Eski Sevgiliniz Psikolojinizi Bozuyor

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
Facebook'ta eski sevgilinizi takip etmek, onun profiline bakmak zamanınızdan götürdüğü gibi sağlığınızdan da götürüyor.

Brunel Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre Facebook kullanıcılarının yarısı - yani yarım milyondan fazla insan - siteyi eski sevgililerini takip etmek, araştırmak için kullanarak psikolojilerini riske atıyorlar. Kuzeninizin yeni doğan bebeğinin fotoğraflarına bakarken, ya da bir iş arkadaşınızın nişanlısını merak edip ararken karşınıza birden eski sevgilinizin profili çıkabilir ve bakmaktan kendinizi alamazsınız. Eski sevgilinizi başka biriyle görmek ya da sadece dışarı arkadaşlarıyla eğlenirken çekildiği fotoğrafları görmek kalbinizebıçak saplanmış hissi yaratabilir.

Sosyal paylaşım sitelerinden önce eski sevgilinizi takip etmek o kadar da kolay değildi. Arkadaşlarınıza sormak,eski sevgilinizin en sevdiği mekanlara gitmek gibi zor uğraşlar gerektiriyordu. Ama şu an çok kolay bi şekilde ne yaptıklarını, nerelere gittiklerini, kiminle gezdiklerini öğrenebilirsiniz. Bu yaptığınız şey ise hayatınıza duygusal anlamda devam etmenizi oldukça zorlaştırır.

Araştırma gösteriyor ki, ayrıldıktan sonra hala arkadaş kalan veya hala eski sevgilisinin profiline bakan insanlar, ayrılık sonrası stres ve yalnızlık sendromunu daha uzun sürede atlatıyorlar.
Ayrıldıktan sonra arkadaşlığı ve alakayı kesenler ise bir süre sonra tamamen kendilerine gelmiş bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Gerçeklerle yüzleşip arkadaş listenize yeniden göz atmanın vakti geldi de geçiyor olabilir.
 

Benzer konular

Top