Ermeni Sınırı ve İsviçre Israrı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,470
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#1
Haberleri henüz izleyemedim, bugün itibari ile İsviçre'nin Zürih kentinde iki ülke sınırlarınının karşılıklı açılmasına dair anlaşma imzalanacaktı. Heralde imzalanmıştır. Olayda anlayamadığım iki nokta var;

1. Bu Ermenistan denen devlete neden bu kadar yakınlık gösteriyoruz (afedersiniz ama yaltaklanıyoruz) anlayamıyorum. Bize zorlayan nedir bu olayda üstelik Azerbeycan bu olaya başından beri karşı iken bu ülkeyi kaybetme pahasına neden anlaşmanın imzalanmasında bu kadar arzuluyuz. Vardır bişeyler mutlaka bilenler söylerse bişeyler sevinirim.

2. Neden bu anlaşmanın imzalanacağı ülke olarak İsviçre seçilmiştir. Biliyorsunuz İsviçre sınırları dahilinde kim olursanız olun "Ermeni soykırımı yoktur" demek tutuklanma nedeninizdir. Parlemantonun aldığı karar yasalaşmış ve bu sözü söylemek tutuklanma nedenidir artık.

Hal böyleyken başka ülke yokmuydu ki anlaşma bu böylesi bir ülkede imzalanmak zorunda kalındı? Anlayamıyorum gerçekten ülke nereye gidiyor, kimler ne baskılarla bize neler yaptırıyor? Yoska hiçkimse bize bişey yapmıyor da biz mi kendimizi böyle aşağılamakta mahsur görmeyen bir millet haline geldik? Neydik ne olduk?

Bilenler lütfen anlatabilir mi?
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#2
Başbakan tamda azerbeycan sorunu varken çıkıpta geçmişimizle yüzleşmeliyiz dememişmiydi halka gübah çıkarma gibi göstermek için yani vaktinde Türk atalarımız ermenileri katletti bizde şimdi onların yanında olup vicdan muhasebesi yapacağız gibisine tabi arkasında ABD ye yaranma ve ekonomik sömürge devlet olmasınında etkisi olmalı
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,470
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#3
İmzaların atılacağı yerin de "Ermeni soykırımı yok" demenin hapis cezası nedeni olduğu bir ülkenin seçilmesi asıl garibime giden şey. Ne demek isteniyo anlayamıyorum verilmek istenen mesaj neki? Yakında bizde de aynı şey söz konusu olursa hiç şaşırmicam artık.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#6
2.sorunun cevabını bende bilmiyorum ama 1.sorunun cevabı belki ermenistan küçük bir ülke, biz onları belki tükmüğümüzle boğarız falan ama ermeni diasporası dünya genelinde çok güçlü avrupada da amerikada da... her istediğini kabul ettirebilecek, parlementolarda her türlü kararı çıkartabilecek kadar güçlü; en basit örneği Senin vermiş olduğun örnek "ermeni soy kırımı yok demenin suç sayılması" gibi.Bu şartlarda bizim bunlarla iyi geçinmemiz, ilişkileri normalleştirmemiz- her ne kadar zorumuzada gitsede-bir yerde zorunlu.Bundan ben kazançlı çıkabileceğimizi düşünüyorum.Ayrıca Azarbeycan konusunda bugün İlham Aliyevin açıklamalarını ve Azarbeycan kamuoyunu takip ettim.Türkiyenin Azarbeycanın çıkarlarının aleyhine adım atmayacağı yönünde bir inanış var.Ayrıca yıllardır ermenilerin işgal ettikleri Azarbeycan topraklarından çekilme ön şartıda var.Yani bu şartlarda bana göre bu antlaşma çok kötü değil menfaatimize olabilecek bir anlaşma diye düşünüyorum.

Not:Bazı özel isimler kasıtlı olarak küçük harfle yazılmıştır.:)
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#7
Ermenistana sessiz kalmak Türkiye için büyük bir prestij kaybı avrupa ve ab sözünden çıkamadığının bir göstergesi yarın ermenistan ve Azerbeycan savasa girmesi an meselesi farzedelim girdi çıkarlar doğrultusunda Ermenistana arka çıkmamızda istenecek Kardeşlerimize yaptığımız büyük bir ihanet olarak görüyorum
 

Benzer konular

Top