1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Erkeğin Şiddet İçin Bahanesi Çok!

Konusu 'Erkeklerin Dünyası' forumundadır ve Papatya tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL


  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Başkanı Doç. Dr. Osman Celbiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları araştırmada kadına karşı şiddette gebelik dönemini ele alarak incelediklerini, çıkan sonucun kendilerini de şaşırttığını belirtti.

  Kent merkezi, ilçeler ve köyleri kapsayan araştırmada 824 gebe kadınla bire bir görüşmeler yapıldığını dile getiren Celbiş, yaptıkları araştırmanın Avrupa'nın alanında önde gelen bilim dergilerinden "European Journal of Public Health"de yayımlandığını kaydetti.

  Gebe kadınlarda şiddetin varlığı ve nedenleri ile ne kadar sıklıkla şiddet gördüklerini araştırdıklarını anlatan Doç. Dr. Osman Celbiş, şunları söyledi: "Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre gebe kadınların, gebelikleri süresince yüzde 8,5'i cinsel, yüzde 34,8'i psikolojik, yüzde 16,3'ünün de fiziksel şiddete maruz kaldığını belirledik. Toplamda her 3 kadından biri gebelik süresince şiddete uğradığını ortaya çıkardık. Bu bizi bile şaşırttı."

  "Kırsalda şiddet artıyor"


  Kırsaldaki gebe kadınlarda şiddete uğrama oranlarının daha yüksek olduğuna işaret eden Celbiş, şunları kaydetti: "Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri de kırsalda şiddetin daha yüksek olduğu gerçeğiydi. Kırsalda şiddet riski çok daha yüksek. Malatya'da yıllık ortalama 15 civarında gebelik yaşanıyor. Bunların yüzde 70 gibi ciddi bir kısmının da kırsalda olduğuna baktığımızda şiddetin maalesef daha ciddi boyutlara çıktığını fark ediyoruz."

  Celbiş, cinsel şiddetin başlıca nedeninin erkeğin kadına bakışından kaynaklandığını da dile getirdi.

  "Erkeğin şiddet için bahanesi çok"


  Araştırma kapsamında şiddetin nedenlerini de ele aldıklarına işaret eden Celbiş, bazı nedenlerin "şiddet riski" olarak kadının karşısına çıktığını kaydetti.

  Doç. Dr. Osman Celbiş, "Buna göre, bir kadın sigara içiyorsa şiddet görme riski 1,8 kat artarken, eğitim seviyesi düşük bir kocası varsa risk bu kez 2,5 kat artıyor. Koca işsiz ise kadın için risk bu kez 3 kat artıyor. Kadın istemeden gebe kaldıysa kocasından şiddet görme olasılığı 5 kat artıyor" diye konuştu.


  "Ağlayarak anlattılar"


  Gebelik dönemindeki şiddetin kadınları önemli ölçüde olumsuz etkilediğini anlatan Celbiş, araştırma sırasında kadınlarda bunu net olarak gördüklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok kadının kendisiyle görüşme yapılırken uğradığı şiddeti ağlayarak anlatılar. Bu tür araştırmaların ülke genelinde yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığının da bu anlamda gebelerde değişimleri, temel risk faktörlerini belli periyodik aralıklarla ölçmesi, değerlendirmesi gerekiyor."

   
 2. felsefe_mi

  felsefe_mi ...!... Özel üye

  Katılım:
  14 Kasım 2011
  Mesajlar:
  3.539
  Beğenileri:
  426
  Ödül Puanları:
  3.730
  Banka:
  148 ÇTL
  Oranlar ne kadar yüksek :(
  Yani şiddet uygulayan bir adamın kesinlikle dışarıda sözü geçmiyordur ve eve gelip artistlik yapıyordur...
   
Benzer Konular
 1. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  819
 2. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  498
 3. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  512
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.724
 5. MustafaCİLASUN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  329
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş