Erkekler Kadınlara Oranla Daha Az Sigara İçiyor

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız "2003 yılından itibaren erkekler arasında sigara içme oranı düşme eğilimi gösterirken tüm dünyada kadınlar arasındaki sigara içme oranları da artmıştır" dedi.KOÜ Tıp Fakültesi Toplantı Salonu'nda sigarayı bırakan 26 kişi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada tütün edüstrisinin sigara kullanımının artmasını kadın ve gençlere yönelik ürünler yaparak sağladığını söyledi.

Sigara kullanımının halk sağlığı için sorun oluşturduğunu ifade eden Yıldız dünyada her 6 saniyede bir kişinin tütün kullanımına bağlı olarak yakalandığı hastalıktan öldüğünü kaydetti.

"21. yüzyılda 100 bin kişi tütün ürünlerine bağlı olarak hayatını kaybettiği bildirilmektedir" diyen Yıldız sigara içiminin artması halinde söz konusu ölüm sayının da artmasının beklendiğini söyledi.

Kadınların sigara içimi konusunda erkeklerin oranını yakalamaya çalıştığını belirten Yıldız "Türkiye'nin 1988 yılından beri sigara kullanımıyla ilgili çok değişik rakamları var. Ülkemizde lise ve altında eğitim almış bayanlarda sigara içme oranı üniversitedekilere göre daha düşük. Türkiye'de eğitimli bayanlar daha çok sigara kullanıyor. Son yapılan tütün gençlik araştırması lise öğrencilerimizin 2006-2010 yılını karşılaştırmasında kız öğrenciler arasında 2 kat artış olduğunu gösteriyor. Bu önemli bir sorun. Dünyada sigara içen 1 milyar kişinin de yaklaşık yüzde 20'sini kadınlar oluşturuyor. 2003 yılından itibaren erkekler arasında sigara içme düşme eğilimi gösterirken tüm dünyada kadınlar arasındaki sigara içme oranlarında artmıştır. Bu oran 2025 yılında neredeyse birbirine yakın orana gelmeye başlayacak. Dünyada yaklaşık 250 milyon kadın düzenli sigara kullanıyor" şeklinde konuştu.

Yıldız Türkiye'de yaklaşık 17 milyon kişinin sigara kullandığını ifade ederek ülkede tütüne bağlı hastalıkların 100 bin kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

İnsanların kendilerine sigarayı bırakmasını öneren sağlık çalışanlarına "Siz sigara içiyor musunuz?" diye sorduğunu dile getiren Yıldız "Pratisyen hekimler arasında toplam yüzde 39.3 sigara içme oranı bunun yüzde 25'ini kadınlar oluşturuyor. Uzman hekimler yüzde 309. Bu oran ebe hemşireler arasında yüzde 277. O halde biz sağlık çalışanları da özellikle kadınlar bazında biraz daha dikkat etmeliyiz" dedi.

- "Kocaeli'de 2012 yılında 14 bin 535 denetim yapıldı"

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da çıkanlar yasaların tütün kullanımının azalması konusunda belirli bir gelişme gösterdiğini belirterek Kocaeli'de 2012 yılında 14 bin 535 iş yerine denetim yapıldığını ifade etti.

Bu iş yerlerinden 614'üne sigara içildiği için ceza kesildiğini kaydeden Topaca 2013 yılının ilk 4 ayında da 6 bin 455 denetimin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Vali Topaca KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ve Prof. Dr. Yıldız tarafından sigarayı bırakan 26 kişiye teşekkür belgeleriyle birer meşe fidanı hediye edildi.

AA
 

Benzer konular

Top