Eşinize doğumda yardımcı olmak isterseniz...

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Eşinize doğumda yardımcı olmak isterseniz...

Eşinizi acı çekerken izlemek ne kadar zor olsa da, pek çok erkek için çocuğunun doğumunu izlemeyi, hayatlarındaki en anlamlı ve onları en mutlu eden an olarak hissederler. Bu anlamlı anda, eşinize yardımcı olmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu'nun bazı önemli uyarılarına kulak verin...

Neler olacağını bilin
Doğuma girildiği sırada, gebelik ve doğumla ilgili kitap veya notları okumak doğru zamanlama değildir. En iyisi bu işi daha önceden halletmektir. Ayrıca gebelik sınıflarına katılarak temel bilgileri de alabilirsiniz. Bu arada sınıftaki diğer baba adayları ile de tanışarak yaşanan duyguları paylaşabilirsiniz.

Beklemeye hazır olun
Filmlerde izlediğinizin aksine çoğu kadın doğumdan saatler önce hastaneye gitmiş olur. Aslında çoğu çift, doğumun ilk dönemlerini evinde geçirmeyi daha fazla tercih eder. Ayrıca çoğu hastane de, doğum sancılarının düzenli ve beş dakikada bir gelmeden gebe kadınları hastaneye almak istemez. Bu dönemde eşinizi rahatlatacak televizyon izleme, kısa yürüyüş veya yatakta sarılarak yatma gibi ne istiyorsa yapmaya çalışın. Son dakikada bitirilmesi gereken işleri veya gereksiz ev işlerini yapmaya çalışmayın.

Esnek olmaya çalışın
Çoğu kadın için uygun olan şey, sizin eşinize uymayabilir. Bebeğinizin doğum vakti gelmeden önce eşinizle beklentileri ve istekleri konusunda konuşmak için zaman ayırın. Zamanı geldiğinde, bu istekleri gerçekleştirmeye çalışın. Fakat bunlarda değişiklik olabileceğine de hazırlıklı olun. Sizin göreviniz aynı zamanda işe yarayan ve yaramayan şeyleri ayırt edebilmektir.

Bazı şeyleri kişisel olarak algılamayın
Doğum sırasında eşiniz kendi dünyasında olabilir. Doğum yapmak uzun ve zor bir iştir. Bazı kadınlar bu işi ancak kendi iç dünyasında derinlere giderek yapabilirler. Dışardan görüntüsü oldukça hassas ve sinirli de olabilir. Doğumun erken döneminde yaptığınız masajlar onun çok hoşuna gidip, rahatlatabilirken, daha sonraki dönemlerde en ufak bir dokunma bile onu rahatsız edebilir. Bu nedenle bu tür durumlarda eşinizin davranışlarını yanlış algılayıp, üzerinize almamanız önemlidir.

Kendiniz için de bir kaç şey bulundurun
Elbette ki eşiniz bu önemli olayın merkezinde yer alır. Fakat onunla beraber hastanede siz de bütün gecenizi geçireceksinizdir. Kendiniz için gerekli eşyaları almayı ihmal etmemenizde fayda vardır. Örneğin, temiz bir tişört, rahat bir ayakkabı ve atıştırmak için biraz yiyecek (kötü kokan bir şey olmamasına dikkat etmelisiniz). Ayrıca duşta kullanacağınız giysiler de gerekli olabilir. Çünkü eşinizle beraber duşa girmeniz gerekebilir.
 

Benzer konular

Top