1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Erken Boşalma ve Tedavi Yöntemleri

Konusu 'Kadın - Erkek Sağlığı' forumundadır ve yusftekin tarafından 23 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. yusftekin

  yusftekin Üyecik

  Katılım:
  23 Mart 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  ERKEN BOŞALMA VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  ERKEN BOŞALMA NEDİR?

  Uzman Dr. Cenk Kiper


  Erken boşalma her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, aslında bir problem olmayıp, cinsel bir uyumsuzluktur. Cinsel ilişkide en önemli şeylerden biri uyumdur. Bu yüzden de erkeğin, kadının orgazma ulaşmasından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamayıp erken boşalmasını bir sorun olarak tanımlamaktan daha çok cinsel uyumsuzluk olarak gösterilmesi gerçekçi bir yaklaşımdır.

  Sonuç olarak erken boşalmanı cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir uyumsuzluk olarak tanımlamamız gerekmektedir ve bu uyumsuzluğun, yani erken boşalmanın tedavisi de oldukça basit ve kolayca yapılabilmektedir. Bir erkeğin eşiyle kurduğu ilişkide kendisi boşalmadan eşi orgazma ulaşabilir veya tam tersine eşi geç orgazm olabilir ve kendisi ondan önce boşalabilir. Bu durumda farklı koşullara göre kişinin boşalması farklı tanımlanabilir.

  Yine de yapılmış olan istatistiksel çalışmalara göre kadınların ve erkeklerin ortalama normal sayılan boşalma süreleri vardır ve eğer erkek bu sürenin altında (erken) ve kadın da bu sürenin üstünde (geç) boşalıyorsa, bu çiftin ciddi bir cinsel uyumsuzlukla karşı karşıya kalacağı kaçınılmazdır. Bunun için böyle durumlarda bu uyumsuzluğu aradan kaldırmak gerekmektedir. Yani hem erkeğin erken boşalmasının tedavisi, hem de kadının geç orgazma sebep olan problemlerinin ortadan kaldırılması, ya da her iki bireyin de sorunlarının aynı anda tedavi edilmesi veya ortadan kaldırılması gerekmektedir.

  Yukarıda bahsedilen bilgilere istinaden erken boşalma aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  Buna göre;

  • Penis vajina ya girmeden önce boşalma olursa "ileri derecede erken boşalma"
  • Penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma "orta derece erken boşalma"
  • Penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma sadece "erken boşalma" olarak kabul edilir.

  Bu koşullar altında normal ilişki süresi penis vajinada iken en az 5 dakika ve üstü olarak kabul edilmektedir. İdeal süre ise 5 ila 15 dakika arasıdır, ama bahsedildiği gibi bu daha çok bireysel ve çiftlere bağlı bir durumdur ve erken boşalma - bir uyum sorunudur.

  NEDEN ERKEN BOŞALIYORUM?

  Erken Boşalmanın Nedenleri - "Neden erken boşalıyorum ? " - sorusuna yanıt Erken boşalma sorunlu vakaların yüzde birinden az kısmı bedensel bir takım sorunlara dayanmakta, geri kalan kısmı ise bedensel değil psikolojiktir, kontrol etmeyi bilmemekten oluşur ve kısa sürede terapi ile tedavi edilebilmektedir.

  Erken boşalıyorum söyleyenler için nedir bu nedenler?

  - yapılan çalışmalar sonucu en yaygın olarak rastlanılan konu gençlik çağlarında yapılan masturbasyonlardır, yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu masturbasyonlarda en önemli şey bir an önce boşalıp o hazzı yakalamak ve yakalanmamaktır;

  - erken boşalmanın önemli olduğunun kabul edildiği bazı gençlik yılları da vardır, bu yıllarda tıpkı uzağa işemek veorgan büyüklüğü yarışması gibi ilk orgazma ulaşan kişiyi bulmak için masturbasyon yarışmaları da yapılırdı ve bu yarışmayı kazanan kişi kahraman, imrenilen kişi olurdu.

  - gençlik yıllarında sık - sık ve birden fazla orgazm olduktan sonra sertleşme sağlanabildiğinden, boşalmanın geciktirilmesinin önemsenmemesi ve amacın sadece en erken şekilde boşalıp rahatlamak olması; cinsel açıdan ailevi baskı altında yetişmiş veya diğer faktörler neticesi evlilik öncesi ilişki yaşayamamış veya masturbasyon yapamamış kişilerdeki aşırı duygu birikimine bağlı erken boşalma;

  -baba veya otorite baskısı altında büyümüş, fiziksel olarak gelişmiş ama duygusal bazda bilinç altında hala çocuk olarak kalmış kişiliklerde;

  - partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir;

  - uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalma görülebilmektedir;

  - para karşılığı kurulan ilişkilerde tıpkı masturbasyon gibi yalnız olarak tek taraflı hazza yönelik duygular içerdiğinden orgazm zamanlaması gibi bir sorun ortada yoktur, gene amaç boşalıp rahatlamaktır;

  Uyumsuzluk; olaya seksüel paylaşım gerektiren, önem verilen başka bir kişi katılınca ortaya çıkmakta ve o zaman anlaşılmaktadır:

  • Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar,
  • Cinsel mitler yani hurafeler,
  • Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik,
  • Yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik,
  • Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler,
  • Cinsel uyarım eksikliği,
  • Gerekli koşulların sağlanamaması,
  • Sertleşmiş penise verilen orantısız önem,
  • Cinsel açıdan baskı altında yetişme,
  • Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik,
  • Günah işleme veya suçluluk duygusu,
  • Hastalık kapma korkusu,
  • Partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi,
  • Gebe bırakma korkusu,
  • Kastrasyon anksiyetesi,
  • Partnerin hayal kırıklığı korkusu,
  • Vajinanın aşılamama korkusu,
  • Kadına karşı isteksizlik,
  • Partnerle çatışma,
  • Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu,
  • Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi,
  • Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı,
  • Cinsel uyumsuzluk,
  • Bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler,
  • Prostatit, üretrit vb. hastalıklar,
  • Penil hipersensitivite,
  • T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar,
  • Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb.
  • Partneri anne gibi görmek
  • Partnere öfke-kızgınlık haz vermeme isteği sayılabilir

  Erken boşalma cinsel sıkıntılar içinde en kolay çözüme ulaştırılan ve başarı olduğumuz konu olup gerekli olan kişinin önerileri düzenli uygulaması ve terapi aldığı hekimi ile uyumlu çalışmasıdır. Çözümde verdiğimiz cinsel eğitim ve öneriler bir çok kişinin aslında bilebildiği veya bilinçsizce yaptığı şeyler olup burada önemli olan belirli bir düzen ve sürede uygulanmasıdır. Bir saatin çarklardan oluştuğunu hepimiz biliriz ama sökülen bir saatin çarklarını uygun olarak yerleştirmeyi ancak bilen birisi yapabilir,bunu içinde profesyonel destek almaktan çekinmeyiniz. Boşalmayı kontrol etmek tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekebilirsiniz ama bir kez öğrendiniz mi bir daha unutmazsınız, çok uzun ara verip tekrar bindiğiniz zaman başlangıçta belki kısa bir süre yalpalar ama tekrar eski halinize dönersiniz. Boşalma bir ateşleme mekanizması olup başladığı zaman hiç kimse hiçbir yolla onu bastıramaz, geciktiremez, denetim altında tutamaz. Yapmamız gereken şey ateşlenme noktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol altına almaktır. Cinsellikte en önemli şeyin uyum olduğunu söylemiştik, orgazm zamanlaması da (gerek erkeğin erken orgazmı, gerekse kadının geç orgazmı) temelde çiftlerin karşılıklı olarak düzeltmeleriyle ilgili bir konudur. Nasıl ki erkeğin yaklaşımı ve sevecenliği ve de tavrı ile kadın orgazmı öne alınabilinirse, kadının yardımıyla,eşlerin her ikisi de isterse, pratik olarak her erkeğin orgazmının geciktirilebilineceği bilinmelidir. Son olarak, eğer erken boşalıyorum diyorsanız kesinkle çekinmeden sağlıklı ve mutlu cinsel yaşam için bir uzmana başvurun ve bu uyumsuzluk sorunundan siz de kurtulun.

  ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ

  Nedenleri çeşitli olmasına rağmen, erken boşalma, tedavisi kesinlikle mümkün olan bir sorundur. Erken boşalma tedavisi (erken boşalan erkeklerde) günümüzde birçok farklı yöntemlerle veya uygulamalarla başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bunun için öncelikle sorunun fizyolojik mi, yoksa psikolojik kökenli mi olduğu araştırılmalıdır. Fizyolojik sebeplerden kaynaklanan erken boşalma vakalarında bu soruna hemen müdahale edilmesi ve tedavi düzenlenmesinde fayda vardır. Genelde erken boşalma vakalarının %99'u psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.

  Psikolojik nedenlerden kaynaklanan erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemler sağlıklı ve sağlıksız yöntemler olarak ikiye ayrılabilinir:

  Sağlıklı yöntemler de geçici ve kalıcı çözüm sağlayıcı yöntemler olarak ikiye ayrılabilinir. Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir;
  Kişinin kendi başına bulup uygulayabileceği gerçekçi ve sağlıklı yöntemlerle erken boşalma tedavisi (dur-başla yöntemi, mastürbasyon egzersizleri, lokal anestejik pomadlar, pozisyon değiştirme, yer değiştirme gibi)
  Kişinin kendi başına bulduğu sağlıksız-zararlı veya geçersiz yöntemlerle erken boşalma tedavisi (bitkisel ilaçlar diye satılan gıda takviyeleri, alkol alımı, yoğun mastürbasyon, başka şey düşünme, hocaya gitme, muska yazdırma gibi)
  Doktor önerisi ile kullanılan ilaçlarla erken boşalma tedavisi: bu ilaçların kullanımı vakaların %90 ‘ında geçici, %10 unda kalıcı çözüm sağlayabilir. (antidepresan ilaçların bazıları)
  Psikoterapi yöntemiyle erken boşalma tedavisi; doktor önerisi ile hastaya göre düzenlenen davranış, bilgi, hipnoz ve egzersizlerden oluşan kombine yöntem, gerekirse bu yönteme dinamik denilen geçmiş yılların problemlerine ait özellikle çocukluk dönemine ait psikoterapi eklenebilir.
  Erken boşalma problemi olan bir erkekte, kalıcı bir çözüm ve tedavi için psikoterapi yöntemi en geçerli ve başarılı yöntemdir. Psikoterapi yöntemiyle tedavi psikolojik kökenli erken boşalma probleminde istekli ve uyumlu hastalarda 100% ‘e yakın çözüm sağlamaktadır.

  ERKEN BOŞALMANIN DERECELENDİRİLMESİ

  Cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalmasını (Ejakulasyon) penis vajinaya girdikten sonra partnerini tatmin edemeden kontrol edememesi, isteğinden önce boşalma olmasına Erken Boşalma (Premature Ejaculation) denir. Burada önemli olan boşalmanın istemdışı olması, kişinin boşalmasını kontrol edememesidir. İstetistiklere dayanarak bir derecelendirme yapmak gerekirse;
  • cinsel ilişki sırasında; erkekte ve kadında tatmin olma durumu oluşmadan ve penis vajina birleşmesi olmadan boşalma olursa ileri derecede erken boşalma
  • penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma orta derece erken boşalma
  • penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma erken boşalma olarak kabul edilir.

  ERKEN BOŞALIYORUM NE YAPABİLİRİM

  Erken Boşalma Tedavisinde Kişinin Yaklaşımı
  "Erken boşalıyorum ne yapabilirim / yapmalıyım ?" - Sorusuna yanıt
  Erken Boşalma tedavisi en kolay ve en başarılı çözülebilen uyum sorunudur. Herkesin içinde her problemi çözecek yetenek, bilgi ve güç vardır. İstemek, gerekli maddi, manevi bedelleri ödemek, doğru yerde, doğru şekilde,doğru zamanda bunları yapmak kurallara uymakla her problemi çözebilirsiniz.

  Kişi yaşaması için nefes almaktan sonra en önemli şey olan yemek yemeği bir süreliğine kontrol edebilmekte, geciktirebilmektedir.Yemek hazırolmadığında bekleyebilmekte, misafir veya müşteri geldiğinde veya toplantı gerektiğinde çok aç olduğunuz halde yemek yemeği erteleyebilmekte veya başlamış olduğunuz yemeği yarım bırakabilmekte olduğunuz gibi.
  Demek ki daha zoru yapabiliyorsanız daha kolayı daha da basitçe yapabilirsiniz.Tabi ki nasıl yapılacağını biliyorsanız. Bunu araba kullanmaya benzetelim; araba kullananlar bilirler ki kırmızı ışık yandığında yaya geçidinin önünde durmak gerekir. Çok süratliydimduramadım veya yerler kaygandı veya yorgundum veya fren balatalarım zayıftı duramadım diye bir açıklama veya mazeret olamaz çünkü kullanıcıkoşullara göre sistemi yönetmek zorundadır.

  Sistemi durduramıyorsanız (Erken boşalıyorum diyorsanız) ;

  1- ya sistemi durdurmayı bilmiyorsunuzdur (araba kullanmayı bilmemek gibi), ne yapılmasını öğrensem durduracağım gibi,
  2- ya alışkanlıklar ağır basıyordur ( masturbasyonla çabuk boşalmayı alışkanlık olarak edinmiş olmak gibi ),o zaman alışkanlıkları değiştirmeyi bilmek gerekir,
  3- ya da metafor dediğimiz olaya farklı anlamlar yüklüyorsunuzdur ( acaba gene mi erken boşalıcağım kaygısı veya düşüncesi ,anneyle, babaylaolan sorunlar, iktidar-güç mücadelesi, hayatın anlamı gibi ) .
  Bunun için de cinselliği partnerle yaşanan bir paylaşım olarak yaşamayı öğrenmeniz gerekir.

  Erken boşalma tedavisi ilk olarak kişinin kendi kendine bunun yolunu bulmaya çalışmasıyla başlar.Sistemi kontrol etmeyi öğrenmek için çeşitli yollar dener mesela geciktirici krem,prezervatif gibi.Bunlarla başaramazsa ilaç kullanmayı dener,ilaç derken doktorların yazdığı antidepresan türü ilaçların yan etkisinden faydalanma yöntemininden bahsediyoruz. (Gıda takviyesi adı altında satılan o bitkisel diye adlandırılan yok formula 394 veya xyz power vs şarlatanlıklardan bahsetmediğimize dikkat çekeriz; çünkü bunların gerçek bir etkileri yoktur ve sıkıntıdaki insanları kandıran para tuzaklarından başka birşey değildirler.

  İlaçlada çözüm alamayanlar işte bu şarlatanlık ilaçlarına başvururlar ve buda başarızlık getirince ki kesinlikle başarısızlık getirecektir, o zaman kişi çökünyüye ve hayal kırıklığına uğrar.Esas bu zaman karra verme zamanıdır.Bu sorunun size uygun olanın çözümünü şimdiye kadar bulamadıysanız artık profesyonel destek almanın zamanı gelmiş demektir.

  Terapi bu sorunun kesin çözüm yolu olacaktır. Terapi ,alışkanlıkların değiştirilmesine ve kontrolün sağlanmasına yönelik bilgilendirme, eğitim, telkin-hipnoz ve egzersizlerden oluşmaktadır. Terapi telkin olarak isimlendirilen hipnoz seanslarınıda içerir, Hipnoz - telkin kişinin konsantrasyonunu sağlaması,konuya odaklanması, bilinçaltındaki korku ve kaygıların yok edilmesi, bilinçaltı ve bilinçüstüne kontrol ile ilgili mesajların ve yönergelerin verilmesinden oluşur. Önerilenleri - egzersizleri düzgün olarak uygulamak vekurallara uymak kaydı ile süreyi kontrol etmeye başlar hale gelirsiniz.Ve bir süre sonra tamamen kontrol eder olursunuz, süreyi dilediğiniz kadar kontrol etmek elinizde olur. Artık kalıcı bir kontrol mekanizmasını öğrenmiş olursunuz. Bu yüzmeyi öğrenmek gibi kalıcı bir hale gelir ve gerçek cinselliği yaşayabilirsiniz.

  ERKEN BOŞALMA VE MASTURBASYON

  Masturbasyon erken yaşlarda başlanılırsa ve kontrolsüzce yaşanırsa erken boşalmaya sebep olacak bir alışkanlık ve yaşam tarzı haline gelecektir. Erkekler ergenlik döneminde hormonlarının etkisiyle aşırı istekli olurlar. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmanın oluşumunda önemli bir etken sayılmaktadır.

  Normal şartlarda erkeğin cinsel dürtüsünü gidermek amacıyla yaptığı masturbasyonu bu tanımın dışında tutmak gerekir. Masturbasyonla ilgili genel bilgiyi almak için sitemizdeki "Cinsel Bilgi Kategorisinden" >> "Masturbasyon" 'la ilgili makaleyi okuyabilirsiniz. Normal dışı masturbasyonda kişi;

  • uyumak,
  • öfkesini dindirmek,
  • sıkıntısını gidermek,
  • kendini güçlü hissetmek,
  • var olmak,
  • meraktan,
  • rekor için devamlı,
  • veya diğer sıkıntılarını gidermek için yoğun sıklıkta ve sadece boşalmaya yönelik bu eylemi gerçekleştirir.

  Bu süreçteki amaç sadece ve sadece hızlı bir şekilde boşalıp o duyguyu yakalamaktır. Bu da cinsellikte boşalma anını fark edemez hale getirir ve kişi kendi biyolojik ritmini, iç düzenini, biyolojik saatini, cinselliğin anlamını, algısını bu şekilde şartlamış olur ve artık kendisi için ileride ciddi bir sıkıntı yaratacak olan erken boşalma senaryosunu hazırlamış olur.

  Ayrıca her an "yakalanma korkusu", "günah", "ayıp", "yasak" ve "pis" duygusu ile hızlı şekilde yapılan mastürbasyonlar da erkekte aynı şartlanmayı sağlayacaktır.

  Öğrenilen - şartlanılan aceleci yöntem aktif cinsel ilişkide de istemedende olsa mevcut şablonun uygulanmasına ve erken boşalmaya sebep olacaktır. Bunun yanına diğer psikolojik faktörleri de eklediğimzde, ki bunlar eşe olan düşkünlük, cinselliğe yüklenen diğer anlamlar, baba ile olan çatışmalar ve s. gibi, tamamen bir kontrolsüzlük yaratacaktır.

  Masturbasyon yanlış uygulanmasında bu tip sıkıntılar yaratırken düzenli ve kontrollü, belirli zaman hedefine yönelik yapılabilrse boşalma süresinin uzamasına katkıda bulunacaktır.
  Bazı erkekler bu kontrolü kendi başlarına masturbasyonla yakalayabilrken, bazıları yakalayamadıklarından yaşadıkları başarısızlıkla daha da umutsuz hale geliyorlar ve bu da bazen erken boşalmayı daha da tetikleyebilmektedir. Bu durumlarda psikolojik destek almak, süreci bir profesyonelin yardımı ile aşmak gerekmektedir. Çünkü araba kullanmanın veya yabancı dil öğrenmenin sadece kitaptan okuyarak olamayacağı gibi, bu süreç te kendi başına çözülemez.

  Bunun nedeni de tekniklerin kişiye özel geliştirilmesinin gerekliliği ve arkada yatan bazı psikolojik süreçlerin de giderilmesinin zorunluluğudur. İşte bu durumlarda erken boşalma tedavisi - terapisi almak kaçınılmaz olur.

  ERKEN BOŞALMA NEDENLERİ

  Çoğu Erkek, erkekliğini kendine ve partnerine gösterme paniği içerisinde, soluk soluğa bir telaşla cinsel ilişki içerisindeyken;

  • eşimle güzel, hoş, zevk verici paylaşımı yaşayayım;
  • bu paylaşım anının sakince tadını çıkarayım;
  • bu zevkli anın sürmesi için mutluluk içinde yoğunlaşmayı yaşayayım;
  • eşimin vücudunu, tenini, ruhunu hissedeyim;

  hissiyatı içerisinde (kişiye özel birçok sebebten) olamamaktadır.
  VE böylece ister istemez erken boşalma ile ilgili problem yaşanmaktadır. Erken boşalacağım kaygısı oluşmaktadır. Erken boşalmada sorun erkeğin cinsel organlarının işlevselliği ile ilgili değil, daha çok cinsel ilişki sırasında çeşitli sebeblere bağlı oluşan olumsuz duygu, düşünce ve ona bağlı ortaya çıkan davranışlardır.

  ERKEN BOŞALMANIN TEMEL BELİRTİLERİ

  Cinsel ilişki sırasında boşalmanın küçük cinsel uyarılar etkisiyle kontrolsüz ve istem dışı meydana gelmesidir. cinsel tatminin yetersiz olması, utanç ve hayal kırıklığı hissi yaşanması erken boşalmanın en temel belirtilerindendir.

  Temel belirtiler aşağıdakiler olarak sıralanabilir.

  • Kontrolsüz (İstemsiz) bir şekilde boşalma
  • Cinsel tatminde azalma
  • Suçluluk Hissi
  • Cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı
  • Cinsel ilişkiye aşırı önem verme
  • Cinsel ilişki öncesinde, cinsel ilişki sırasında ve cinsel ilişki sonrasında gerginlik yaşanması
  • Cinsel ilişkiden sonra utanç duyma
  • Hayal kırıklığı hissi
  • Ana yoğunlaşamama
  • Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik
  • İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma
  • Cinsel performansa büyük anlamlar yükleme

  ERKEN BOŞALMANIN ÇÖZÜMÜ

  Erken boşalmanın çözümü için öncelikle kısa bir şekilde erken boşalmaya yol açan veya zemin hazırlayan etmenlerin neler olduğunu incelemekte fayda var. Erkeğin boşalmasını hızlandıracak çeşitli etmenler söz konusudur. Ne kadar genç olursa, o derecede erken boşalması beklenir. Yine heyecan düzeyine bağlı olarak ve bununla ilişkili bir şekilde eşinin daha istekli, uyarıcı olması ve heyecan uyandırması ile boşalma süresi kısalır. Önceki boşalmadan sonra aradan geçen süre uzunsa, erkeğin boşalmasını kontrol etmesi zorlaşır ve daha çabuk orgazma ulaşır. Birleşme esnasındaki gidip gelmeler hızlandıkça boşalma ihtimali de artar. Kaygılı, sinirli ruh hali erken boşalma nedenleri arasındadır.

  Sonuçta yeni evlenmiş, uzun süredir veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış, genç, cinsel heyecanı yüksek, istekli bir adam, biraz heyecanlı, biraz tedirgin bir şekilde hızlı bir cinsel birleşmeye meylederse erken boşalma riski altındadır. Evliliklerin çoğunda böyle anlar olması hiç de şaşırtıcı olmamalıdır. Peki karşılıklı memnuniyet içinde bir cinsel hayat sürdürürken birden ortaya çıkan erken boşalma sorunu neden oluyor? Cinsel ilişkide rol alan tüm fizyolojik olayların zihinsel fonksiyonların ve duyguların kontrolü altında olduğunu unutmamak gerekir. İnsan cinsel işlevi yerine getiren bir robot değildir ki, programlandığı şekilde devam etsin.

  Her şey normal seyrinde giderken bir akşam eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmiş bir erkek düşünün. Eşiyle cinsel ilişki içine girdiği zaman dahi bir yığın sorun zihnini kurcalamaya devam ediyor. Kısa süren bir sevişme erken boşalma ile sonlanıyor. Daha sonraki gecelerden birinde eşiyle tekrar yatağa girdiğinde aynı stresi yaşamıyor, ama bu sefer acaba yine başarısız mı olacağım, boşalmamı kontrol edebilecek miyim? gibi sorular aklına geliyor. Bu kaygı söz konusu şahsın öncekinden daha erken boşalmasına yol açacaktır.

  Böylece bir kısır döngü içine girer: başarısızlık korkusunu takip eden performans anksiyetesi ve onun sonucunda yine başarısızlık olan bir kısır döngü.

  Tedavi ve Çözüm Girişimleri - Boşalmayı geciktirmek amacı ile çeşitli ilaçlar denenmiştir. Lokal uyuşturucu kremler veya spreyler bunların başında gelmektedir. Ancak sadece penisin üzerindeki sinir uçlarını uyuşturmak fazla yarar sağlamaz. Ereksiyon ve ejekülasyonun tüm otonom sinir sistemini ilgilendirdiğini unutmayalım. Esas büyük cinsel organın iki bacak arasında değil, iki kulak arasında olduğunu söyleyenlerin iddiasını hafife almamak gerekir. Ayrıca bu tür ilaçlar, lokal uyuşturucu etkisi ile boşalmayı geciktirmekten çok penisin duyarlığını azalttığı için, temastan duyulan cinsel zevki azaltmaktadır. Bu lokal uyuşturucu maddeler cinsel birleşme esnasında vajen duvarından emilerek bu dokuların hassasiyetini azalttıklarından, kadının orgazm olmasında gecikmeye yol açmakta ve sorunu adeta pekiştirmektedir. Bu yüzden bu tür sprey ve kremler tıbbi pratikte çok yaygın kullanım alanı bulmamaktadır.
  Erken boşalma tedavisinde kalıcı ve doğru çözüm için bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Böylece sorunun öncelikle fiziksel olup olmadığı araştırılır. Eğer gerçekten psikolojik bir durumsa, çok kolay ve kısa sürede terapi ile kalıcı çözüm sağlanılır.

  ERKEN BOŞALMAYI HIZLANDIRAN FAKTÖRLER

  Erken boşalmanın çözümü için öncelikle kısa bir şekilde erken boşalmaya yol açan veya zemin hazırlayan etmenlerin neler olduğunu incelemekte fayda var. Erkeğin boşalmasını hızlandıracak çeşitli etmenler söz konusudur. Ne kadar genç olursa, o derecede erken boşalması beklenir. Yine heyecan düzeyine bağlı olarak ve bununla ilişkili bir şekilde eşinin daha istekli, uyarıcı olması ve heyecan uyandırması ile boşalma süresi kısalır. Önceki boşalmadan sonra aradan geçen süre uzunsa, erkeğin boşalmasını kontrol etmesi zorlaşır ve daha çabuk orgazma ulaşır. Birleşme esnasındaki gidip gelmeler hızlandıkça boşalma ihtimali de artar. Kaygılı, sinirli ruh hali erken boşalma nedenleri arasındadır.

  Sonuçta yeni evlenmiş, uzun süredir veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış, genç, cinsel heyecanı yüksek, istekli bir adam, biraz heyecanlı, biraz tedirgin bir şekilde hızlı bir cinsel birleşmeye meylederse erken boşalma riski altındadır. Evliliklerin çoğunda böyle anlar olması hiç de şaşırtıcı olmamalıdır. Peki karşılıklı memnuniyet içinde bir cinsel hayat sürdürürken birden ortaya çıkan erken boşalma sorunu neden oluyor? Cinsel ilişkide rol alan tüm fizyolojik olayların zihinsel fonksiyonların ve duyguların kontrolü altında olduğunu unutmamak gerekir. İnsan cinsel işlevi yerine getiren bir robot değildir ki, programlandığı şekilde devam etsin.

  Her şey normal seyrinde giderken bir akşam eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmiş bir erkek düşünün. Eşiyle cinsel ilişki içine girdiği zaman dahi bir yığın sorun zihnini kurcalamaya devam ediyor. Kısa süren bir sevişme erken boşalma ile sonlanıyor. Daha sonraki gecelerden birinde eşiyle tekrar yatağa girdiğinde aynı stresi yaşamıyor, ama bu sefer acaba yine başarısız mı olacağım, boşalmamı kontrol edebilecek miyim? gibi sorular aklına geliyor. Bu kaygı söz konusu şahsın öncekinden daha erken boşalmasına yol açacaktır. Böylece bir kısır döngü içine girer: başarısızlık korkusunu takip eden performans anksiyetesi ve onun sonucunda yine başarısızlık olan bir kısır döngü.

  Tedavi ve Çözüm Girişimleri - Boşalmayı geciktirmek amacı ile çeşitli ilaçlar denenmiştir. Lokal uyuşturucu kremler veya spreyler bunların başında gelmektedir. Ancak sadece penisin üzerindeki sinir uçlarını uyuşturmak fazla yarar sağlamaz. Ereksiyon ve ejekülasyonun tüm otonom sinir sistemini ilgilendirdiğini unutmayalım. Esas büyük cinsel organın iki bacak arasında değil, iki kulak arasında olduğunu söyleyenlerin iddiasını hafife almamak gerekir. Ayrıca bu tür ilaçlar, lokal uyuşturucu etkisi ile boşalmayı geciktirmekten çok penisin duyarlığını azalttığı için, temastan duyulan cinsel zevki azaltmaktadır. Bu lokal uyuşturucu maddeler cinsel birleşme esnasında vajen duvarından emilerek bu dokuların hassasiyetini azalttıklarından, kadının orgazm olmasında gecikmeye yol açmakta ve sorunu adeta pekiştirmektedir. Bu yüzden bu tür sprey ve kremler tıbbi pratikte çok yaygın kullanım alanı bulmamaktadır.
  Erken boşalma tedavisinde kalıcı ve doğru çözüm için bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Böylece sorunun öncelikle fiziksel olup olmadığı araştırılır. Eğer gerçekten psikolojik bir durumsa, çok kolay ve kısa sürede terapi ile kalıcı çözüm sağlanılır.

  ERKEN BOŞALMADA CİNSEL TERAPİ

  Cinsel terapiler; terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek "ev ödevi" şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak "sıkma tekniği" ve "dur-başla tekniği" kullanılır.

  Cinsel terapilerle ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir. Bazı erken boşalmalar, çocukluk dönemi psikolojik gelişimsel kusurlar sonucunda oluşmaktadır. Çocukluktaki psikolojik gelişimsel kusurlar nedeniyle erişkinlikte kişilik problemleri (narsisistik , sizoid, borderline vs.) oluşmaktadır. Ve kişilik problemleri etkisiyle bağlanma ve yakınlaşma sorunları gözlenmektedir. Ayrıca nevrotik kişilik özellikleri ve (gelişimsel kusurlara bağlı )kişilik problemleri nedeniyle, bilinçdışındaki ayrılık anxietesi,superego anxietesi,ödipal anxiete vs… sebeblere bağlı cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler oluşabilmektedir. Bu durumlara bağlı erken boşalmalarda , özellikle psikoanalitik yönelimli psikoterapi uygulanması gerekmektedir. Cinsel terapide danışanlara, temel hedefi, erkeği heyecanını kontrol etmeyi öğrenmeye yönelik eğitmek önem arz etmektedir. Asağıdaki yapacağımız tavsiyeler danışan için çok önemlidir.

  ERKEN BOŞALMA DAHA SIK HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR

  En çok gençlerde görülmesine rağmen her yaşta görülme oranı da yüksektir. Erken boşalma türk toplumunda erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olmasına rağmen kliniğe başvurma oranı çok düşüktür. Genellikle kliniğe başvurma nedeni sertleşme sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.Ülkemizde her 10 erkekten 7 sinde erken boşalma sorunu görülmektedir. Diğer bir taraftan ise genç erkeklerde boşalma çok çabuk olarak yaşanırken, erken boşalmanın yaygınlığı artan yaşla birlikte azalmaya başlar. Çoğu zaman evliliklerde eşler bu sorunu kabullenmiş görünüyor, oysa evlilik dışı bir ilişkiye girildiğinde yeni partner için bu sorun büyük paniğe yol açabiliyor.

  ERKEN BOŞALMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Nedenleri çeşitli olmasına rağmen, erken boşalma, tedavisi kesinlikle mümkün olan bir sorundur. Erken boşalma tedavisi (erken boşalan erkeklerde) günümüzde birçok farklı yöntemlerle veya uygulamalarla başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bunun için öncelikle sorunun fizyolojik mi, yoksa psikolojik kökenli mi olduğu araştırılmalıdır. Fizyolojik sebeplerden kaynaklanan erken boşalma vakalarında bu soruna hemen müdahale edilmesi ve tedavi düzenlenmesinde fayda vardır. Genelde erken boşalma vakalarının %99'u psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.

  Psikolojik nedenlerden kaynaklanan erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemler sağlıklı ve sağlıksız yöntemler olarak ikiye ayrılabilinir:

  Sağlıklı yöntemler de geçici ve kalıcı çözüm sağlayıcı yöntemler olarak ikiye ayrılabilinir.
  Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir;
  Kişinin kendi başına bulup uygulayabileceği gerçekçi ve sağlıklı yöntemlerle erken boşalma tedavisi (dur-başla yöntemi, mastürbasyon egzersizleri, lokal anestejik pomadlar, pozisyon değiştirme, yer değiştirme gibi)
  Kişinin kendi başına bulduğu sağlıksız-zararlı veya geçersiz yöntemlerle erken boşalma tedavisi (bitkisel ilaçlar diye satılan gıda takviyeleri, alkol alımı, yoğun mastürbasyon, başka şey düşünme, hocaya gitme, muska yazdırma gibi)
  Doktor önerisi ile kullanılan ilaçlarla erken boşalma tedavisi: bu ilaçların kullanımı vakaların %90 ‘ında geçici, %10 unda kalıcı çözüm sağlayabilir. (antidepresan ilaçların bazıları)
  Psikoterapi yöntemiyle erken boşalma tedavisi; doktor önerisi ile hastaya göre düzenlenen davranış, bilgi, hipnoz ve egzersizlerden oluşan kombine yöntem, gerekirse bu yönteme dinamik denilen geçmiş yılların problemlerine ait özellikle çocukluk dönemine ait psikoterapi eklenebilir.

  Erken boşalma problemi olan bir erkekte, kalıcı bir çözüm ve tedavi için psikoterapi yöntemi en geçerli ve başarılı yöntemdir. Psikoterapi yöntemiyle tedavi psikolojik kökenli erken boşalma probleminde istekli ve uyumlu hastalarda 100% ‘e yakın çözüm sağlamaktadır.
   
 2. yusftekin

  yusftekin Üyecik

  Katılım:
  23 Mart 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  yaşadığım bu sorunula ilgili edindiğim makaleleri sizle paylaşmak istedim. sorunumu seaslara başladığım dr. cenk kiper sayesinde hallettim.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.964
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.589
 3. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  710
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.221
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.329
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş