1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Epidemiyoloji

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve dderya tarafından 24 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.197
  Beğenileri:
  8.003
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  232 ÇTL
  EPİDEMİYOLOJİ

  Epidemiyoloji (görünüş sıklığı) sözcüğünün kökü eski Yunanca olup epi (üstünde, üzerinde, hakkında), demes (halk) sözcüklerinden oluşur ve insanlar üzerinde inceleme yapan bir bilim olarak kabul edilir. Epidemiyoloji, toplumlarda hastalıkların dağılışını ve nedenlerini inceler. Hastalıktan oluşturan bireysel, doğal, toplumsal koşullann saptanmasına yardımcı olur. Epide- miyolojik araştırmalardan, hastalıklardan korunma ve hastalıkları önleme çalışmalannda, uygulamalarda yararlanılır.

  Ruhsal bozukluklar ve hastalıklar dahil, bütün hastalıklara) epidemiyolojik araştırmalarında, araştırmanın geçerliği (validity) ve güvenirliği (reliability) önemlidir. Ancak, ruhsal bozukluklar ve hastalıklarda tanı ölçütlerinin yetersizliği, değişik doğal ve toplumsal koşullarda, hastalık belirtilerinin çeşitli oluşu, ör- neklem seçiminde kullanılan yöntemlerin farklı özellikler taşımaları, epidemiyolojik araştırmalann geçerliliğini ve güve* nilirligini olumsuz biçimde etkilemektedir. Bu alanda, bütün toplumlarda geçerliliği ve güvenilirliği saptanmış ortak ölçütler ve değerlendirme ölçekleri kullanılamadığından, elde edilen bil* gilerin, verilerin sağlıklı olduğunu söylemek olanaksızdır. Bu nedenle, epidemiyolojik araştırmalar değerlendirilirken toplumun kültür yapısını, örneklem seçimini, araştırmada kullanılan tanı ölçütlerini göz önünde bulundurmak gereklidir.

  Günümüzde epidemiyoloji araştırmalarında geçerliği (validity) ve güvenilirliği (reliability) denenmiş ölçütler kullanılmaktadır. Bunlann ilk üçünün Türkçe çevirisi ve uyarlaması yapıtmış olup, ülkemizde epidemiyoloji araştırmalannda kullanılmıştır.

  ✓ Genel Sağlık Sorulan (General Health Questionnaire) (GHQ)

  ✓ Tanı için Birleşik Görüşme (Composite Diagnostic Interview)(CIDI)

  ✓Nömpsikiyatride Klinik Değerlendirme Listesi (The Schedules for Clinical Assesment in Neuropsychiatry) (SCAN)

  ✓ Araştırmada Tanı ölçütleri (Research Diagnostic Criteria) f (RDC)

  ✓ Şimdiki Durum Muayenesi (Present State Examination)

  ✓Kısa Psikiyatrik Değerlendirme ölçeği (Brief Psychiatric Rating Scale) (BPRS)

  ✓ Duygulanım Bozukluktan ve Şizofreni İçin Değerlendirme Listesi (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia) i(SADS)

  ✓Tanı İçin Görüşme Listesi (Diagnostic Interview Schedule) (DIS)

  ✓Tanı için Görüşme Listesi: (RDC) ve (SADS)’yi de içeren ayrıntılı tanı listesi olup, günümüzde yaygın biçimde kullanılmaktadır.

  Bir toplumda, ülkede, epidemiyoloji araştırmaları için bu ilanda eğitim görmüş çok sayıda araştırıcı yanında iyi bir örgütlenme, ve ekonomik destek gereksinimi vardır. Bu neden- Hk bu tip araştırmalar ya Dünya Sağlık Örgütü tarafından ya da ABD ve Avrupa’da, ekonomik düzeyi yüksek ülkelerde, yapılmaktadır. Diğer ülkeler bu araştırma sonuçlarına göre değerlendirmeler yapabilmekte epidemiyolojiye ilişkin sonuçlar elde etmektedirler.

  Epidemiyoioji araştırın alanna göre genellemeler yapılmakta, ülkenin sağlık durumuna ilişkin veriler elde edilmekte, bunların yorumuna dayanarak sağlık planlan, programlan düzenlenmektedir.

  Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda, ruhsal bozukluk ta- nn, hastalıklann yaşam boyu yaygınlık oranı bitiririne yakındır. Ancak, kimi bozukluklann, hastalıkların rastlantı oranı ve sıklığı farklı olabilir.

  Ruhsal bozulduklar, hastalıklar, akıl hastalıktan bütün tulumlarda 20-45 yaş dilimi arasında sık göndür.

  Bütün toplumlarda duygulanım bozukluklarından iki uçiu depresyon, şizofreni, kaygı bozuklukları gibi ruhsal hastalıkların yaşam boyu yaygınlık oranında önemli bir değişme olmamasına karşın; gelişmiş toplumlarda, antisosyal kişilik bozukluğu, alkol ve madde bağımlılığı, bunamalar artmakta; histeri ve be- denkştirme bozuklukları azalmaktadır..

  Genel olarak, bütün, toplumlarda kadınlarda: depresyon, genel kaygı bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, panik bozukluğu, erkeklerde: kişilik bozukluğu, alkol ve madde bagımfc- lıgı daha sık görülmektedir.

  Bütün toplumlarda, ruhsal bozukluklar, akıl hastalıktan eğiti» ve ekonomik düzeyleri düşük otan insanlarda daha sık ortayı çıkmakta, daha uzun sürmekte ve kalıcı izler bırakmaktacfer

  Bütün toplumlarda eğitim ve ekonomik düzeyi duşukolı* insanlarda, biyolojik, organik nedenlere bağlı ruhsal bozuk»* tara, hastalıklara daha sık rasttanmaktadır.

  Bütün toplumlarda, duygulanım bozukluktan, şizofreni gibi akıl ve ruh hastalıklarına; genel kaygı bozukluktan, panik atak, fobiler, obsesif-kompulsif bozukluklar, bedenleştirme bozukluktan, duygu dönüşümü gibi ruhsal bozukluklara rastlanır ve geçerli ölçütlere göre tanı konulabilir. Ancak, belirtiler, bulgular, yakınmalar arasında kültürel, yerel farklar bulunabilir.

  Bütün ülkelerde, toplumlarda ruh sağlığı planlan, programlan epidemiyoloji araştırmalarına dayandınlmalıdır.

  Bu araştırmalar ruhsal bozuklukların ve hastalıklann, akıl hastalıklannın oluş nedenlerinin, risk gruplarının saptanmasında, önlemler alınmasında, yararlı olabilir.
  Özcan Köknel'in ruh Sağlığı kitabından alıntılar

  epidemiyoloji nedir
  epidemiyoloji hakkında bilgi
  epidemiyoloji kavramının ayrıntılı açıklaması
  epidemiyoloji ne demek
   
  KıRMıZı bunu beğendi.
Benzer Konular
 1. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.385
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  566
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş