1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Epilepsi Hastaları ve Ev Düzeni

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 10 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.243
  Beğenileri:
  4.876
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.739 ÇTL
  Epilepsi hastalarının evde yapması veya yapmaması gerekenler nelerdir? Epilepsi hastaları için ev kazalarına karşı alınacak önlemler nelerdir?
  Epilepsi, halk dilinde sara hastalığı diye bilinir. Bu hastalar beyinlerindeki kontrolsüz elektrik boşalmalarına bağlı olarak nöbetler geçirmektedirler. Sara nöbeti esnasında epilepsi hastaları kendilerinden geçerek çoğu zaman yere düşer ve neredeyse vücudunun hiç bir yerini bilinçli olarak kullanamazlar. Epilepsi nöbetleri esnasında hastanın vücudu ve kasları kontrolsüz bir şekilde kasılmıştır. Bilinç durumu ise kapalıdır.
  Ancak yukarıda sayılan durumlar genel bir gözlemdir. Bazı durumlarda bu saydıklarımızın hiç biri yaşanmaz hasta sedece kekelemeye başlar bir plağın tekrarları gibi söylediklerini tekrar eder durur. sonra, bir kaç saniye içinde kendine gelir ve normal hayatına devam eder. Bazı durumlarda ise hasta sadece bayılır yada uzaklara dalar gider etrafıyla alakası kesilir, nöbet savuşturulduğunda ise hasta kendine gelir, hayatının nöbetle ilgili kısımlarını ise çoğu zaman hatırlamaz.
  Hasta sara nöbetlerini bayılarak ve gerilerek geçiriyor ise evde herhangi bir yere düşme ihtimali vardır. Bizim yapacağımız en akıllıca davranış evde cam sehpa yada sivri köşeli objeler gibi üzerine düşüldüğünde hayati tehlikeler meydana getirecek şeyleri ortamdan uzaklaştırmak olacaktır. Bu tür hastaların evde yalnız bırakılmaması, ateşli eşyaları ellerinde taşımaması, banyo, küvet, havuz gibi ortamlara yalnız girmemesi gibi tedbirler de çok önemlidir.

  Sara hastalığını tetikleyen bir çok etken vardır. Örneğin ani ışık parlamaları, epilepsi hastalığını tetikleyen etkenlerin en başta gelenidir. Epilepsi hastalığı olan bir kişinin evde tek başına kaldığında televizyon seyretmemesi yada bilgisayar oyunu oynamaması daha doğru bir davranış olacaktır.
  Diğer yandan sara nöbetini tetikleyen unsurlardan birisi de ani sıcak soğuk farklarıdır. Yenen yemeğin aşırı sıcak yada aşırı soğuk olmaması, yaşanmakta olan evin genelde her tarafının ısıtılıyor(kalorifer, doğal gaz vb) olması da önemli bir durumdur.
   
Benzer Konular
 1. TeBeSSüm
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  818
 2. küçüğüm
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.653
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  472
 4. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  473
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  451
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş