1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ergenlikte Depresyon

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Oldukça sık gördüğümüz ve ciddiyetle ele alınması gereken bir sorundur. Ergenlik döneminde normalde görülen bazı davranışlar depresyonda da görüldüğünden depresyonun varlığı sıklıkla atlanabilmektedir. Bu nedenle ebeveynler açısından ergenle iletişimin koparılmaması ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi olası sıkıntılı durumların atlanmaması açısından çok önemlidir.

  Ergenlik nasıl bir dönemdir? Ergenlik aslında hızlı bir değişim dönemidir. Ergen fiziksel olarak hızlı bir gelişim içerisindedir. Bu dönemde duyguları inişli çıkışlıdır. Bazen kendisi bile kendisini tanımakta zorlanabilmektedir. Sosyal hayat çok önemsenir. Soyut düşünce gelişmektedir. Dini, ahlaki, politik konular ilgisini çeker. Aile ikinci planda kalır, arkadaşlıklar onun için çok daha önemlidir. Anne babayla çatışmalar başlamıştır. Kendi kimliğini ortaya koyma çabası içerisindedir. Her şeye çabuk sinirlenir. Evde odasında özel vakit geçirmeyi tercih etmeye başlar. Dış görünüş çok önemsenir. Tüm bu özellikleriyle ergenlik zaten her zaman kolay bir süreç olmamaktadır.

  Ancak yukarıdaki görünüm ergenin ailesiyle iletişimini ciddi anlamda bozuyor hatta engelliyorsa, öfke patlamaları varsa, şiddet eğilimi gösteriyorsa, ders başarısı düşmüşse, çok fazla içine kapandıysa veya evden uzaklaşmışsa, intihar düşünceleri varsa, sık sık ağlıyorsa, uyku ve iştahında değişiklikler varsa, mutsuz görünüyorsa, bilgisayara çok düşkünse depresyon akla gelmelidir. Depresyon tedavi edilmezse kronikleşebilir, kişilik gelişimi olumsuz etkilenebilir
   
Benzer Konular
 1. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  646
 2. Papatya
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  656
 3. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  777
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  510
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  593
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş