1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Eritema Nodozum Nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.243
  Beğenileri:
  4.878
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.751 ÇTL
  Genellikle bacaklarda olmak üzere, deride a?rıl?, kırmızı nodüller oluşmasıyla ba?layan, daha sonra nodüller kahverengi, mor renge dönüşerek bikaç hafta sonra yok olur.
  Antijenik uyaranlara cevap olarak çok sayıda hassas nodüllerin oluştuğu ağrılı yangısal bir hastalıktır.

  Eritema Nodozum Nedenleri

  Lezyonlar kırmızı renkte, kabarık ve çapları 1 ile 3 cm arasında de?i?ebi*lir. Daha çok alt bacağın ön kısmında ve daha nadir olarak ön-kolda kümeler şeklinde görülür. Ayak bile?inde artralji ile birlikte halsiz*lik ve ateş de bulunabilir. Lezyonlar 2-6 haftada iyileşir ve ezilmiş bir gö*rünüm bırakır. Lezyonların atakları kümeler halinde birkaç ay sonra bile gelişebilir.

  Etiyoloji ve Patoloji

  Enfeksiyonlar, ilaçlar ve sistemik hastalıklar da dahil çok sayıda neden vardır. En önemlisi sarkoidoz ve pulmoner tüberküloz’dur. Bu hastalık, nadiren ülseratif kolit ve leprada da görülür. Hastaların %50′sinde neden bulunur. Histolojik olarak, ya? lobülleri arasındaki fibroz septada gelişen yangıl? ve kanamal? bir pannikülittir.

  Eritema Nodozum Tedavisi

  Tedavi olarak dinlenme tavsiye edilir ve hafif analjezik veya antiflamatuar ilaçlar verilebilir.
  Alıntı
   

Sayfayı Paylaş