Esnaf da isyan bayrağını açtı

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusu'nda yaşanan toplumsal olaylar sonunda esnafları da isyan ettirdi. Olaylar sırasında zarar görmemek için kepenklerini kapatmak zorunda kaldıklarını ve baskı gördüklerini anlatan esnaf temsilcileri büyük zarara uğradıklarını söylüyor. Esnaf bir an önce bu gösterilerin son bulmasını ve ekonomik hayatın normale dönmesini istiyor.


Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı Hüsamettin Çelik, izinsiz gösterilerin bölgedeki esnafa büyük bir darbe vurduğunu belirterek, “Bu tip yasa dışı gösteriler nedeniyle hem halkımız, hem de esnafımız mağdur olmaktadır” dedi.

Van ve ilçelerindeki yasa dışı gösterilere artık esnafın büyük tepki göstermeye hazırlandığını anlatan Çelik, son günlerde kent merkezi ve ilçelerde yaşanan olaylar nedeniyle esnaf ve sanatkarın huzurunun kaçtığını, çok sayıda iş yerinin zarar gördüğünü vurguladı. Esnafın olaylar nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden Çelik, şunları söyledi:

“Bu tip yasa dışı gösteriler nedeniyle hem halkımız, hem de esnafımız mağdur olmaktadır. Can ve mal güvenliği olmayan esnaf kepenk kapatmak zorunda kalıyor, kepenk kapattığı gün iş yapamayan esnaf, cam ve tabelaları kırılması nedeniyle zarar görüyor. Demokratik açılım sürecinin yaşandığı bu günlerde ortaya çıkan yasa dışı gösteriler bölgeye zarardan başka bir fayda sağlamayacaktır. Gerek futbol fanatikleri, gerekse yasa dışı olayları çıkaranlar genellikle esnafımıza zarar veriyor. Toplumun bel kemiği ve denge unsuru olan esnafımızın camı, tabelası kırılıyor, araçları yakılıyor. Esnaf ve sanatkarın mağdur olması demek, toplumun tamamının mağdur olması demektir. VESOB olarak bizler yasa dışı olaylara neden olanları aklıselim olmaya, toplumun genelinin huzurunu ve çıkarını düşünmeye davet ediyoruz.”

HAKKARİ'DE ESNAFI DA DERTLİ

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Koparan ise 2 yıldır ilde kepenklerin sürekli kapandığını ve esnafların bu konuda büyük sıkıntılar yaşadığını anlatarak, şunları söyledi:

“Hakkari'de kepenkler çok kapandı. Buda esnaflarımız için büyük bir zarardır. Her gün kepenk kapatmak bir çözüm değildir. Gönül isterdi ki bu barış sağlansın. Hakkari'de tek değil bölgemizde bu olaylar yaşanmakta. Bölgemizde barışın huzurun sağlanması için demokratik adımlarla açılım gerçekleştirilmelidir. Herkes barışı istiyor, herkes barış için çaba sarf etmeli. Türklerle Kürtler'in ayrılması mümkün değildir.”

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen de esnafın huzur ve güvene ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bunun olmadığı yerde esnaf hayat sürdüremez. Hükümetin bu açılımını sonuna kadar destekliyoruz. Buna her kesimin yardımcı olmasını istiyoruz. Biran önce bu bölgemizinde huzur ve güvene girmesini, insanımızında işine, aşına sahip olmasını talep ediyoruz. Huzursuzlukla bir yere varılmayacağını herkes biliyor. Huzur ve güvenin olmadığı yerde esnaf bir şey yapamaz. Bölgedeki olaylar esnafımızı derinden etkiliyor” diye konuştu.

AĞRILI ESNAFLAR DA RAHATSIZ

Göstericileri sağduyuya davet eden Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat ise Türkiye'nin her bölgesini kendi bölgeleri olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“Kendi kendimize zarar vermekten başka bir şey yapmıyoruz. Bu olayların olmamasını istiyoruz. Esnaflarımız bu izinsiz gösterilerden ve kendilerine verilen zarardan çok rahatsız. Açılım sürecinin de tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum. Bizim bölgemizde bu tür olayların olması bizi de üzüntüye sokuyor. Bizler ekonomimizi canlandırmamız, eğitim seviyemizi yükseltmemiz gerekiyor. Bölgemizin refahını huzurunu daha iyi noktaya getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Gerek doğu da gerekse batıda bu tür olayların cereyan etmemesi, kırmakla vurmakla hiçbir şeyin olmayacağını hepimiz biliyoruz Bunların olmamasını temenni ediyoruz. Buralarda yapılan vurmalar, kırmalar yine o bölge insanına verilen zararlardır” dedi.

Esnaf Kadir Çiçek ise izinsiz gösteriler yüzünden sıkıntı çektiklerini belirterek, “Bu kişilerin yaptıkları biz yöre halkına zarar vermekten başka bir şey değil, büyük maddi zararlara uğruyoruz” dedi.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#2
Daha neler olacak neler. İlk günden söyledim bunlar ellerine yüzlerine bulaştıracak ve bu yüzden gidecekler diye. Bugün de kaç ilde gösteriler vardı hatta burada da yapıldı açılıma karşı yürüyüş akşam saatlerinde.
 

Benzer konular

Top