1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Eşleştirme teorisi nedir ?

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve Suskun tarafından 15 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Eşleştirme teorisi​


  Eşleştirme teorisi (İngilizce: Matching theory), makroekonomide zaman içinde karşılıklı yararlı ilişkilerin oluşumunu açıklayan matematiksel bir çerçeve.


  Ekonomik faaliyet seviyesinin ani ayarlanmasının friksiyonları önlediği bir piyasa modelleme yöntemi önerir. Diğer uygulamalar yanında, friksiyonel işsizliğin incelenmesi için bir çerçeve oluşturmak için de kullanılır. Eşleştirme teorisini diğer yaklaşımlardan ayıran ana unsur, makroekonomik modellemenin bir eşleştirme fonksiyonunun bulunmasıdır.

  Eşleştirme teorisi, yeni iş oluşumlarını tanımlamak için kullanıldığı iş ekonomisinde bilhassa etkilidir. Eşleştirme teorisi, "arama teorisi"nden (İngilizce: search theory) gelişmiştir. Arama teorisi mikroekonomik yaklaşımla bir kişinin kararlarını inceler, eşleştirme teorisi ise makroekonomik yaklaşımla birbirlerini etkileyen kararların bir veya daha fazla şeklinin sonucunu araştırır.

  Eşleştirme teorisinin kurucularından biri, Northwestern Üniversitesi'nden Dale T. Mortensen'dır. Christopher A. Pissarides'ın Equilibrium Unemployment Theory adlı kitabı iş piyasaları için eşleştirme yaklaşımının işleyişi ile ilgilidir.[1] Mortensen ve Pissarides, Peter A. Diamond ile birlikte, "eşleştirme teorisine temel katkıları için" 2010 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştır
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.395
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.377
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  856
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  521
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.972
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş