Eskiden Çocuktuk...

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Eskiden çocuk olmak daha mı kolaydı?Biz çocukken her şey daha kolaydı.Biz dört kardeşli bir aileydik.Annemiz ve babamız çalıştığından bizi birbirimize emanet eder giderdi.Ne o zaman bakıcılar ne de herhangi birşey başımıza geldiğinde birilerine haber verebileceğimiz cep telefonları vardı.Ama güvendeydik.Okula gidip gelmek için servislerimiz yoktu.Ayaklarımız ne güne duruyordu?

Okulda konuyu anlamadığımızda özel öğretmenlerimiz de yoktu.Ama iyi öğrencilerdik.Çabalamalarımız vardı.Ailelerimiz bize güvenirdi, sokakta rahat oynardık,üzerimiz pislenirdi.

Hasta da olmazdık kolay kolay.Akşam olduğunda kendiliğinden eve giderdik.Oyuncaklarımız plastikten bir bebekti.Ve bizim o bebeklerimize kendi ellerimizle diktiğimiz küçük kıyafetler vardı.Hayal gücümüzün sınırları sonsuzdu.Resimlerimiz rengarenkti.

Şimdi kendi kızımı düşündükçe üzülüyorum.Haberleri dinledikçe ,çevremize baktıkça çocuklarımızı daha da kısıtlıyoruz.

Apartmanda yetişen hafta sonları internetle oynayan çocuklar yetiştiriyoruz.Sürekli bir sınav maratonu, sürekli bir stres yaşıyorlar.Üzülüyorum.Keşke eski günlerimiz değişmeseydi diyorum.Keşke çocuklarımız da çocukluklarını doyasıyla yaşayabilseler diyorum...

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Eskiden çocuk olmak daha mı kolaydı?Biz çocukken her şey daha kolaydı.Biz dört kardeşli bir aileydik.Annemiz ve babamız çalıştığından bizi birbirimize emanet eder giderdi.Ne o zaman bakıcılar ne de herhangi birşey başımıza geldiğinde birilerine haber verebileceğimiz cep telefonları vardı.Ama güvendeydik.Okula gidip gelmek için servislerimiz yoktu.Ayaklarımız ne güne duruyordu?

Okulda konuyu anlamadığımızda özel öğretmenlerimiz de yoktu.Ama iyi öğrencilerdik.Çabalamalarımız vardı.Ailelerimiz bize güvenirdi, sokakta rahat oynardık,üzerimiz pislenirdi.

Hasta da olmazdık kolay kolay.Akşam olduğunda kendiliğinden eve giderdik.Oyuncaklarımız plastikten bir bebekti.Ve bizim o bebeklerimize kendi ellerimizle diktiğimiz küçük kıyafetler vardı.Hayal gücümüzün sınırları sonsuzdu.Resimlerimiz rengarenkti.

Şimdi kendi kızımı düşündükçe üzülüyorum.Haberleri dinledikçe ,çevremize baktıkça çocuklarımızı daha da kısıtlıyoruz.

Apartmanda yetişen hafta sonları internetle oynayan çocuklar yetiştiriyoruz.Sürekli bir sınav maratonu, sürekli bir stres yaşıyorlar.Üzülüyorum.Keşke eski günlerimiz değişmeseydi diyorum.Keşke çocuklarımız da çocukluklarını doyasıyla yaşayabilseler diyorum...

teşekkürler Alemdar:)

alemdar

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Emeğine sağlık...
O kadar lezzetli bir konu olmuş ki...
Tam da anlatmak istediğim gibi...
Lakin servis olayının altını çizmek isterim. Hani ayaklarımız ne işe yarıyor deniyor ya. Evet yürüme giderdik doğru. Ama o zamanlar anne, baba yada her hangi biri olmadan gidebiliyorduk. Şimdilerde servis mantığı daha çok çocuğum güvende gitsin gelsin eğer ki kendi götüremiyor sa okula, maddi imkanı varsa, yoksada şartları zorlayarak faydalanmak istiyor haklı olarak. Neden ? Kimsenin kimseye güveni kalmadığı, kimden yarar veya zarar gelir belli olmadığı bu ortam da, para uğruna yapılan iğrenç şeyler, sapıklar vesaire...
Bu sebeple bir nebze de olsa güvenlik için daha çok tercih servis. Hoş servis ya da yaya gidip gelse de biri veya birileri art niyet taşıyorsa her iki durum da da yapar. ALLAH ıslah etsin.
ALLAH kötülere fırsat vermesin...
Tekrar tekrar emeğine sağlık...
İçimizde ki çocuklar hep yaşasın. EMİ.

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Emeğine sağlık...
O kadar lezzetli bir konu olmuş ki...
Tam da anlatmak istediğim gibi...
Lakin servis olayının altını çizmek isterim. Hani ayaklarımız ne işe yarıyor deniyor ya. Evet yürüme giderdik doğru. Ama o zamanlar anne, baba yada her hangi biri olmadan gidebiliyorduk. Şimdilerde servis mantığı daha çok çocuğum güvende gitsin gelsin eğer ki kendi götüremiyor sa okula, maddi imkanı varsa, yoksada şartları zorlayarak faydalanmak istiyor haklı olarak. Neden ? Kimsenin kimseye güveni kalmadığı, kimden yarar veya zarar gelir belli olmadığı, para uğruna yapılan iğrenç şeyler, sapıklar vesaire...
Bu sebeple bir nebze de olsa güvenlik için daha çok tercih servis. Hoş servis ya da yaya gidip gelse de biri veya birileri art niyet taşıyorsa her iki durum da da yapar. ALLAH ıslah etsin.
ALLAH kötülere fırsat vermesin...
Tekrar tekrar emeğine sağlık...
İçimizde ki çocuklar hep yaşasın. EMİ.
Evet yürüyerek gidiyorduk ama çevremiz daha temizdi.Şimdi korkularımızdan dolayı her şeyden önce çocuklarımızın güvenliği çok önemli.Bu iğrençlikleri yapanlara insan bile diyemiyorum.Allah onları ıslah etsin.

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
Çok keyifli bir konu olmuş eline, emeğine, yüreğine sağlık canım. Çocukluğuma döndüm ve beni anlatıyormuş gibi geldi konu. Güvenle yaşamak, korkmadan yürümek, okulda dersi anlayıp evde tekrardan sonra gecenin ilereyen saatlerine kadar sokaklarda arkadaşlarla; yakantop, saklambaç(gecenin o saatinde bile), dalya, ip atlama, hatta futbol oynamak çok keyifliydi. Düşünüyorumda ne zaman kirlendi bu sokaklar???

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Çok keyifli bir konu olmuş eline, emeğine, yüreğine sağlık canım. Çocukluğuma döndüm ve beni anlatıyormuş gibi geldi konu. Güvenle yaşamak, korkmadan yürümek, okulda dersi anlayıp evde tekrardan sonra gecenin ilereyen saatlerine kadar sokaklarda arkadaşlarla; yakantop, saklambaç(gecenin o saatinde bile), dalya, ip atlama, hatta futbol oynamak çok keyifliydi. Düşünüyorumda ne zaman kirlendi bu sokaklar???
Ne güzeldi bizim çocukluğumuz

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Ne guzeldi bizim zamanimiz cocuklugumuz enerjimiz sokaklar daha guvenliydi insanlar daha merhametli daha iyiydi okula kosarak giderdik ne annesi ne babasi eskiden daha guvenliydi sanki sokaklar.Okuldan sonra dersler yapilir hop hadi kizlar ip atlamaya top oynamaya anneler inmizdi bizimle sokaga guven vardi etrafa insanliga.Simdiyse hepsi bitti guven bitti insanlik bitti cocukluk bitti.

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Ne guzeldi bizim zamanimiz cocuklugumuz enerjimiz sokaklar daha guvenliydi insanlar daha merhametli daha iyiydi okula kosarak giderdik ne annesi ne babasi eskiden daha guvenliydi sanki sokaklar.Okuldan sonra dersler yapilir hop hadi kizlar ip atlamaya top oynamaya anneler inmizdi bizimle sokaga guven vardi etrafa insanliga.Simdiyse hepsi bitti guven bitti insanlik bitti cocukluk bitti.
çok haklısın eskiden insanlar biribirine güvenirdi ...

beğenerek okuduğum bir paylaşımdı. emeğinize yüreğinize sağlık
ne zaman çocukluğuma gitsem kayboluyor gidiyorum..

konuya katkı olsun diye bir şiir de benden olsun.. :)

çocukluğumu özledim.
saklambaç oynadığım o ağacı,
arılarda yediğim iğneleri,

sokak futbolumu, patlak topumu özledim.
rüzgarlarda savurduğum uçurtmamı,
gazoz kapaklarını, misketlerimi özledim.
duvarlarda yalın ayak koşturmayı,
karşı mahalle ile kavgalarımı

sokaklarda kaybolmayı,
tüm mahallelinin beni aramasını özledim.

annemin sırtıma vurduğu süpürgelerini,
mışıl mışıl uyuduğum yatağımı yastığımı özledim.

çocukluğumun kokusunu,
sevginin gücünü
mavilerde kalan çocuk yüreğimi,
..ve birde kaybolan yıllarımı özledim...

Mustafa /Kin Tutmaz Kalemim