Ergen ve Gençte Depresyon

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
Depresyon belirtileriyle ergenlik dönemi belirtileri birbirine çok benzeyen özellikler gösterir. Bu yüzden ergenlerde depresyonu yakalamak yetişkin depresyonuna göre daha zordur.
Depresyonun genel belirtileri;

• sosyal yaşamdan uzaklaşma
  • günlük aktivitelere ilginin azalması
  • sık sık ağlama isteği
  • öz bakımda özensizlik
  • umutsuzluk
  • kimsenin kendisiyle ilgilenmediği düşüncesi
  • alkol ya da madde kullanımına başlama
  • suçluluk duyguları
  • karamsarlık yoğun kaygılar
  • kendine güvenin azalması
  • konsantrasyon güçlükleri
  • sinirlilik
  • uzun süren üzüntülü hal
  • tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri ebeveyn ile”ben öldükten sonra” diye başlayan konuşmalar
  • yoğun olarak istediğini yaptırma doğrultusunda ebeveyni yönlendirme
  • notlarda ani düşüş
  • çoğalan ya da azalan enerji düzeyi
  • uykuda düzensizlik ( aşırı ya da çok az uyku )
  • iştahın aşırı artması ya da azalması.

Ergenin depresyonda olması için bu belirtilerden en az 4 tanesini göstermesi beklenir.
Depresyon belirtilerini fark eder etmez derhal psikologunuzdan yardım isteyiniz.

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
Psıkolojik sorunlar tedavi edilmediği süre içinde en vahim sonuçlara varabiliyor.Özellikle ergen dönemde aillerin cocuklarına yaklaşımı çok önemli. Ergen dönemdeki çocuk herşeyi dert edebiliyor ve buda depresyona sebep olabiliyor. Rabbim hem ruh hemde beden sağlığını korusun herkesin.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Psıkolojik sorunlar tedavi edilmediği süre içinde en vafım sonuçlara varabiliyor.Özellikle ergen dönemde aillerin cocuklarına yaklaşımı çok önemli. Ergen dönemdeki çocuk herşeyi dert edebiliyor ve buda depresyona sebep olabiliyor. Rabbim hem ruh hemde beden sağlığını korusun herkesin.
amin.depresyonda değilmiş ablacım,haberlerden baktım ben...ailevi sorunmuş.

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
amin.depresyonda değilmiş ablacım,haberlerden baktım ben...ailevi sorunmuş.
Sanırım eklediğin konu canım. Okudum yine bir namus cinayeti yani. Ne yazıkki bu tür olaylarda o çocuğa oluyor olan. Cezaevi süreci, annesine yaptığını verdiği suçluluk duygusu, bir şekilde toplum içinde dışlanması derken tamamen antisosyal ve daha bir çok suç işleyebilecek durumlara düşebiliyor.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Sanırım eklediğin konu canım. Okudum yine bir namus cinayeti yani. Ne yazıkki bu tür olaylarda o çocuğa oluyor olan. Cezaevi süreci, annesine yaptığını verdiği suçluluk duygusu, bir şekilde toplum içinde dışlanması derken tamamen antisosyal ve daha bir çok suç işleyebilecek durumlara düşebiliyor.

evet o konu,inanç zayıflığından kaynaklanıyor ablam,çocuğun hayatı ve ahireti de mahvoldu...kendinii öldürmek istemesi zaten bu sebeptendir,biliyordur mahvolduğunu...

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
evet o konu,inanç zayıflığından kaynaklanıyor ablam,çocuğun hayatı ve ahireti de mahvoldu...kendinii öldürmek istemesi zaten bu sebeptendir,biliyordur mahvolduğunu...
Tabi ben bu arda kendine zarar vermesini atlamışım canım. Emanet edilen cana kastın ahiretteki sorgusunu hiç düşünecek bir ruh halinde olmadığı kesin.

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Aslında ergenken depresyona girme bence ileri yaşlardan daha iyi.
Her genç ufak depresyonlar yaşar. Bazen 1 tane sivilce bile hayatlarını karartmaya yetiyor ergenlerin :P
Ama son 2 3 yıldır dikkatimi çeken bir şey var ki çok kötü... Ergenler bonibon gibi antidepresan ilaçlar alıyor. Bunları o gençlere yazan doktorları boğasım geliyor. Her ergen hayalet gibi geziyor, ufacık bir sorunda at bir antidepresan sonra sorun orada kalsın çözme..
Yaa face.de sevgilisi ilişki durumu var yazmamış diye antidepresan alan biliyorum. İnsanlar çıldır mı? anlamak güç doğrusu

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
Son çare antidepresan olmalı. Bir sağlıkçı olarak bende antidepresana karşıyım. Onun yerine psıkolojik destek versinler. O gençte en hafifiyle atlatsın ergenliği.