Eşcinsel Evlilik

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Eşcinsel Evlilik

Eşcinsel evlilik eşcinsel iki bireyin aile formatındaki birliktelikleri için resmi ve sosyal çerçevelerce tanımlanmış bir evlilik türüdür. Bu tür bir beraberlik için gay evlilik lezbiyen evlilik homoseksüel evlilik eşdeğer evlilik gibi terimler de kullanılmaktadır.

Terminoloji üzerine tartışmalar

Eşcinsel evlilik taraftarları özel haklar yerine sadece eşitliği (aynı hakları) arzuladıklarını vurgulamak için eşcinsel evlilik terimi yerine eşdeğer evlilik terimini tercih ederler. Eşdeğer evlilik ayrıca feministler tarafından partnerlerin cinsiyetlerinin önem teşkil etmediğiniher ikisinin de evlilikte eşit haklara sahip olduğunu belirtmek için kullanılan bir terim olmuştur. Durum karşıtları iseeşcinsel evliliği ve heteroseksüel evliliği haklar açısından eşitlemenin evlilik ve evlilik geleneğinin daha başka şekilde yorumlanmasına yol açacağını savunmuştur.

Bazıları ise “evlilik” kelimesinin dini münasebette kalmasınımedeni ve yasal kontekste ise değişmez bir sivil birliktelik konsepti kullanılmasını önermiştir.

Eşcinsel evliliğin yasal durumu


Dünyada eşcinselliğin yasal durumu
██ Bilgi yok

Eşcinselliğin serbest olduğu ülkeler
██ Eşcinsel evlilik
██ Medeni birliktelik
██ Eşcinsel çiftlerin resmî tanımaları yok
██ Diğer ülkelerden evlilik cüzdanları kabul edilmektedir.

Eşcinselliğin yasadışı olduğu ülkeler
██ Ufak ceza
██ Büyük ceza
██ Ömür boyu hapis cezası
██ İdam cezası

Eşcinsel evlilik şimdilik yedi ülkede uygulanmaktadır. Hollanda 2001'de eşcinsel evliliklerin uygulandığı ilk ülke olmuştur ve ardından onu Belçika Kanada İspanya Güney Afrika Norveç ve Amerika Bileşik Devletlerin Massachusetts ve California eyaletleri izlemiştir. İsrail ülke sınırları dışında uygulanan eşcinsel evlilikleri yasal olarak tanımıştır; fakat ülke sınırları içerisinde eşcinsel evlilik yapılamamaktadır. Yalnızca Kanada ve İspanya eşcinsel ve heteroseksüel çiftlere evliliklerinde aynı yasal statüyü vermektedir. Diğerleri ise eşcinsel evliliğin uygulanması için ülke içersinde ikameti önkoşul saymaktadır.

Ayrıca medeni birliktelik eviçi partnerlik ve kayıtlı partnerlik evliliğin bir çok avantajını eşcinsel çiftlere sunmaktadır. (Andorra Avustralya Kolombiya Hırvatistan Çek Cumhuriyeti Danimarka Finlandiya Fransa Almanya Macaristan İzlanda İsrail Lüksemburg Yeni Zelanda Norveç Portekiz Slovenya İsveç İsviçre İngiltere. Ayrıca Arjantin Brezilya ve Meksika’nın bazı eyaletleri.Birleşik Devletlerde: California Connecticut Hawaii Maine New Hampshire New Jersey Oregon Vermont Washington eyaleti Washington D.C eyaletleri.)
İngiltere'deki sivil partnerlik evlilikle aynı yasal statüye sahiptir; yani bu statüdeki partnerler diğer evli çiftlerle aynı yasal haklara sahiptir. Birleşik Devletler 2008 başkanlık yarışında demokrat partili başkan adayının (Barack Obama) seçimlerden zaferle çıkması sonucunda ülke genelinde sivil birliktelik yasasının da uygulamaya konulmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.
 

Benzer konular

Top