Eşcinsel Batman, Nazi Ajanı Tenten, Komünist Şirinler, Irkçı Red Kit!

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,896
Beğeniler
46
#1
İLK SÜPERMAN KÖTÜ KARAKTERLİ BİR ADAMDI

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, çizgi kahramanların en ünlüleri arasında yer alan "çelik adam" Superman, sanılanın aksine 1938 yılında değil 1933’te yaratıldı. İlk Superman, 1933 yılında yaratılmış kel bir karakterdi ve uzaydan üstün güçleri ile gelip dünyayı istila edecek bir kötü adam olarak düşünülmüştü. Jery Siegel ve Joe Shuster’ın tasarladığı bu içerik ilgi görmedi. Daha sonra tasarımları sürekli değişen Superman, Haziran 1938’de "DC Comics" isimli dergide ilk kez halka sunuldu.

Kostümünün tasarımı o dönemde sirklerde gösteri yapanların giydiği gibi tayt ve üzerine giydiği bir şort olarak düşünülen Superman’in kıyafeti Amerikan bayrağına gönderme yapmak için "mavi-kırmızı" idi. Yıllar boyunca birçok çizgi kahramanın kostümü değiştirilirken, Superman 68 yıl boyunca aynı kostümle boy gösterdi. Ancak, 1938’de göğsünde bir üçgen içinde adının baş harfi olan ve Amerikan polis rozetine benzetilen amblemi, zamanla elmas şeklindeki "S" harfine dönüştü.

İlk çıktığında çok güçlü ve hızlı olan, çok yükseğe zıplayan Superman, o günlerde şimdi olduğu gibi semalarda uçmuyordu. Ancak uçaklar gündelik hayata girince yazarlar Superman’i uçurmaya karar verdi. Superman, Nietzsche’nin önemli olanın fiziksel güç değil, erdem olduğunu savunan Ubermensch (üstün insan) kavramı temele alınarak yaratıldı.

Gerçek kimliğini gizlemek için gezegeni Kripton’dan geldikten sonra Clark Kent ismini kullanan çelik adama "Superman" ismini de Daily Planet gazetesinde birlikte çalıştığı büyük aşkı Lois Lane verdi.
ŞİRİNLER

Şirinler yıllardır Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ABD'de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır.

Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri, Şirin baba'nın Karl Marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur. Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.

Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, sosyalisttir.. şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı.. bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB.. sosyalist olan Peyo, yaptığı çizgifilmle bir mesaj vermek ve emperyalist amerika'ya karsı bu yolla propaganda yapmak istemiştir..

Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz.. ne kilise, ne havra, ne camii..

Şirinler köyünde para kullanan kimseyi gördünüz mü şimdiye kadar hiç?? para kullanılmaz evet, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.. tembel şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır(tembellik hakkı).. şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir..

Gargamel'in kedisi azman ise (orjinalindeki adı azrail'dir bu kedinin) ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder..

Ayrıca şirinlerin ingilizce yazılımı smurf'tur, bu da “socialist men under red flag” yani kızıl bayrak altında yaşayan adamlar..

Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü şirin maço erkeği temsil eder.NAZİ AJANI TENTEN

Belçikalı çizer Herge tarafından 1929 yılında yaratılan Tenten de 20. yüzyıl Avrupa çizgi romanlarının en ünlü kahramanlarındandı.

Serinin kahramanı, genç gazeteci ve gezgin Tenten’di. Ona maceralarında köpeği Milu ve arkadaşı Kaptan Haddock da eşlik ediyordu. Tarafsız görüşlere sahip gazeteci Tenten de diğer çizgi kahramanlar gibi değişik iddiaların merkezi oldu. Ölümünden kısa süre önce, eski Belçikalı Nazi iş birlikçisi Leon Degrelle Tenten’in aslında kendisinden ilham alınarak yaratıldığını savunarak tartışma yarattı. Degrelle gerçekten de Herge’i gazeteci olduğu dönemde tanıyordu. Ancak Tenten’in ilk hallerine kısmen de olsa Herge’in en küçük kardeşi ilham vermişti.

"Tenten’in Maceraları"nın ilk hikayeleri, ayrıca özellikle Avrupalı olmayanların karikatürize betimlemeleri gibi nedenlerden dolayı ırkçı ve sömürgeci eğilim taşıdığı yönünde de eleştirildi.EŞCİNSEL BATMAN

Gerçek adı "Bruce Wayne" olan Batman de yine Superman gibi DC Comics dergisinde yayımlandı.

İlk çıkışı 27 Mayıs 1939 tarihinde olan yarasa adam, çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratıldı. Ancak çizgi romanlarda yaratıcısı olarak sadece Bob Kane’in adı geçti. Batman’in gizli kimliği milyarder sanayici, çapkın ve hayırsever olan Bruce Wayne idi. Çocukken ailesinin öldürülmesine şahit olan Wayne, pek çok çeşiti alanda kendini eğittikten sonra yarasa temalı kostüm ve ekipmanları ile suça karşı savaşa başladı.

Superman’in başarısından sonra National Publications’ın editörlerine daha fazla süper kahraman yaratma görevi verilmesiyle ortaya çıkan Batman’in kostümünden yapılan düzenlemeyle kırmızı bölümler çıkarıldı ve yarasa adam, yüzünü kaplayan bir maske, pelerin ve eldivenle donandı.

İlk zamanlarda suçluların öldürülmesi ve zarar görmelerine merhamet göstermeyen, ateşli silahlar kullanan yarasa adam, şiddet ağırlıklı "Pulp" hikayelerinden ilham alındığı için sert mizaca sahipti. Batman, ortağı Robin’in gelmesiyle farklılaştı ve düşmanlarını öldürmeden gerekli dersi vermeye başladı.

Çizgi kahramanlarla ilgili iddialardan Batman de nasibini aldı. Psikolog Fredric Wertham’ın 1954 tarihli "Seduction of the Innocent" isimli kitabında okuyucunun çizgi romanlardaki suçlardan etkilenerek taklit etmeye çalıştığı ve bu tür kitapların gençlerin ahlakını bozduğu savları yer aldı. Kitapta yer alan bir iddia ortalığı iyice karıştırdı. Batman ile ortağı Robin’in eşcinsel olduklarına ilişkin iddiada, "Görkemli bir ev, vazolarda güzel çiçekler ve bir uşak" yazan Wertham, bunun beraber yaşamak isteyen 2 eşcinselin rüyası" olduğunu savundu. Sonraki yıllarda Batman’in Robin ile arasında böyle bir ilişki bulunmadığı yönünde açıklamalar getirildi. Bazı sanatçıların yayıncının karşıt durumuna rağmen Batman ile Robin’in eşcinsel olduğunu düşünen yazılar yazdı, hatta iddialar filmde yarasa adamı canlandıran aktör George Clooney’e dahi soru olarak yöneltildi..IRKÇI RED KİT


Belçikalı karikatürist Morris tarafından çizilen ve çizgi filmiyle de sevilen "Red Kit-Lucky Luke" de sevimli ve bilmiş beyaz atı Düldül ve saf, sürekli başını belaya sokan köpeği Rin Tin Tin ile beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıydı. Suçluları temsil eden Dalton kardeşlerin renk kattığı Red Kit’in maceralarında da temizlikçi, bekçi, ütücü, çöpçü gibi ikinci karakterlerin başka ırklardan olması eleştirildi.
 

Benzer konular

Top