Erkekler için sadakatin altın kuralları

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1


Aldatmak, bir yanıyla intihar etmek gibidir ve intihar edenlerin veya intihar etmeye teşebbüs eden kişilerin gerçekte ölmek istemezler. Aldatan erkeklerin çoğu da, aslında güne bu amaçla başlamazlar.
İnsanda intihar fikri, genellikle zamanla olgunlaşır. Fakat aldatma eylemi, aniden de ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, bir gözlemci olarak, aldatma eyleminin çoğunlukla, zihinsel bir hazırlıkla değil, aslında “boş bulunmakla” ortaya çıktığına inanıyorum. Çünkü intihar etmek zordur, ama aldatmak kolaydır. Dolayısıyla intihar etmek için zihinsel bir hazırlık gerekirken, aynı zihinsel hazırlık “aldatmamak” için gereklidir.

Erkekler, aldatma sürecini hazırlayan şartları küçümsediklerinden kendilerini bu kapanda bulurlar.
Bu kapana düşmek istemeyen erkeklerin ciddiye alması gereken gerçekler ve öneriler:

Eşinize sadık kalmak konusunda kararlı olun: Bu durumda zihniniz ve kalbiniz size yardımcı olacaktır. Aldatma konusundaki fırsatları ya görmezsiniz veya ilgilenmezsiniz. Bazı seçenekleri yok edemezsiniz, ama onları size görünmez bir hâle getirebilirsiniz. Sözgelimi cep telefonunuzun veya bilgisayarınızın masaüstü resmi olarak ailenizin fotoğraflarını kullanın. Sık sık bu fotoğrafa bakın.

Aldatmak, sürdürülebilir ve olumlu sonuçları olan bir proje değildir: Aldatma süreci, gizli-buluşmalar içeren, yeterince zaman ve meşru bir zemin olmadığı için, sohbet etmek, yürüyüşlere çıkmak gibi şeyleri paylaşmak yerine, zamanla sadece tensel paylaşıma dönüşen ve özellikle tarafların birbirini sevdiği ilişkilerde suçluluk duygusunun sürekli olarak yer aldığı bir süreçtir.

Aldatmanın değişik bedelleri vardır: Sözgelimi erkek bekârsa, kadınlarla sürekli olarak ve gizli saklı ilişkileri oluyorsa, zaman içinde onun için bir kadına aşık olmak gittikçe zorlaşır. Bir kadına aşık olsa da, ona bağlanmak ve özellikle güvenmek mümkün görünmez. Hatta imkansız bir hâle gelir. Bu da bir erkek için çok acı bir şeydir.

Kadınlarla iletişim süreçlerinizin bir amacı ve çerçevesi olmalıdır: Belli bir profesyonel temele dayanmayan, hoşça zaman geçirme havasındaki ilişkilerden kaçının. Bir kadınla ile amaçsızca zaman geçiremezsiniz. Batı dünyasında her ilişkinin protokolleri vardır. Bir kadını kahve içmeye davet etmek bile “çıkma” teklifi olarak algılanır. Birlikte bir kaç kez dışarı çıkan bir çiftten, kadın olanı veya erkek olanı, ilişkinin başka bir düzeye taşındığını düşünür. Yani kadın ve erkek kankalığı diye bir şey kabul edilmemektedir.

Kadın ve erkek arkadaş olmazlar-olamazlar: Arkadaşlık derken, tanışıklığı, birbirini tanıyor olmayı veya iş vs gibi sebeplerden dolayı iletişim hâlinde olmayı kast etmiyorum. Bunlar arkadaşlık değildir. Arkadaşlık, gece vakti dışarı çıkabilmek, saat kaç olursa olsun, üzgün olduğunuzda telefonla arayabilmek, çat kapı gidebilmek, düzenli olarak buluşabilmek vs gibi şeyleri içeren pratik bir süreçtir. Kadın ve erkek, patron-çalışan, öğretmen-öğrenci, danışan-danışılan, iş arkadaşı vs olabilir. Ama arkadaş olmazlar. Kadın ve erkek arkadaşlığı, zaten ciddî bir ilişki anlamına gelir.

GIGA: “Garbage in, Garbage out” ilkesini önemseyin: Bilgisayara ne verirseniz, onu aldığınız gibi zihninize de ne verirseniz, eylemlerinizden onu alırsınız. Zihninize önemsediğiniz değerlerle ilgili mesajlar verin. Aşk böceklerini yücelten filmler, pornografik yayınlar veya aldatma fikrini işleyen filmler seyrederseniz, zihniniz bu fikre alışır. Zihniniz bir fikre alıştığı zaman, onun eylemlerinize yansıması kaçınılmaz olabilir.

Fırsat maliyeti teorisini iyi öğrenin: Her şeyin bedeli vardır, hiçbir seçim bedelsiz değildir. Eşini aldatmanın ve başka bir kadınla birlikte olmanın masrafı az görünebilir, ama maliyeti büyük olabilir ve 3 taraf için de öyle olur. Veya hiç kimseye zarar vermez, ama sizi veya suç ortağınızı veya her ikinizi incitir ve üzer. Diyelim ki, bir kere hata yaptınız. Pişman olun. Devam ederseniz, er ya da geç ortaya çıkacağını bilin. Çünkü sıklıkla yaptığınız şeyler, size doğal gelmeye başlarlar ve bu duygu hareketlerinize yansır.

Evli olmanın, başka kadınlara karşı gözlerinizi kör etmediğini bilin ve kabul edin: Evli erkekler, kadınları daha iyi tanırlar ve onlara bir çeşit yakınlık hissederler. Bu yakınlık sadece cinsellikle ilgili değildir, kadınların davranışlarını ve duygularını daha çok çözebilmekle ilgilidir. Kız kardeşlerine değer veren erkeklerin de kadınlara daha çok şefkatli ve anlayış besledikleri söyleyebiliriz. Fakat kadınlara duyulan ve bir dereceye kadar normal olan bir yakınlık, kontrol altında tutulmazsa, tehlikeli olacaktır.

Aşkın, aldatmaya engel olmayabileceğini bilin ve bu konuda aşka fazla güvenmeyin: Aşık erkek aldatabilir. Aldatmaya engel olan şey, aşkın kendisi değil, aşka duyulan saygıdır. Özellikle “Büyük şehir, aşkı yutar” sözünü unutmayın.

Evliliğin değil, bu kavrama duyulan saygının aldatmayı engellediğini bilin: Evlilik kavramına ciddî olarak saygı duyun, bu duyguyu besleyin ve güçlendirin. Sözgelimi, eşinize kızmış olsanız bile, evliliğin hatırına kendinizi kontrol altında tutarsınız.

Zaaf duyduğunuz kadın tiplerini veya özelliklerini bilin ve bu tip kadınlardan uzak durun: Meselâ, bazı erkekler, sohbeti hoş kadınlara, bazıları sarışınlara vs diğerlerinden daha çok zaaf duyarlar. Bir erkek, zaaflarını bilmelidir. Zaaflarını göz ardı etmek en büyük zaaftır. Gerçekten ilgi duyduğunuz kadınlardan uzak durmalısınız. Unutmayın profesyoneller kendilerini aldatmazlar. Medenî görünme kaygısını bırakın ve uzak duruşunuzu da gizleyin. Bu da, dikkatleri size çekebilir.

Bedava danışmanlığa soyunmayın: Kadınlar, kendilerini dikkatle, yargılamadan ve saygıyla dinleyenlere karşı ilgi ve saygı duyarlar. Erkekler de öyledir. Fakat kadınların etkilenmesi risk taşır. İşiniz gerektirmiyorsa, evli bir erkek olarak kadınlarla sohbetlere girmeyin, onlara danışmanlık ağabeylik vs yapmaya kalkmayın. Ruhunuza ısınan bir kadın, size de ısınır ve size ısınmış bir kadın sizin için çok çekici olabilir.
Savaş ŞENEL
 
Top