Erdoğan: Anayasa'da Süre Belli, Yıl Sonuna Kadar Olmazsa, Yola Devam Ederiz

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Anayasa çalışmaları konusunda tarih verdi. "Meclis'te bu çalışmayı masadan kalkmadan yürütme kararlığındayız. Bu yıl sonuna kadar bu iş oldu oldu. Olmadı bizi meşgul etmeyin deyip devam edeceğiz." dedi.

Meclis grup toplantısında konuşan Erdoğan, kendisine yöneltilen otoriter eleştirilerini yorumladı. Erdoğan, "Bunlar başkalarının başta şahsım olmak üzere otoriter olarak olarak değerlendirirken asıl otoriter olanlar onlar. Onlar çoğunluğa azınlığa tahakkümü diye bizi değerlendirirken öbür taraftan azınlığın çoğunluğa tahakkümünü mümkün görüyorlar. Biz kimseye tahakküm etmiş değiliz. İşte anayasa çalışmaları. Anayasa çalışmalarında dünyanın her yerinde herkes oyu oranında temsil alır. Ama biz bakın 336 milletvekili ile 3 kişiyle temsil ediyoruz. CHP yarımız milletvekili var, o da 3 kişiyle. MHP 50 milletvekili ile o da 3 kişiyle. 36-37 tane diğeri o da 3 kişiyle. Böyle bir tablo oldu." dedi. Erdoğan, milletvekili sayısını yanlış söylemesinin ardından, "Homurdanmayı anlıyorum 330'un altına düştük." ifadesini kullandı.

Milletçe yeni bir anayasa yapmayı istediklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz sayımızın gereğini talep ettik mi? Etmedik. Eğer talebimiz olsaydı daha baştan olurdu, bu iş tıkanırdı. Biz tıkayan olmadık, önünü açtık. Niye? Yeni bir anayasa dedik çünkü. Samimiyetimiz ortada. 326 ile samimiyet ortaya koyuyoruz diyoruz ki çalışmayı yapalım. 336 milletvekiline karşı 36 milletvekili. Yoksa biz milletvekili sayımız oranıyla orada temsil edilecek olsak hiçbirinizin konuşma yetkiniz kalmayacak. Ama biz böyle bir şeyi istemiyoruz, Biz milletçe hep birlikte yeni bir anayasa yapalım istiyoruz. Tbmm'de bu çalışmayı masadan kalkmadan sonuna kadar yürütme kararlığındayız. Süre belli. Artık bu yıl sonuna kadar bu iş oldu oldu. Olmadı bizi daha fazla meşgul etmesin deyip yola devam edeceğiz."

Erdoğan, konuşmasının sonunda da anayasa çalışmaları konusunda masadan kalkan taraf olmayacaklarını ve tek başına kalsalar da çalışmaları sürdüreceklerini dile getirdi.


 

Benzer konular

Top