Erkekler de kadınlar kadar kısır!

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Erkekler de kadınlar kadar kısır!

Uzun yıllar ‘sadece kadında var’ sanılan kısırlık, aynı oranda erkekten de kaynaklanıyor. Erkekleri kısır yapan faktörler ortada... İş bu etkenlerden uzak durmakta!

Semra Kardeşoğlu

Geçmişte kısırlığın sadece kadına bağlı bir problem olduğuna inanılıyordu... Oysa, kısırlık yüzde 30 oranında kadın, yüzde 30 oranında erkekteki sorunlardan kaynaklanıyor. Artık bu gerçeği kavrayan erkekler, eşlerini suçlamak yerine doktorun kapısını birlikte çalıyorlar. Ve çocuk sahibi olabilmek için zorlu ameliyatlara girmeyi kabulleniyor, aylar süren tedavilere katlanıyorlar...
5 yılda 3 binden fazla ailenin çocuk sahibi olmasını sağlayan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, erkeklerin sperm sayısının neden düştüğünü, risk altındaki meslek gruplarını, stresin, kilonun ve çevresel faktörlerin erkek kısırlığına olan etkilerini de anlattı.

Telefon yağdı
Bu arada ‘Kısırlık Kader Değil’ dizisinin ilk bölümünün yayınlanmasının ardından gazetemize telefon yağdı. Kısırlık tedavisi gören ve dizi üzerine gazetemeze telefon edenlerin büyük bir bölümü "Birçok tedavi yöntemi denedik. Ama hiç birinde başarılı olamadık" diyordu. İşte bu sorunlardan ve okurlarımızın sorularından yola çıkarak kısırlık tedavisi konusunda merak edilen soruları bir kez daha Prof. Dr. Bahçeci’ye yönelttik... İşte ‘bebek yolunda’ ikinci adım; dizimizin ikinci bölümü...

Sabır, sabır, ya sabır...
Kısırlık nedeninin belirlenememe olasılığı var mı?
Evet. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin yüzde 10’unda, tıbbın tüm imkanları kullanılsa da neden belirlemek mümkün olmuyor. Bu çiftlere yardımcı üreme tekniklerini öneriyoruz.

"Tüm yolları denedim çocuk sahibi olamadım" diyen çiftler var. Bu kişilere ne önerirsiniz?
Kısırlık tedavisinde başarı oranı her tedavi dönemi için yüzde 25’tir. Başarıda kadın yaşı önemli bir etkendir. 30 yaşın altındaki kadınlarda başarı şansı yüksekken, 40 yaş üzerinde bu oran azalmaktadır. Kısırlık tedavisi mutlaka sabır gerektirir.

Şişmanlık büyük tehlike
Erkek kısırlığının nedenleri nelerdir?

Erkek kısırlığı 3 grupta incelenir. İlki spermin kalitesi ya da sayısını etkileyen sperm üretim bozuklukları. İkincisi varikosel (damar genişlemesi) yani sperm ileti yollarının doğuştan yokluğu ve tıkanıklıkları gibi anatomik bozukluklar.
Üçüncü bir başlık altında topladığımız diğer nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz:
Bağışıklık sistemi ile ilgili bozukluklar (erkeğin vücudunda spermi öldüren antikor gelişmesi), diabet hastalarında olduğu gibi erkeğin dışarı boşalması yerine spermin mesanenin içine akması, iktidarsızlık, beyinden testise sperm üretmesi için emir veren hormonların üretilememesi, çevresel faktörler, seksüel geçişli hastalıklara bağlı enfeksiyon hastalıkları (bel soğukluğu, sifilis gibi), geçirilmiş testis ve üretim kanalları iltihabı.

Şişmanlık da erkek üretkenliğini etkiler mi?
Aşırı obez kişilerde hormonal bozukluk ortaya çıkıyor. Bu kişileri öncelikle zayıflatıyoruz. Baba olma şansları artıyor.


Tellaklar, şoförler risk altındasınız!
Bu yönüyle kimi meslek grupları risk altında mı?
Uzun yol şoförlüğü, fırıncılık, döküm atölyelerinde çalışanlar, hamam tellakları risk altındaki meslek gruplarıdır. Uzun süre oturarak çalışma ve sıcak ortamda bulunma vücut ısısını yükselterek sperm sayısını azaltır ve şeklini bozar. Ancak bu herkes için geçerli değildir.

Erkek testislerinden birinin operasyonla alınması kısırlık yapar mı?
Önemli olan rahime belli bir kalitede 20 milyon adet spermin ulaşmasıdır. Bu nedenle tek ve sağlıklı bir testisin olması gebelik için yeterlidir.

Gebelik olasılığı kadının yaşının artması ile azalıyor. Erkekte de böyle bir etki var mı?
30 yaşına kadar düzenli seks yaşantıları olan sağlıklı çiftlerin gebelik olasılıkları aylık yüzde 20 ila 30 iken bu oran, 35 yaş üzerindekilerde aylık yüzde 10’un altına düşer. Erkekte yaş faktörü kadın kadar etkili değildir, çok ileri yaşlarda da baba olabilir. Ancak 45 yaş sonrasında sperm sayısı azalıyor, kromozom bozuklukları daha sık görülüyor. Buna bağlı anomaliler oluşabiliyor.

Bütün bunlar sperm katili!
Kabakulak geçiren her erkek kısır mı olur?
Özellikle ileri yaşlarda geçirilen kabakulak önemli bir etken. Çünkü testis ve üretim kanallarında iltihaba neden olabiliyor. Kabakulak geçirmiş erkeklerin yüzde 25’i kısırdır.

Erkek kısırlığına ne gibi dış faktörler etki eder?
Uyuşturucu madde bağımlılığı, aşırı alkol, sigara, maden ocağı gibi şartları ağır ve sıcak ortamlarda çalışmak, tarım ilaçları, radyasyona maruz kalmak, yağsız diyet yapmak, ilaçlar (uzun süre hormon, kemoterapi ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, depresyon ve tansiyon ilaçları) sperm kalitesini bozup, sperm üretimini etkileyebilir.

Aşırı stres ve yoğun egzersiz yapan erkeğin baba olması daha mı zor?
Aşırı stres, ağır spor egzersizleri sperm sayısını ve kalitesini düşürüp kısırlığa neden olabiliyor.

Dar pantalon spermleri öldürür mü?
Spermler yüksek ısı nedeniyle ölebilir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testislerde spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yapar. Erkeklerin sıcak banyo, hamam ve sauna, dar pantalon ve dar iç çamaşırları da yine vücut ısısını arttırdığı için spermleri olumsuz etkiler.
 

Benzer konular

Top