1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ergenlikte çok boyutlu düşünmek

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve dderya tarafından 13 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Ergenlikte düşüncenin, bilişsel gelişimin önemli kazanımlarında bir tanesi her şeyi çok yönlü düşünebilme becerisidir. Halbuki çocuklukta, bu şeyleri belli bir zamanda sadece bir özelliği ile düşünebilmek şeklindedir. Örneğin iç savaş neden başladı biçimindeki bir soruya verilecek cevap, bu savaşın nedeninin ilgilendiren birçok boyut ile ilişkilidir. Yani bireyin çok boyutlu düşünebilmesini gerektirir. Çok boyutlu düşünebilmek hem akademik anlamda hem de bireyin davranışlarına etkisi vardır. Ergen çok boyutlu düşünerek hem kendinin hem de başkalarının karmaşık davranışlarını tanımlayabilir. ( ben utangacım aynı zamanda dışa dönük bir yapım var gibi )

  Problemlere farklı yönleriyle bakabilmektedir( sen böyle düşünmektesin ama bir de şöyle düşünmeye çalış gibi). İnsanların kişiliğin tek yönlü olmadığını anlayabilmek ya da bireylerin bakış açısına göre farklı yorumlanması olabileceğini görmek ergenelerin başkalarıyla daha gelişmiş ve daha karmaşık ilişkiler kurabilmelerin kolaylaştırmaktadır. Ergenlikteki şeylere çok boyutlu bakabilmenin bir göstergesi de ergenlikteki gelişen alaycılık anlayışıdır.

  Örneğin; sıkıcı bir derste bir öğrencinin abartılı olarak, bu katıldığım en ilginç dersti demesi, aslında onun ifadesinin tam tersini kastettiğini gösterebilir. Zira öğrenci bu ifadeyi, öğretmenin konuşmasının anlamını, ne söylediğini, nasıl söylediğini ve dersi asıl anlattığı gibi konunun bir çok boyutu hakkında düşünerek söylemiştir. Nitekim araştırma kaynaklarına göre dokuz yaşından önce alaycı konuşma şeklinde ifadeleri yakalayamamakta, ya da bu konuda ciddi güçlükler yaşamaktadır. 9-13 aşları arasında bireyin olayları anlama becerisi artıyor ve ergenlik boyunca gelişiyor. Bunun nedeni de çok boyutlu düşünebilme becerisinin ergenlikte baş göstermesi ve giderek gelişmesidir.
   
Benzer Konular
 1. Haziran
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  686
 2. Papatya
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  654
 3. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  773
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  506
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  431
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş