Erkek Tipi Saç Dökülmesi

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Katılım
24 Hzr 2011
Mesajlar
9,912
Beğeniler
114
Şehir
Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
#1
[h=2]Erkeklerde Saç Dökülmesi - Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri - Saç Dökülmesinde Ne Yapılır[/h]Erkeklerde en sık görülen saç kaybı tipi budur. Genetiktir ve ergenlik sonrasında etkinleşir. İyileştirmenin sırrı erken tedavidir. Saç ekimi de uygulanabilir. Kafa derisinin gerilmesine ve burada dolaşımın azalmasına sebep olan stres ve gerilim, şok veya uzun dönemli endişe, özellikle zayıflama hapları olmak üzere ilaçlar da saç kaybının diğer sebeplerindendir. Saç dökülmesi durumlarında kafaya bhringaraj ve brahmi yağlarıyla masaj yapılır. Kafa derisinin derinlerine işlemesi ve sinir sistemini beslemesi sağlanır. Bu sayede saç kökleri tekrar canlandırılabilir.

A.B.D’nin New Mexico bölgesinde Yerba de la Negrita isimli bir bitki kullanılır. Etkisi, kuru olan ve saç köklerini tıkayan sebumu (yağ bezlerinin deri yüzeyine gönderdiği salgı) yumuşatmaktır. Saç kökleri temiz ve sağlıklı olduğunda saç özgürce büyür.

Aromaterapik uygulamalarda saç kaybını iyileştirmede faydalı olan esansiyel yağlar sedir, lavanta, biberiye ve ylang ylang’dır.

B5 vitamini (Pantotenik asit) ve B9 vitamini (folik asit) eksikliği de saç kaybına sebep olabilmektedir. Bunun tedavisi için B5 vitamini tam tahıllı gıdalar, kümes hayvanları eti, mısır, fasulye, brokoli, lahana, karnabahar, ayçiçeği çekirdeği, bitkisel yağlar, yumurta sarısı, somon tüketilerek, B9 vitamini ise tam tahıllı gıdalar, yeşil sebzeler, buğday ruşeymi, bira mayası, mantar, istiridye, süt, somon, kepek, soya ürünleri ve yoğurt tüketilerek alınabilir.

Lazer Terapisi
Şapka şeklinde bir cihazla yapılan düşük enerjili lazer terapisi saç büyümesini tetikleyebilir. Uygulama hücrelerin mitokondrisindeki enerji üretimini canlandırır ve saç kökünü daha verimli kılar. Şapka şeklindeki lazer aleti evde takılabilir, 224 tane düşük seviyeli lazer bulundurur ve iki günde bir en fazla 60 dakikaya kadar kullanılır. Ucuz bir cihaz değildir ama etkilidir ve % 75 başarı oranı mevcuttur.
 

Benzer konular

Top