1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Erkeklerde aspirin yüksek tansiyonu arttırıyor

Konusu 'Kadın - Erkek Sağlığı' forumundadır ve Düş tarafından 22 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Düş

  Düş Septik bir KADIN Özel üye

  Katılım:
  20 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.385
  Beğenileri:
  2.613
  Ödül Puanları:
  6.330
  Banka:
  2.743 ÇTL
  ABD`de yapılan araştırmaya göre, aspirin belli dozlarda alındığında analjeziklerin tansiyonu yükseltme riski taşıdığı ortaya çıktı.
  Araştırma 4 yıl süren bir proje idi. Yaş ortalaması 64.6 olan 16 bin erkek ile yapıldı. Denekler, araştırma başında tansiyondan şikayetçi değildi. Araştırma, "Tylenol" adıyla piyasaya sürülen asetaminofeni haftada 6-7 kez kullananların, yüksek tansiyon riskinin yüzde 34 arttığını ortaya gözlendi.
  Düzenli şekilde aspirin içenlerde, yüksek tansiyon riski yüzde 26 arttı.
  Araştırma, "naproxene" ve "ibuprofen" gibi steroid içermeyen ağrı kesicilerin, yüksek tansiyon riskini yüzde 38 artırdığını ortaya koydu.
  Bir diğer yapılan araştırma Harvard üniversitesi’nde idi. Uzmanlarının yürüttüğü araştırmaya sonucunda haftada en az 15 adet analjezik hap içen erkeklerde yüksek tansiyon riski, hiç ilaç içmeyenlere oranla yüzde 48 artış gösteriyor.
   

Sayfayı Paylaş