışıyor. Ancak çocuklara oyuncak diye hep ‘ideal ölçüler’de bebekler, oyuncaklar sunuluyor. Gerçek hayatın yansıması, oyuncaklarda kendini gösteremiyor.

Bu duruma tepki gösteren bazı ebeveynler, çocukları için çeşitli girişimlerde bulunmuş. Bir baba, doğum lekeleri ile doğan kızı yadırgamasın diye, vücuduna ‘doğum lekesi gibi görünen’ dövmeler yaptırmış. Bir başka baba, duyma engelli kızının kulağına takılı olan cihazın benzerini, kendi kulağına dövme olarak yaptırmış. Bir anne görme engelli kızı için ‘görme engelli oyuncak’ üretmiş, bir diğeri ise sağır ve topal oyuncaklar yaptırmış.
 
Top