1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ermeni Gönüllü Tugayları

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 26 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [​IMG]

  Ermeni Gönüllü Tugayları

  Ermeni Gönüllü Tugayları veya Ermeni gönüllü kolordu Rus kafkas ordusunda I. Dünya Savaşı sırasında kurulan Ermeni taburlarıdir. Çoğunluk bu birimlerin Orta Doğu tiyatro I. Dünya Savaşı bu birimlerin kökenli çeşitlenir de askeri faaliyetleri desteklemektedir. Bu birimler Osmanlı Ermenilerden oluşmakta hatta Osmanlı Temsilcileri Meclisi üyesi Garegin Pastermadjian gibi komutanları bardır. General Andranik Toros Ozanyan Rus gönüllü birliklerin genel komutanı idi. Bu askerlerin nereden geldikleri tartışma konusudur. Ermeni kaynakları yüzbinleri bulan bu askerlerin dünyanın değişik ülkelerinden geldiklerini söylemektedir. Osmanlı kaynakları bu askerlerin Osmanlıda ayaklanan Ermeni nüfusundan oluştuğunu savunmaktadır. Karekin Pastirmaciyan ve Hamparsum Boyaciyan ın varlıkları osmanlı tarihcileri arasında kendi görüşlerine destek olarak ortaya atılmakda.

  Bu dönemde ayrıca Ermeni Lejyonu (Fransa) Fransız ordusu altında kurulmuş ve Ermeni milisleri ise Ermeni Devrimci Federasyonu gibi Ermeni ulusal hareketine bağlı güçlerden oluşturmaktadır. Ayrıca osmanlı tarihçileri bu tugayların ermeniler arasında İntikam Tugayları olarak isimlendirildiğini hatırlatmakda. Ermeni kaynakları bu isimin Ermeni Soykırımı yüzünden verildiğini iddia etmektedirler.


  Birimler


  [​IMG]
  *4. Ermeni Tümeni Sarıkamışa doğru ilerleyen güçleri Barduz Geçidinde karşılamış ve bu gücün cephedeki yerine geçikmesine sepeb olmuşdur.

  [​IMG]
  * 3. Ermeni Tümeni

  [​IMG]
  * 2. Ermeni Tümeni

  [​IMG]
  * 1. Ermeni Tümeni
   

Sayfayı Paylaş