1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Estetik Operasyonlar...Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı)

Konusu 'Bakım & Makyaj & Güzellik' forumundadır ve Suskun tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı)

  ● Rinoplasti düşünen kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır.

  ● Kişi arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi görünme ve daha iyi hissetme konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.

  ● Rinoplasti, burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına yön veremez. Burunu muayene ettikten sonra cerrah, yöntemle ilgili kararı etkileyen diğer değişkenleri kişiyle tartışacaktır.

  ● Birçok durumda rinoplasti için önerilen en erken yaş burun büyümesinin %90'ının tamamlandığı, 16,17 yaşlarıdır.

  ● Her yıl yüzlerce rinoplasti başarı ile uygulanmaktadır. Yinede cerrahinin muhtemel tehlikeleri ve rinoplasti ile ilgili özel riskler hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. Görünümü düzeltmek amacıyla ilk uygulandığında ameliyat sonrası komplikasyonlar (enfeksiyon v.s gibi.) nadirdir. Kötü iyileşme ikinci ameliyatı gerektirebilir. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takip bakımından cerrahın önerilerini dikkatle takip ederek azaltılır.

  ● Estetik rinoplasti burnun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümseğini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır. Bazı vakalarda konturu düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir. Yöntemin kapsamı ne gibi değişikliklerin arzulandığı ve cerrahın neyi uygun bulduğuna dayanır.

  ● Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevra yapması için giriş kapısı sağlar.

  ● Ameliyata takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için burna alçıdan bir atel uygulanır.

  ● Sıklıkla burun orta kıkırdağını korumak için özellikle de orta kıkırdakta cerrahi uygulandıysa burun tamponları yerleştirilir.

  ● Yöntem genellikle bir buçuk - iki saat arasında sürer, fakat ameliyatın kapsamına bağlı olarak daha uzayabilir.

  ● Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azaltmak için sizden başınız hafif yukarda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız istenecektir.

  ● Burun alçısı sıklıkla ameliyatın birinci haftasında uzaklaştırılacaktır, fakat on güne kadar yerinde tutulabilir. Burun tamponları birkaç gün kalır. Göz çevresindeki morarmalar ameliyatı takiben birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle ikinci, üçüncü haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik yavaşça geriler, bazıları birkaç ay sürer.

  ● Estetik rinoplastilerin çoğu burun içinden yapıldığından görülebilir yara izi yoktur. Sadece yöntem geniş burun kanatlarını daraltmayı gerektiriyorsa her iki burun kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak kesi yapılır.

  ● Kişinin ameliyat sonrası ani dönüşüm umması gerçekçi değildir. Normal iyileşme, kesin sonucun fark edilmesi için zaman gerektiren yavaş bir süreçtir. Burnun son görünümünü alması, haftalar, aylar hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir.

  ● Düzelmenin derecesi, uygulanan düzeltici uğraşın kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır.

  ● Amaç dikkat çeken yeni burun yaratmaktan ziyade yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış bir burun yaratmaktır.

  ● Küçük düzeltmeler ve revizyonlar bazen istenebilir ve ilave bir ameliyat gerektirebilir.

  ● Her ne kadar ameliyatı takiben bir, iki günde ayağa kalkacaksanız da plastik cerrahınız normal rutininize yeniden başlamanız için uygun bir program önerecektir.

  ● Uygun iyileşmeye müsaade etmek için koşmak, yüzme ve hatta öne eğilme gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk bir kaç hafta kısıtlanmalıdır. İşe geri dönme kararı kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine dayanır.

  ● Burun alçısı uzaklaştırıldıktan sonra çürükleri örtmek için kozmetik malzemelerin kullanımına müsaade edilir.

  ● Morluklar geçinceye kadar güneş koruyucu kremler önerilir.

  ● Bu broşür rinoplasti ile tanışmanızı amaçlamaktadır. Plastik cerrahi ameliyatı düşünüyorsanız size gerekecek daha ileri bilgileri cerrahınıza rahatlıkla danışabilirsiniz.

  ● Geçerli bir bilimsel teknik uygulanarak estetik burun ameliyatı yapılmış hastalarda sonuçları olumlu yada olumsuz etkileyen faktörler aşağıda sıralanmıştır.

  Olumlu etkileyen faktörler

  - Hastanın sorunsuz yara iyileşmesi,
  - Daha önce ameliyat geçirmemiş olması,
  - Burun derisinin inceliği,
  - Kıkırdaklarının güçlü, burun ucunun ince olması,
  - Burun ile yüz arasında büyük oransızlıklar olmaması
  - Ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine ve bakıma iyi uyulması


  Olumsuz etkileyen faktörler

  - Hastanın kötü yara iyileşmesi
  - Evvelce ameliyat geçirmiş olması
  - Burun derisinin kalın, seboreik olması
  - Kıkırdakların zayıf olması
  - Burun ucunun kalın olması
  - Hastanın ameliyat sonrası bakıma iyi uymaması,
  - Burun ile yüz arasında büyük uyumsuzluklar olması (Bunlardan en sık olanı çenenin burun ve alına göre çok küçük ve geride olmasıdır. İstatistiklerde bu oran %25'dir. Doktorunuz sizde böyle bir durum tespit ederse profilinizi daha orantılı yapabilmek ve estetik burun ameliyatından elde edilecek olumlu sonucu daha da arttırmak için size çene büyütme ameliyatı önerebilir)
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah
   
  YoRuMSuZ bunu beğendi.
 2. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.269
  Beğenileri:
  4.931
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.946 ÇTL
  Rinoplasti nedir?
  Rinoplasti yani estetik burun ameliyatı günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Bu ameliyatla burnun şekli değiştirilebildiği gibi, burnu büyütmek veya burnu küçültmek de mümkündür. Rinoplast ile yüzdeki artistik oranlar düzeltilerek kişinin özgüveninin artması sağlanır. Doğumsal nedenlerle olan şekil bozukluklarıyla birlikte, kırık gibi travmaların yarattığı kötü görünümler de düzeltilebilir.

  Rinoplasti yalnızca estetik amaçlı yapılabildiği gibi, sağlık nedeni ile de yapılabilir. Estetik burun ameliyat septum deviasyonu dediğimiz burnun orta kısmındaki eğrilikler ve konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) dediğimiz mukoza kalınlaşmaları gibi nefes almayı zorlaştıran problemlerin düzeltildiği ameliyatlarla birlikte de yapılabilir.

  Rinoplasti ameliyatı ile elde edebilecekleriniz nelerdir?
  Rinoplasti ameliyatı ile yapılabilecek olanlar;
  -Burun boyutları, yüzün diğer kısımları ile daha uyumlu bir hale getirilebilir.
  -Burun genişliği değiştirilebilir.
  -Burun sırtındaki kabarıklık ve çöküklüklerin giderilmesi ile profil görünümü iyileştirilebilir.
  -Çok büyük, köşeli, aşırı derecede yukarı veya aşağı dönük burun ucu sorunları düzeltilebilir.
  -Burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir.
  -Burun delikleri küçültülebilir.
  -Asimetri ve eğrilikler düzeltilebilir.

  Burun ameliyatı, estetiği benim için uygun mu?
  Burun ameliyatları için uygun kişiler;
  -En az 16 yaşını bitirmiş
  -Yüz gelişimi tamamlanmış
  -Sağlık problemi olmayan
  -Bu ameliyatı başkalarının baskıları nedeniyle değil, kendi için isteyen
  -Ameliyattan gerçekçi beklentileri olan kişilerdir.

  Rinoplasti – burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
  Rinoplasti; lokal veya genel anestezi ile yapılan, ameliyat sonrası hastanede yatmayı gerektirmeyen bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere iki farklı yöntemlerle yapılabilir. Kapalı rinoplastide kesilerin tümü burun içinden yapılır. Açık rinoplastide ise burun delikleri arasındaki kolumella denilen ince deride de bir kesi olur. Her iki teknikte de burun derisinin altındaki kıkırdak ve kemik dokularının şekli değiştirilerek ameliyat gerçekleştirilir.
  Hastada septum deviasyonu denilen havayolu problemi de varsa, bu sorun da giderilerek nefes alma daha iyi hale getirilebilir. Şayet gerekiyorsa burun deliklerinin şekli ve boyutu da değiştirilebilir.
  işlem, toplam bir veya iki saat sürer.

  Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme dönemi nasıldır?
  Kısa bir süre için yüzün tamamında ve burunda şişlik, göz altlarında geçici morluklar olabilir. En geç iki gün içinde hastalar her işlerini yapabilecek hale gelirler, bir hafta sonra da işlerine dönebilirler. Rinoplastinin sonuçları gün geçtikçe ve şişler azaldıkça daha iyi görülür. Bu şişlikler sabah uykudan uyanıldığında daha fazladır, günün ilerleyen saatlerinde azalır. Burnun alacağı şeklin tam olarak belli olması 3-6 ay alır. Göz için lens gereksinimi olanlar ameliyattan sonra hemen kullanmaya başlayabilirler. Gözlük kullanımı ise ilk iki ay için sakıncalıdır.

  Ameliyat sonucunu beğenir miyim?
  Beklentileri doğru ve gerçekçi olan hastalar genellikle sonuçtan mutlu olurlar. Mutlu olmama nedeni genellikle ameliyatı “beğenmek’’ değil, “beğenilmek” için olmaktır. Hastanın ameliyat oluş amacı birine benzemek veya birine kendini beğendirmek değil, yüz oranlarına daha uygun ve daha rahat bir nefes alabileceği bir buruna ulaşmak olmalıdır.
  Ameliyattan elde edilebilecek sonuçlar hastanın burun kemik ve kıkırdaklarının yapısına, yüz şekline, burun derisinin kalınlığına ve yaşına bağlıdır.

  Ameliyatın tekrarlanma olasılığı var mıdır?
  Hatalı veya eksik yapılan rinoplasti – burun estetiği ameliyatından sonra oluşan bozuklukların giderilmesi için yapılan ikinci ameliyata sekonder(ikincil) rinoplasti denir. Bu ameliyat, ilk kez yapılan ameliyata göre teknik olarak çok daha zor ve alınacak sonuçlar açısından daha az yüz güldürücüdür. Çünkü, kıkırdak ve kemik dokuları birinci ameliyatta azaltıldığından, elde kalan, üzerinde çalışılabilecek dokular azalmıştır. Bu nedenle, rinoplasti ameliyatında cerrah seçimi doğru yapılmalı ve mutlaka “Plastik Cerrah” olduğundan emin olunmalıdır.
   
  kAşİf ve YoRuMSuZ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş