1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Erkeklerin Zekâ Düzeyi Daha Yüksek

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve Joker7238 tarafından 25 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Erkeklerin Zekâ Düzeyi Daha Yüksek
  İngiltere’de yapılan bir araştırma, erkeklerin ortalama zekâ seviyesinin kadınlardan daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
  LONDRA - Manchester Üniversitesi Psikoloji Merkezi’nden Paul Irwing ve Richard Lin adlı profesörlerin yaptığı araştırmaya göre, 14 yaşın üstündeki erkeklerin zekâ düzeyi, aynı yaştaki kadınlara oranla ortalama olarak 5 puan fazla.
  Tamamı 2005 yılı sonuna kadar İngiliz Revue dergisinde yayımlanacak araştırmaya göre, 14 yaşına kadar erkeklerle kadınlar arasında IQ farkı yok. Zekâ düzeyi 125 olan erkeklerin sayısının bu zekâ düzeyine sahip kadınların iki katı olduğu belirtilen araştırmada, zekâ düzeyi 155 olan erkeklerin sayısının bu düzeydeki kadınlardan 5,5 kat fazla olduğu kaydedildi.

  Araştırmayı yapan profesörlerden Paul Irwing, “Bu, satranç ustaları, ‘matematik nobel’i sayılan saygın ‘Fields’ madalyasının sahibi olan matematikçiler ve Nobel ödüllü kişiler arasında çok sayıda erkek bulunduğunun açıklaması olabilir” dedi.

  Kadınlar Daha Etkili Kullanıyor
  Irwing, “bazı unsurların, IQ düzeyinin aynı olması halinde kadınların bunu daha etkili kullanabildiğini gösterdiğini, çünkü kadınların daha özenli olduklarını” söyledi.
  Araştırma sırasında önce 80 bin kişiye IQ testi yapıldığı, öğrencilerin hedef alındığı ikinci aşamada 20 bin kişiye test uygulandığı belirtiliyor.  Erkek beyni kadınınkinden büyük müdür?
  Genel kural olarak gelişmiş hayvanların beyinleri basit yapılı hayvanlarınkinden, iri yapılı hayvanların beyinleri de küçük hayvanlarınkinden daha büyük ve karmaşıktır. Ama beyin büyüklüğünün zekâ ile hiçbir bağlantısı yoktur.

  İnsanlarda yetişkinlerin beyinlerinin çocuklarınkinden, erkeklerin beyinlerinin kadınlarınkinden biraz daha büyük olmaları yalnızca yaş, vücut ağırlığı ve cinsiyet farkından kaynaklanır.

  Bir beyine bakarak, onun bir kadına mı yoksa erkeğe mi ait olduğuna karar veremezsiniz, çünkü aralarında şeklen gözle görülür büyük bir fark yoktur. Ancak her iki cinsiyetin beyinleri arasında ortalama bir büyüklük ve ağırlık farkı vardır.

  Kadın beyinleri erkeklerinkinden yaklaşık yüzde 10 daha küçüktürler. Ortalama yetişkin bir erkeğin beyninin ağırlığı 1.375 gramdır. Burada unutulmaması gereken en önemli husus, kadınların vücut ağırlıklarının da erkeklerden yüzde 10'un üstünde bir oranla hafif olmasıdır. Yani kadının beyninin vücuduna oranı yaklaşık yüzde 2,5 iken erkeğin yüzde 2'dir.

  Sonuçta kadınlar vücutlarına oranla daha büyük bir beyne sahiptirler. Tek bir beyne bakarak hangi cinse ait olduğuna karar veremezsiniz ama ortada 100 tane beyin varsa en küçüğünün bir kadına, en büyüğünün ise bir erkeğe ait olma ihtimali çok kuvvetlidir.

  İnsan beyninin hacim olarak büyüklüğünün zekâ ile bir alakası yoktur. Bilimsel çalışmalar ilk insanlardan Neanderthal adamının beyninin günümüz modern erkeğininkine göre 100 santimetreküp daha büyük olduğunu göstermiştir. Bilinen en büyük beyinlerden biri Rus yazar Turgenyev'inki idi ve 2021 gramdı. Dünyanın en zeki bilim adamlarından biri kabul edilen Einstein’ın beyni ise ortalama boyutta bir beyindi.

  Yunusun beyni ortalama 2270 gram ağırlıkta olup insanınkinden yaklaşık 1,66 kat daha ağırdır. Ancak bu, yunusların insanlardan daha zeki oldukları anlamına gelmez. Beyin ağırlığı ile zekâ orantılı olsaydı 5 kiloluk beyni ile fil karadaki hayvanların hepsinden, 9 kiloluk beyni ile balina tüm canlılardan daha zeki olurdu.

  İnsan beyninden 7 kat daha ağır olan balina beyni, kendi vücudunun 40000'de biri kadardır. Memelilerin beyinlerinin ağırlıkları genel olarak vücut ağırlıklarının 100'de biri, kuşların 200'de, sürüngenlerin 300'de, balıkların ise 5 - 6,000'de biridir.

  Kaynak: Revue dergisi

  Erkek Beyni Kadın Beyninden Daha Hızlı
  Intelligence dergisine göre erkek beyni yüzde 4 daha hızlı çalışıyor.
  Erkek beyin hücresi kadına göre komutları yüzde 4 daha hızlı iletiyor. Kanadalı bilim adamlarının laboratuar ortamında ulaştıkları sonuç farklı ortamlarda tartışmaya elverişli.

  Yapılan araştırmaya göre erkek beyin hücreleri kadın beynine göre emirleri ve komutları yüzde 4 daha hızlı iletiyor. Bilim adamlarının bu tezi, neden entelektüel çevrelerde erkek sayısının kadın sayısından bir hayli fazla olduğu sorusuna açıklık getiriyor. Bilim adamları, Kanadalı 186 erkek ve 201 kız öğrenci üzerinde idrak ve zihinsel yetenekleri ölçecek bir dizi testler yaptı. Elektrotlar kullanılarak bilgisayar sonuçları elde edilen araştırmada gözün gördüğü bir resmin beynin görme merkezine iletilme hızı ölçüldü. Araştırmayı yapan Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nden zoolog Profesör Edward Reel ve Batı Ontorio Üniversitesi'nden psikolog Philip Vernon ile Andrew Johnson, erkek beyninin neden daha hızlı çalıştığını şöyle açıklıyor, "Erkek beynindeki sinir liflerinin etrafı daha kalın bir şekilde myelinle kaplı. Myelin mesajların iletilmesini kolaylaştıran bir madde olup yapı olarak yüzde 20 protein içeriyor.

  Sebep Myelin Mi?
  Myelin'in daha kalın olması yüzünden, erkekler kadınlara oranla yüzde 4 daha hızlı düşünebiliyor". Bu iddialar geçtiğimiz günlerde kadınların erkeklere göre matematik ve bilim-teknik konularında daha başarısız olduğunu öne süren Harvard Üniversitesi Rektörü Larry Summers'ı haklı çıkararak tartışmaları daha da kızıştıracak gibi görünüyor.

  Yapısal farklılıklar!
  Aile terapisti Pat Allen'a göre, erkek ve kadın beyin yapısında son derece önemli yapısal faktörler var. Bu faktörler yüzünden erkekler kadınlardan farklı hisseder, düşünür ve davranırlar.
  * Kadınlarda duygusal düşünceler, beynin sağ ve sol tarafı arasında erkeklere oranla çok daha hızlı bir şekilde iletilir. Erkeklerde ise bu hız daha düşüktür. İşte o yüzden erkekler duygularını dile getirmekte zorlanırlar.
  * Erkeklerin bakış açısına göre bir partide güzel bir kadınla sohbet etmelerinin size olan duygularıyla hiç alakası yoktur. Hatta sizin bu tür 'anlamsız kaprisler' yapmanızın sebebini bir türlü anlamazlar.
  * Erkekler başarıya önem verirler, kadınlar ilişki kurmaya. İşyerinde erkek için iyi bir maaş, küçük bir odada oturmaktan daha önemlidir. Kadınlar içinse işyerindeki arkadaşlıklar da çok önemlidir.
  * Erkeklerin beyni daha az detay fark eder, o yüzden saç kesiminizi fark etmediğinde ona boşuna kızmayın.


  ERKEKLER
  * Satrançta daha iyi
  * Görüşte derinlik ve perspektif iyi
  * Nesnelerle daha yakından ilgili
  * Beynin sağ yarısı daha büyük
  * Sol kulağını kullanmayı tercih ediyor
  * Matematik sorularını konuşmadan çözer
  * Çok işi aynı anda yaparken zorlanmaz
  * Az göz teması kurar
  * Dikkati çabuk dağılır
  * Daha fazla duygu arar
  * Acıya yavaş tepki verir

  KADINLAR
  * Yabancı dilde daha iyi
  * Resmi bütün olarak daha iyi görüyor
  * Yüzler ve insanlarla ilgileniyor
  * Beynin sol yarısı daha büyük
  * İki kulağıyla birden dinliyor
  * Aritmetik işlemleri konuşarak yapar
  * Aynı anda çok işi yapmak zorlayabilir
  * Göz teması fazladır
  * Dikkat süresi uzundur
  * Daha az duygu arar
  * Acıya çabuk tepki verir
   
 2. İki nokta

  İki nokta Üstat

  Katılım:
  10 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.417
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  1.130
  Yer:
  Hayy'dan..
  Banka:
  18 ÇTL
  Biliyorduk evet..Yine kanıtlandı kahretsin.. :D
   
 3. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.465
  Beğenileri:
  1.550
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.941 ÇTL
  gerçekten konunun ilginç yazılara açılması isabet olmuş:)
  çok ilginç:D
   
Benzer Konular
 1. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  551
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  10
  Görüntüleme:
  1.042
 3. 'katniss'
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  771
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  698
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  661
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş