1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Eşşek dosyasını açıyorum

Konusu 'Komik Yazılar ve Olaylar' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 3 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Okumuş Eşekler ve Edebiyat Sohbeti

  İki okumuş eşek sohbet ediyorlarmış. Konuları da edebiyat.Eşeğin biri ötekine:

  "-Ben insanların edebiyatını bir güzel inceledim. Pek beğenmedim. Hele bir de "Divan Edebiyatı” var ki, yarısı gül ve bülbül sözleriyle dolu."

  Öteki eşek atılmış:

  "-Bülbülü boş ver ama, gülü merak ettim. Geçen baharda bir gül yedim, hiçbir şey anlamadım. Üstelik dikenleri dilime battı da günlerce acıdı” demiş.

  * * *

  Edebiyatımızda da kimi zaman hiciv, kimi zaman benzetme sanatı tarzında çok önemli yer tutan eşek (eşşek) dosyasını açıp tüm çıplaklığı ile ortaya sermeye karar verdim arkadaşlar. Nasrettin Hocamızı da unutmayalım eşeği ile ayrılmaz bir bütündür. Sadece edebiyat mı eşeğimiz gözlerinin güzelliği de aşıklar arasında benzetmelere maruz kalmış zavallı bir canlı türüdür. Bu bölümde desteklerinizi bekliyorum :D Eşeği baştan sonra irdelemek, incelemek bu araştırma dosyasının içeriğini oluştursun. Eğer pes etmezsem netteki en kapsamlı eşek (eşşek) dosyasını oluşturmak gibi bir gaye ile yola çıkmış bulunuyorum, tabii ki desteğinizle.

  [​IMG]

  Nedense bunları yazarken tv kanallarından birinde yayınlanan ses yarışmasında adamın biri "eşşekler gibi seviyorum" adlı bir şarkı söylemişti. O gün bu gündür şarkının melodisini ve bu dizesini de unutmuyorum :)

  Efenim sözü fazla uzatmadan hiciv ve Ney ustalarından Neyzen Tevfik'in rakıyı da ne kadar sevdiğini duymuşsunuzdur. İşte eşeğin kurtarıcı olduğu an ve yaşadığı anı...

  * * *
  Neyzen Tevfik' in de katıldığı bir söyleşi de, alkollü içki karşıtı bir konuşmacı şöyle der;

  ''Eşeğin önüne bir kap su ve bir kap rakı koymuşlar. Eşek gitmiş suyu içmiş'' der gülümseyerek. '' peki neden?''

  Neyzen Tevfik cevap verir oturduğu yerden;

  ''Eşekliğinden!''
   
 2. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  benden de bir anlamlı söz olsun mu?:)

  eşşeğe fazla değer vermişler,kendini yarış atı sanıp dört nala koşarmış:P
   
 3. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Eşek nedir, ne değildir?

  Dosya eşeklerle ilgili olduğuna göre bilmeyenleri bilgilendirmek adına bu meşhur canlıyı da tanıtmakta yarar var.

  * * *

  Kulakları uzun, yelesi dik ve kısa tüylü, kuyruğu kısa, ince püsküllüdür. Ömrü: 60-100 yıl.

  Tek parmaklılar (Perissodactyla) takımının, atgiller (Equidae) ailesinden bir memeli türü. İRİ KAFALI, uzun kulaklı, genellikle gri tüylüdür. “Merkep” de denir. Geviş getirmez. YABANİ VE EVCİL OLARAK YAŞAR... Uzun kulakları, kısa dik kıllı yelesi, seyrek püskülü, kısa kuyruğu ile attan ayrılır. BİNEK HAYVANI, YÜK VE EŞYA NAKLİ HİZMETLERİNE GAYET ELVERİŞLİ, kanaatkar, sabırlı ve tahamüllü bir hayvandır. Attan çok önce insanoğlunun hizmetinde kullanıldıkları sanılmaktadır.

  At satın alıp besleyemeyen köylü ve fakirler, merkep ile işlerini görürler. Merzifon’da, Kıbrıs’ta, Mısır’da ve İspanya’da eşek besiciliği eskiden beri yaygındır.DAR VE KAYPAK YOLLARDA VE HATTA UÇURUM KENARLARINDA GAYET RAHAT VE EMNİYETLE YÜRÜR.Yabaniler, on beş başlık sürüler halinde suya yakın step ve çöllük arazilerde dolaşır ve hızlı koşarlar. EŞEK AZ YEM İLE YETİNİR,OT,YAPRAK vs. GİBİ HER TÜRLÜ BESİNİ YER. Temiz ve berrak olmayan suyu içmez. Derisi parşomen kağıdı imalinde kullanılır.

  BELLİ BİR ÜREME MEVSİMİ YOKTUR...

  * * *

  EŞEK DESTANI

  Şeyhiye çok saygım var
  Eşeklere karışmam
  Ülkem için kaygım var
  Eşeklere karışmam

  Satsam çıkmaz alanı
  Çardan kalma palanı
  Yoktur sözün yalanı
  Eşklere karışmam

  Tarlayı öküz eker
  Her yükü Eşek çeker
  Kağnıya olur teker
  Eşeklere karışmam

  Eşek Eşek çalışır
  Yüke çabuk alışır
  Tekmesinde nal ışır
  Eşeklere karışmam

  Atlar Eşeği tanır
  Anır Eşeğim Anır
  Katır senden utanır
  Eşeklere Karışmam

  İnsan taşır yük taşır
  Eşek kendini kaşır
  Islatmıyor çamaşır
  Eşeklere karışmam

  Tepinir eşek sıpa
  Takkeye rakip kıpa
  Eşeğin hakkı kupa
  Eşeklere karışmam

  (destan sanırım anonim, yazarını bulamadım)

  Eşeği araştırmaya devam ediyoruz...

  Muhtelif rivayetlere göre, büyükbabasının atası Şam’dan getirilmişti. Aynı rivayetlerdeki yine muhtelif söylentilere göre büyükbabasının atası Şam’ın zengin tüccarlarından birisinin ahırından bir hırsızlık şebekesi tarafından gecenin zifiri karanlığında devedir diye kaçırılmıştı. Muhtelif sözlü kaynakların birisinde ise fakir bir adamın kapısı olmayan ahırından büyükbabasının atası o gün yapacak işi olmadığından dolayı enerji tüketmediğinden dolayı uykusu kaçmış ve gece yürüyüşüne çıkayım derken binikiyüz kilometre geldikten sonra yorgun düştüğü bu köyün çöplüğünde uykuya dalmışken yakalanmış ve o günden beri soyu burada yaşamaya devam etmiştir.

  Rivayetler içinde Şam’dan buralara gelişi sırasında üstünde eğer olup olmadığına, sırtında bir semer taşıyıp taşımadığına, sırtında taşıdığı semerin yünlerinin ve işlemesinin Hint kumaşında olup olmadığına ilişkin tartışmalar hala devam etmektedir.

  Muhtelif rivayetler içinde aktarıla gelen bir başka tartışma ise zengin bir ailenin ahırında yaşadığı halde kendisini çalmaya gelen hırsızlık şebekesine herhangi bir direnç gösterip göstermediğine ilişkindir; eğer zengin bir tüccarın ahırından çalınmış ise yüksek yaşam kalitesine sahip olarak yaşamını sürdürecek bir beslenme imkânına sahip olduğu kabul edilecek ve kaçırılmasına hiçbir direnç gösterememiş olmasının etik temelleri sorgulanacaktır. En azından sahip olduğu bu geçimlik düzeyinin hatırına hırsızlara karşı gelmek adına bir az anırarak ve birkaç çifte atarak sahibini haberdar etmenin yollarını kullanmalıydı, deniliyor. Ancak zengin bir tüccarın eşeği olarak ahırda bekletilmenin zannedildiği gibi bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğu sorusuna verilecek cevap bir önceki duruma ilişkin geliştirilebilecek tutum ve davranışlara ilişkin mesafeli bir bakış açısına sahip olmamız gerektiğini hatırlatıyor.

  Kaldı ki zengin bir tüccarın ahırında yaşayan bir eşek olmanın yoğun bir tempo içinde çalışmak anlamına geldiğini yorumlayan ve eşeğin kaçmış olma ihtimalinin ancak bu iş yoğunluğunun karşılığını alamamanın verdiği sıkıntılardan kurtulmanın bir fırsatı olarak değerlendiren yaklaşımda etik gerekçenin çekirdek fikirlerin bulmak mümkün gibi görünüyor.

  Ancak diğer taraftan fakir bir adamın ahırında boş duran bir eşek olmanın da bir başka olumsuzluğuna vurgu yapan karşıt söylem sahiplerinin tespitlerini de yabana atmak zor görünmektedir; fakir bir adam demek az işi olan adam demek midir yoksa fakir olduğu için geçimin daha iyi sağlamak için zengin tüccarın çalışmalarından daha fazla çalışması gereken bir aile midir ki eşeğin iş yükü daha fazla olmuş olsun? Eğer eşeğin kendisinden kaçtığı kişi fakir adam ise bir başka durum daha vardır ki bu ikinci söylem sahiplerinin öne sürdüğü kaçmanın etik gerekçelerini daha anlamlı yaşam koşullarına dayandırmış olacaktır; fakir adam eşeğe iyi bir beslenme imkânını hazırlayamamıştır! Bu durumda eşek aç olmanın sıkıntılarını aşmak için kendisini kim çalmaya gelirse gelsin onunla birlikte kaçma fırsatını değerlendireceği yönündedir. Ancak bu durumda paradoksal bir başka problem daha görünüyor ki hala eşeğin kaçmasına/kaçırılmasına ilişkin asıl tartışmaların netleşmemesinin temel sebebi olarak görülüyor; eşek, kendisini çalmaya ve kaçırmaya gelenlerin kendisine eski sahibinden farklı olarak eşekçe bir yaşama onuruna yakışacak ve eşekçe kişiliğini incitmeyecek bir beslenme rejimi ve yaşam kalitesini sağlayıp sağlamayacağının cevabını bilerek mi yoksa sadece tahmin ederek mi kaçtığıdır!

  Eski sahibinin ahırında kendileriyle birlikte develerin kalmış olması da tartışmaya ayrı önem katmıştır; eğer o ahırda develer varsa –ki rivayetler ağırlıkla öyle-anırıyor- diyor! Bu evinde kaldığı söylenen adamın ağır yükleri genellikle develere taşıttığı söylenebilir. Eğer bu durum kabul edilirse daha önce öne sürülen iki farklı argümanın da eksik yanları üzerinde durmak bir zorunluluk olacaktır. Eğer eşek zengin tüccarın ahırında kaldığı dönemlerde develerle birlikte iş yapıyorsa muhtemeldir ki işi ağır değildir ve yemlerinin de genel bir vitamin değeri vardır. Bu durumda kendisini çalmaya gelen hırsızlarla birlikte hiç direnmeden kaçmış olmasının bir mantığını bulmak zor görünmektedir. Ancak eşit işe eşit ücret ilkesi eğer uygulanmış ise develer işin çoğunu yaptığından dolayı yemlerin çoğunu ve en değerlilerin doğal olarak develer yemiştir. Haliyle eşeğin yaptığı iş günlük yemek değerlerinin/fiyatlarının yarısını bile etmeyeceğinden zengin tüccar eşeği ölüme mahkûm bile etmiş olabilir. Haliyle zengin tüccarın eşeği gözden çıkardığı onun gibilerinin maliyetinden kurtulmak için geceyarısı operasyonuyla çok acil bir şekilde ucuza elden çıkararak da satmış olabilir. Eşeklere çaktırmadan onları satan zengin tüccarın bu şekilde davranarak kendilerini satınalmış olanların peşinden-yeni bir hayata kavuşacağız ümidiyle- hiç itiraz etmeden ve sorun çıkarmadan yürümelerinin sağlanmış olabileceği iddiası da tarihi kayıtlarda mevcuttur.

  Büyük babasının atasıyla ilgili bu geniş literatürü tarayan Uzunkulak tarihi hükmünü vermişti; eşekler ölümlüdür ancak eşeklik bakidir.
   
 4. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Eşekli Sözler... (Zamanla zenginleşecek)


  • Eşşeğini sağlam kazığa bağla kaçarsa kaçsın.
  • Eşekler ölümlüdür ancak eşeklik bakidir.
  • Diploma cehaleti alır, eşeklik baki kalır. (üsttekinin türevi)
  • Eşşek ne anlar hoşaftan.
  • Aklını eşeğe verme, çeker arpa tarlasına gider.
  • Yüz verdik eşeğe, geldi s..çtı döşeğe.
  • Acemi nalbant gâvur eşeğinde öğrenir.
  • Atlar tepişir, arada eşekler ezilir.
  • Oku da adam ol [,] baban gibi, eşek olma. (bu söz okul yıllarında ne kadar da meşhurdu)
  • El elin eşeğini türkü çağırarak arar.
  • El elin eşeğini yırlaya yırlaya, kendi eşeğini terleye terleye arar. (üsttekinin türevi)
  • Alçak eşek binmeye öksüz çocuk dövmeye kolay.
  • Boş eşek yorga gider.
  • Eşeğe cilve yap demişler, çifte atmış.
  • Eşek at olmaz, ciğer et olmaz.
  • Eşeğin kuyruğunu kalabalıkta kesme; kimi uzun der, kimi kısa.
  • Eşeği altın kafese koymuşlar "24 ayar mı?" demiş.
  • Eşek çamura çökerse sahibinden gayretlisi olmaz.
  • Eşek eşeği ödünç kaşır.
  • Eşeğe sormuşlar "baban kim?", "at dayım olur" demiş.
  • Eşeğe binen osuruğuna katlanır.
  • Eşek kulağı kesilmekle küheylan olmaz.
  • Ölme eşeğim, ölme.
  • Adam adamdır olmasa da pulu, eşşek eşşektir olmasa da çulu.
  • Eşek bile aynı çukura iki kere düşmez.
  • Biri sana eşşek derse umursama, beş kişi derse git kendine bir semer al.
  • Eşşeğe içki içirmişler semerini bahşiş bırakmış.
  • Akıllı eşek atla yarışmaz.
  • Geçti Bor'un pazarı sür eşşeğini Niğde'ye.
  [​IMG]

  Sırtlarına semer vurduk, yıllarca yük taşıttık!
  Yaşlanınca da bir kenara attık. Hor gördük, ittik kaktık,
  birine hakaret etmek isterken bile onları kullandık.
  İnatçı dedik sövdük, yürümeyince vurduk.
  Dillerini anlamadık, dediklerini duyamadık.
  Onlar bizim güzel gözlü yol arkadaşlarımızdı, farkına varamadık.
  Artık durum değişti. Şimdi başrol eşeklerin!
  Çıktıkları bu yolda söyleyecek sözleri, anlatacak hikayeleri var.
  Yıllarca susan, susayan ve yorulan eşekler artık konuşuyor.
  Kulak verelim ne söylüyorlar:
  “İnsanlık buysa, eşeklik bizde kalsın!”

  * * *

  Heç Kusur Bulamadım Bu Eşşekte

  Fitilli lambaya benzer gözleri
  Körpe sıpa ayaklı kibar izleri
  Çokça sabır çekmiş imbal yagarı
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Kuyruğu pek uzun şaklar kimine
  On senelik hırka semer sırtına
  Yamuk durur sırtındaki kel ohra
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Dalar bahçalara haramı bilmez
  Talan eder bostanı komşuyu tınmaz
  Kaç sopa yemiştir kavaktan caymaz
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Özbağdan gelmiş anası ölesi
  Ölçtürdüm baktım sekleme gelesi
  Üç gündür yemedi yok diye sıpası
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Satam dedim çektim at pazarına
  Çifte saldı tuttum it nazarına
  Üç beş veren caydı huy sebebine
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Bağa diye salladım çift habeyi
  Buzlu testi yükledim al hareli
  Oğlan dahi girermiş bir denk payı
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Yolda rahvan yürür kim heç aksamaz
  Önde karpuz kabuğu hiç kaçırmaz
  Çare yok boynundan aşırır yagaz
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Emerkene görünmüyor sıpası
  Yularını çektirmiyor inadı
  Yem döktüm arpasız bilmez samanı
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Mülayim durur lakin kimse bilmez
  Erkek eşşeğe hoş anırır geçmez
  Eşşekler içinde eşşeksiz olmaz
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Bıktırdı inadından imbal yetmez
  Sağrısına vurmadan bir adım atmaz
  Kıçını yırtsan da rahvanı bozmaz
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Soyunda insan kanı mı var arsız
  Hiç had hudut bilmez tepeler densiz
  Kimin elinde kaldıysa şerefsiz
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  İstemem ağam salalım da gitsin
  Takatim kalmadı çekemem ölsün
  Hayvanlar içinde yok mudur algın
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Muhanete gitmez alan bir zaman
  Yeter ki anlasın eşşekten galan
  Eşşeklik bir kusur olsaydı Hakk'tan
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Noksanı çifte ipekli palandır
  Tırnağın kesmeli nalbant burhandır
  Yazsam ki eşşeklik üç beş kaymedir
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Caydın mı ahmed eyi olur eşşek
  Anırmıyor görmezse erkek eşşek
  Kim sözden caya eşşek oğlu eşşek
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Yelesi yok yularını çektirmez
  Kendi gider imbal sopa dinlemez
  Nizam-ül mülk der eşşeklik bilinmez
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Kaçıncı testi kırdığı saymadım
  Maniyle sövdüm feleğe ohşattım
  Zalim kulları eşşekliğe yazdım
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Çok gezmiş yol yordam bilir şaşırmaz
  Evden bağa rahvan yürür seğirtmez
  Hakk'tan geçip kuldan şeref aranmaz
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Üç yiğit getirin tutsun yularını
  Kim yaban binermiş bilsin haddini
  İslam'ı hapseden eşşek densizi
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Yazılmamış katim kalmış sayımda
  Çöküp kalmış kızıleniş başında
  Eşşek çekmez müsteşarın işinde
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Ey eşşek senin kusurun Hakk'tandır
  Gel gör ki eşşeklik zalim kuldandır
  Nice insan var ki eşşek âlâdır
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Ey eşşek seklemi vurdum sağrına
  Çektin ıhlamaz sabrı endamıyla
  Eşşek olanlar bilmez ki kadriyle
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Zulmetmedi üç beş haram ot belki
  Hiç isyan etmedi de çöktü kaldı
  Lakin insan zulmle isyan dercetti
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  O benim rahvanımdır koyver gider
  Onca yüke ih demez sabır çeker
  İnsan yükü görür de eşşek arar
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Ey oğul eşşek ol eşşeklik yapma
  Bir eşşek sabrı duy kulluktan kaçma
  Kaç eşşek saldırsa arkadan varma
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Zulmü yaz eşşekoğlu eşşek diye
  Bildir eşşekliğini haksız diye
  Susma dilsiz şeytan sayarım sene
  Heç kusur bulamadım bu eşşekte

  Ol kusur eşşektedir kim eşşektir
  Al yazma çarlandır gene eşşektir
  Semanı bilmez mi samandan bilir
  Heç kusur bulamadım şu eşşoğlu eşşeklerde

  Eşşek garib kuldur darı mihnette
  Eşşeklik huydur cihanı kudrette
  Var eşşeklerin Rabbi sadarette
  Heç kusur bulamadım eşşoğlu beş kulaklarda

  Lakin bu devir geçer zaman döner
  Eşşekler eşşeklikten olur bizar
  Ataş yarandır kaç eşşeğe, “susar”
  Heç kusur bulamadım şu eşşeğlu susanlarda

  Ahi Kul Ahmede Nasib
   
 5. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Aslında hiç sevmem,tek sevmediğim hayvandır,gözlerim iri diye yıllarca eşek espirisiyle karşılaştığım için,lakin bu puan veren eşeği sevdim:D:D
   
 6. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.270
  Beğenileri:
  4.932
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.947 ÇTL
  [​IMG]

  Sirtim bozuk yüküm agir yol çamur
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim
  Izzetim semerdir vur utanma vur
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim
  ...
  Aklim softalarda inadim inat
  Dur demem ben doyasiya odun at
  Umurumda degil batsa kainat
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

  Torbama ne koyarsa yerim sahibim
  Ahir yasasina olmaz lam ü cim
  Eşekligin tadi nedir bilen kim
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

  Benim için kucak açar kirlarim
  Keyfim suyum, sipam için zirlarim
  Yükümün şerefi diz çamurlarim
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

  Eşegin tadi aslanda olsa
  Zulmüne küfreder semere gelse
  Of demem dünyaya bir nalim olsa
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

  Mahzuni diyorlar bir sahibim var
  Bazan sirtlar beni bazan yük atar
  Hep benim cinslerim gevişsiz yutar
  Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

  Mahzuni Şerif
   
 7. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Eşeğe Altın Semer Vursalar, Eşek yine eşektir.

  Anlamı
  İnsanî değerlerden yoksun olan kişiler, kılık kıyafetle unvanla
  değer kazanmaz.
  insan bilgisi, görgüsü ve davranışlarıyla ölçülüp değerlendirilir. Kötü olarak bilinen biri, ne kadar iyi giyinse ne kadar unvan sahibi olsa değer kazanamaz. Bir süre sonra lâyık olmadığı şeyler ya elinden alınır ya da kaybeder. Çünkü insan, hak ettiği şeylerle değer kazanır. Hak etmediği şeye ulaşan kişi, kısa sürede eskisi gibi olur.
  İnsanları dış görünüşleriyle o anda bulundukları yerlerle değil, insanlıklarıyla ve davranışlarıyla değerlendirmeliyiz.
  (Eşek, kulağı kesilmekle küheylân olmaz.) (Kalıp kıyafetle adam adam olmaz.)
   
 8. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Eşeğe Gem Vurmayın! (Hiciv)

  Benim ağzım pek yandı, ama siz dikkat edin,
  Yalnız layık olan adama hürmet edin,
  Haddini kim bilmezse ona hakaret edin,
  Ele alçak durmayın, onu hakikat sanır,
  Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

  İnsanların kimisi uyuz köpek gibidir,
  Kimisi ayı gibi, kimi eşek gibidir,
  Tilkiye doğru olmak, hakka sövmek gibidir,
  Namerdi okşamayın, onu bir tokat sanır,
  Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

  Pehpehler, pohpohlarla çok itleri at yaptık,
  Uçurduk da göklere alkıştan kanat yaptık,
  Hiç yoktan başımıza koca saltanat yaptık,
  Üstüne çul vursanız, it onu kanat sanır,
  Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

  İşini uyduranlar tilki gibi kurnazdır,
  Silahı hep yalandır, zekası gayet azdır,
  Yalanını tutsanız, fayda yok utanmazdır,
  Yüzüne tükürseniz, onu kalafat sanır,
  Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

  Gösterme karda gez de kimseye izlerini,
  Kıymet bilmeyenlere arz etme cevherini,
  Varlığını belli et, açmadan her yerini,
  Bir hamal kayığını sarhoş bilmez, yat sanır,
  Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

  Sözü yerinde söyle, demiri tavında döv,
  Öveceğin adamı iyi tart da öyle öv,
  Söveceğin adamın yüzüne tükür de söv,
  Yüzüne tükürmezsen onu iltifat sanır,
  Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

  Namdar Nami Karatay

  Eşşek Gözlüm

  Oy benim eşek gözlerine kurban olduğum
  Ne de güzel bakıyorsun oy sürmeli sürmeli
  Şimdi bana çok kızacaksın seni bilmezmiyim
  Kötü niyetle söylemedim vAllahi billahi
  Dünya`nın en güzel gözleri eşşeklerdedir,
  Sana yaptığım onca iltifat hep bu nedenledir
  Yine beni yanlış anlarsın
  Niye bana kızarsın
  Ah be kader aklıma geldi
  Karaların aldığı
  Tut ki kara gözlüm dedim
  Tut ki mavi yeşil
  Ama dünya`nın en güzel gözü eşeklerdedir

  Murat Kekilli
   
 9. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Mevlana'dan İki Eşek Sözü

  -Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir.
  -Eşeğe, katır boncuğuyla inci birdir. Zaten o eşek, inciyle denizin varlığındanda şüphe eder.
   
 10. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Dön Artık Eşek Gözlü

  yanıtsız soru
  takıldı kafasına
  yeli esmiyor
  dön artık eşek gözlü

  süremler yükü
  hüzün alıp saklına
  neden kanmıyor
  dön artık eşek gözlü

  özlemin önde
  akıp geçerken anla
  acın koymuyor
  dön artık eşek gözlü

  iyi olmaz mı
  yaran derdinden fazla
  ağıt dinmiyor
  dön artık eşek gözlü

  tutulmuş kuş mu
  daralmışsa kafesi
  suskun duymuyor
  dön artık eşek gözlü

  deme durdukça
  dört köşeyi arıyor
  dünya dönmüyor
  dön artık eşek gözlü

  şimdi neylesin
  gözü yollarda kaldı
  ateş sönmüyor
  dön artık eşek gözlü

  damla sel oldu
  yaşı yine dinmiyor
  hiçte donmuyor
  dön artık eşek gözlü

  sana tutulmuş
  eli ayağa varmaz
  içi yanmıyor
  dön artık eşek gözlü


  Ozan Efe
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  765
 2. Hazangülü

  Essek

  Hazangülü, 8 Mayıs 2009, Paylaşıldığı Yer: Fıkra
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  569
 3. Megan
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  3.775
 4. CeBuR
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.053
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş